Poniedziałek, 11 grudnia 2023

5 domowych sposobów na przeziębienie u niemowlaka

17 grudnia 2019

0

Nawet zwykłe przeziębienie u niemowlaka budzi niepokój rodziców. Zlekceważone lub nieleczone, może prowadzić do poważniejszych powikłań. Jeśli chcesz temu zapobiec, warto poznać domowe sposoby. Sprawdź, jak pomóc przeziębionemu maluchowi.

Przeziębienie u niemowlaka ma charakterystyczny przebieg – dziecko kicha, kaszle, czasem gorączkuje. Do tego jest marudne, nie chce jeść, a ponadto może domagać się częstego noszenia na rękach. Między innymi dlatego koniecznością jest podjęcie odpowiednich kroków prowadzących do wyleczenia przeziębienia u niemowlaka.

1. Inhalacje

Inhalacje to sprawdzony sposób, który łagodzi objawy infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych. Łagodzą dolegliwości bólowe, nawilżają błony śluzowe oraz zmniejszają obrzęk gardła i krtani. Do inhalacji można wykorzystać roztwór soli fizjologicznej albo olejki eteryczne.

Warto pamiętać, aby po zakończeniu inhalacji delikatnie oklepać plecy malucha – dłonią złożoną w łódkę. Pomoże to w odrywaniu wydzieliny.

2. Oczyszczanie nosa

Katar jest jednym z najbardziej uciążliwych objawów przeziębienia. Dlatego należy zadbać o regularne oczyszczanie nosa. Z pomocą przychodzą aspiratory, które ułatwiają w usuwaniu zalegającej wydzieliny.

3. Maści rozgrzewające

Nacieranie maściami rozgrzewającymi może przynieść wyraźną ulgę. Zawarte w nich składniki aktywne, nie tylko udrażniają nos i ułatwiają oddychanie, ale i pomagają zmniejszyć katar.

Zanim sięgniesz po konkretny produkt, upewnij się, czy możesz go stosować – niektóre przeznaczone są dla dzieci powyżej 3. miesiąca życia. Zwróć przy tym uwagę na obecność naturalnych składników, np. olejków czy wyciągów roślinnych.

Niewielką ilość maści nałóż na dłoń, a następnie nacieraj plecy i klatkę piersiową.

4. Gałganek Aliny

W walce z przeziębieniem u niemowlaka doskonale sprawdza się tzw. gałganek Aliny. Jest to czosnkowe zawiniątko, które pomaga uporać się z pierwszymi oznakami infekcji.

Do przygotowania gałganka będziesz potrzebować kilku ząbków czosnku. Rozgnieć je, a następnie owiń w gaziki i zwiąż nitką. Zawiniątko umieść w sporej odległości od łóżeczka malucha.

5. Syrop z cebuli

Syrop z cebuli jest jednym z najbardziej znanych domowych specyfików, który pomaga uporać się z kaszlem. Jest prosty w przygotowaniu i jednocześnie bardzo skuteczny. Wystarczy cebulę pokroić w plastry, umieścić je w słoiku i zasypać cukrem. Po kilku godzinach, gdy cebula puści sok, syrop będzie gotowy. Podawaj go dziecku 2 razy dziennie – po dwie łyżeczki.

Przeziębienie u niemowlaka wymaga konsultacji lekarskiej?

Jeżeli zastosujesz się do powyższych metod, przeziębienie u niemowlaka powinno szybko minąć. Jeśli jednak objawy nie będą stawały się łagodniejsze z dnia na dzień, warto umówić się na konsultację pediatryczną. Specjalista oceni stan zdrowia dziecka i zaleci odpowiedni sposób postępowania.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Zostaw komentarz