Piątek, 29 marca 2024

Jak radzić sobie z łysieniem?

5 października 2020

0

​Łysienie androgenowe jest poważnym problemem estetycznym, który dotyka ponad 80% mężczyzn na świecie. Kobiety, zwłaszcza w zaawansowanym wieku, również nie są przed nim bezpieczne. Choć łysienie nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i nie jest bolesne, to często stanowi prawdziwe utrapienie dla pacjenta. Z czasem ukrywanie łysych obszarów na głowie staje się coraz trudniejsze, a dotknięta łysieniem osoba wstydzi się swojego problemu przed bliskimi i znajomymi. Skąd bierze się łysienie i czy da się jakoś z nim walczyć?

Mechanizm łysienia

Nazwa "łysienie androgenowe" wskazuje, co jest odpowiedzialne za wypadanie włosów. Androgeny to "męskie" hormony płciowe (warto pamiętać, że występują one również u kobiet). Najbardziej znanym z androgenów jest oczywiście testosteron, który jest produkowany przez organizm praktycznie przez całe życie. Jak zatem testosteron powoduje łysienie? Enzym 5-alfa-reduktaza, odpowiedzialny za metabolizm hormonów płciowych, przekształca testosteron w jego aktywną formę, dihydrotestosteron, która odpowiada za większość efektów hormonalnych w organizmie. Niestety, działając na mieszki włosowe (struktury, z których wyrastają włosy), powoduje ona ich stopniowy zanik. Produkowane przez nie włosy są coraz cieńsze i słabsze, aż w końcu wypadają. Utrata włosów rozpoczyna się zwykle u mężczyzn na skroniach i nad czołem (tzw. zakola), a następnie obejmuje czubek głowy.

Jak walczyć z łysieniem?

Jeśli łysienie jest dla pacjenta powodem zmartwień, można zdecydować się na leczenie farmakologiczne. Lekami, które mają powstrzymać wypadanie włosów, są inhibitory 5-alfa-raduktazy, hamujące wytwarzanie aktywnego dihydrotestosteronu. Jednak nie tylko leki mogą pomóc w tej przypadłości; na stronie haircure.pl dostępne są specjalne szampony, wzmacniające włosy i hamujące negatywny wpływ hormonów, na przykład Hair Medic szmpon
Opracowana przez firmę Hair Medic receptura, zawierająca leki ziołowe oraz ekstrakt z biotyny (jednej z podstawowych witamin), ma na celu nawilżenie skóry głowy, wzmocnienie mieszków i poprawę kondycji włosów.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz