Poniedziałek, 2 października 2023

Meble rattanowe czy z technorattanu - sprawdź, które będą lepszym rozwiązaniem do Twojego ogrodu lub na taras

13 lutego 2020

0

Wkrótce wiosna, zatem właśnie teraz jest najlepszy moment, aby rozejrzeć się za nowymi meblami do ogrodu, na taras, patio, czy na balkon. Możliwości masz naprawdę wiele, jednak niezmiennie do najbardziej efektownie się prezentujących i najbardziej trwałych mebli ogrodowych należą tradycyjne meble ratanowe lub ich nowocześniejszy odpowiednik, czyli meble z technorattanu. Która opcja będzie dla Ciebie lepsza?

Meble rattanowe i technorattanowe - na czym polega różnica?

Rattan jest materiałem naturalnym pozyskiwanym z winorośli palmowej - Ratangu - pochodzącej z Indii i Cejlonu. Z kolei technorattan to materiał powstający z polietylenu. Meble ratanowe będą zatem rozwiązaniem bliższym naturze, technorattanowe - rozwiązaniem bardziej nowoczesnym.

Niewątpliwą zaletą rattanu jest jego plastyczność, dzięki której możliwe jest tworzenie w zasadzie dowolnych form. Ową plastyczność rattan uzyskuje pod wpływem wody - wtedy witki winorośli stają się giętkie i możliwe do formowania. Po wysuszeniu rattan staje się ponownie sztywny i twardy, zachowując jednak imponującą lekkość i wysoką estetykę.

Technorattan to surowiec zarówno elastyczny, jak i trwały. Tutaj mamy porównywalną swobodę w tworzeniu dowolnych form i kształtów. Dodatkowo, jako materiał sztuczny, technorattan wykazuje wyjątkową trwałość sięgającą nawet 10 - 15 lat.

Meble rattanowe - wyjątkowe stylowe, idealne, jeśli cenisz sobie naturalną estetykę

Jeśli poszukujesz mebli do swojego ogrodu lub na taras, które będą przyciągać uwagę elegancką estetyką i naturalnym charakterem, meble rattanowe spełnią Twoje oczekiwania. To wyposażenie lekkie (swobodnie możesz zmieniać ich położenie) i funkcjonalne, a przy tym prezentujące się nadzwyczaj efektownie. Meble z rattanu nie sprawiają także kłopotu w czyszczeniu - wystarczy regularnie przecierać je ściereczką delikatnie nasączona wodą lub łagodnym środkiem czyszczącym. A jeśli po jakimś czasie znudzi Ci się kolor wybranych mebli, możesz swobodnie je przemalować, zmieniając tym samym ich charakter  i styl całej aranżacji tarasu lub balkonu.

Niestety ze względu na fakt, że rattan to surowiec naturalny, do tego pochodzący z odległych, ciepłych zakątków świata, źle znosi mróz (pod wpływem bardzo niskich temperatur rattan może pękać). Dlatego meble rattanowe trzeba poza sezonem przechowywać w pomieszczeniach. Jednak to także dobra wiadomość, bowiem meble z rattanu prezentują się wyjątkowo estetycznie, odnajdują się zarówno w aranżacjach klasycznych, jak i nowoczesnych, dlatego doskonale sprawdzą się również, jako wyposażenie wnętrz, np. salonu.

Meble z technorattanu z powodzeniem zniosą zimę na tarasie

Technorattan jest równie lekki, jak jego naturalny odpowiednik, jednak wykazuje wyższą odporność na niskie temperatury, wilgoć oraz intensywne promieniowanie UV (kolor mebli nie wyblaknie w związku z ekspozycją na słońce). Dlatego bez względu na warunki pogodowe, meble z technorattanu mogą pozostać na balkonie, czy tarasie, także zimą. Jeśli nie dysponujesz dodatkowym miejscem na zimowe przechowywanie mebli ogrodowych, technorattan będzie opcją zdecydowanie wygodniejszą. Jedyną wadą technorattanu może być brak możliwości jego malowania i zmiany koloru (proces ten jest możliwy do wykonania, jednak jednocześnie czasochłonny, drogi i wymagający stosowania silnych środków chemicznych).

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Zostaw komentarz