Czwartek, 18 lipca 2024

Czym kierować się wybierając meble kuchenne?

17 czerwca 2019

0

Meble należą do jednych z najrzadziej zmienianych elementów dekoracyjnych domu. Sytuacja ma się tak samo w przypadku mebli kuchennych, które raz wybrane mają służyć wiele lat. Planując nową kuchnię, zastanów się nie tylko jakie, ale  również z czego będą Twoje meble. Wybór odpowiedniego materiału sprawi, że użytkowanie Twoich mebli będzie długie oraz bezproblemowe. Sprawdź, co należy wiedzieć przed wyborem Twoich nowych mebli kuchennych.

• Meble kuchenne mogą powstać z różnych materiałów.

• Elementy wykończeniowe Mebli będą bezpośrednio wystawione na tłuszcz oraz inne warunki panujące w kuchni.

• Nietypowe dodatki do Twojej kuchni nadadzą jej indywidualny charakter.

• Rozplanuj swoją kuchnię, a następnie zacznij wybór mebli.

Z czego mogą być wykonane meble kuchenne?

Wykonanie wyposażenia Twojej kuchni będzie zależeć od elementu mebla, o którym mówimy. Niewidoczne części szafki wykonane są z laminowanych płyt wiórowych. Są to proste i uniwersalne rozwiązania, elementy boczne szafek zazwyczaj wykonane są z płyt MDF – czyli płyty pilśniowej, która wykonana jest z włókien drzewnych. To jednak nie wyżej wymienione elementy, a fronty szafek są najważniejsze. To właśnie one widoczne są dla każdego, kto wejdzie do kuchni. Są one wystawione na bezpośrednie działanie czynników, które będą wydzielać się w kuchni. Jednym z największych „wrogów” mebli w kuchni jest tłuszcz, który wydziela się podczas gotowania i smażenia, a następnie osadza się na szafkach. To jaki front wybierzesz, wpłynie na to, jak łatwe w czyszczeniu będą szafki.

Pierwszym z materiałów, który może być użyty do stworzenia frontu, jest naturalne drewno. Jego niebywały szyk oraz elegancja sprawia, że jest to jeden z najchętniej wybieranych materiałów. Cechuje się wysoką wytrzymałością, szczególnie gatunki liściaste takie jak dąb. Przed użyciem i powieszeniem szafki w kuchni drewno jest lakierowane lub woskowanie. Należy jednak pamiętać, że tak zabezpieczone szafki dalej mogą się wypaczać i pękać, ale proces lakierowania oraz woskowania zdecydowanie spowalnia ten proces.

Płyta wiórowa to kolejne rozwiązanie, które możesz znaleźć w swojej kuchni. Jej popularność spowodowana jest jej niską ceną i dużym wachlarzem dostępnych kolorów, wzorów czy odcieni. Płyta taka jest zazwyczaj laminowana, oklejona, lakierowana czy foliowana. Zabiegi te sprawiają, że pomimo tego, że sama w sobie nie należy do trwałych materiałów, jej wytrzymałość znacząco wzrasta. Warto też zauważyć, że jej kruchość sprawia, że fronty mebli kuchennych wykonanych z płyty wiórowej, są proste, bez zaokrągleń czy żłobień.

Innym rozwiązaniem są płyty MDF. Sama twardość tych płyt może być porównana do drewna. Sama płyta przed użyciem jest pokryta laminatem, folią czy fornirem z naturalnego drewna. Cechuje się wysoką wytrzymałością i odpornością na wilgoć. Dodatkowo jest to materiał, który jest znacznie tańszy od drewna. Produkty wykonane z płyt MDF mogą mieć nie tylko zdobienia, żłobienia, a nawet mogą być fantazyjnie wygięte.

Rosnącą popularnością cieszą się fronty wykonane ze szkła, które są osadzone w aluminiowych ramkach. Trzeba przyznać, że takie rozwiązanie jest bardzo eleganckie. Samo szkło może być przejrzyste, mleczne, barwione, a nawet lakierowane. Należy zwrócić uwagę na to, jak proste do czyszczenia jest takie rozwiązanie.

Jak wykończone są meble znajdujące się w kuchni

Na Twoich meblach mogą znaleźć się płyty drewnopodobne, które pokryte fornirem lub innymi produktami sztucznymi imitują strukturę oraz fakturę drewna. Najlepiej spisuje się fornir, który oddaje fakturę, strukturę oraz nierówność naturalnego drewna.

Meble mogą być też pokryte laminatem, czyli tworzywem, które pod wypływem wysokiej temperatury może być łatwo formowane. Warto zwrócić uwagę, że promienie słoneczne nie wpływają na jego właściwości, a samo tworzywo występuję w różnych kolorach oraz wzorach.

Najbardziej podatnym na uszkodzenia materiałem, który może być znaleziony na meblach, jest lakier. Im więcej warstw znajdzie się na meblu, tym trwalsze one będą. Sam lakier jest bardzo podatny na zadrapania oraz na zarysowania.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem są formy akrylowe. Pokrycie frontu tą warstwą sprawia, że mebel zyskuje na sztywności, jest łatwy do utrzymania w czystości oraz odporny na zarysowania. Jedną z największych zalet tego rozwiązania, jest fakt, że gdy powstaną drobne zarysowania, można je usunąć za pomocą pasty polerskiej.

Nietypowe wykończenia szafek kuchennych

Wiele osób ceni sobie indywidualne podejście do tematu meblowania kuchni. Nowoczesne technologie dają im takie możliwości. Do kuchni zawitały meble, które mają fronty wykonane ze stal, betonu, aluminium oraz innych niecodziennych kompozycji. Dodatkowo wiele osób decyduje się na wstawienie ozdobnych elementów, które mogą być kamieniami, drewnem, węglem czy innymi minerałami.

Najpierw plan, a później zakupy!

Decydując się na nowe meble kuchenne, zacznij od zmierzenia swojego pomieszczenia. Gdy będziesz już posiadać niezbędne wymiary, możesz przejść do zakupu swoich nowych mebli kuchennych. Ich duży wybór znajdziesz na Allegro, pod adresem https://allegro.pl/kategoria/meble-522

 

Artykuł partnera zewnętrznego

Komentarze (0)

Zostaw komentarz