Poniedziałek, 2 października 2023

Windy towarowe – wynalazek z historią

27 kwietnia 2021

0

Korzystając z windy, nie zastanawiamy się nad tym, że wynalazek ten ma już kilka tysięcy lat. Wbrew pozorom mechanizm, który wprawia w ruch kabinę, został wynaleziony już w starożytności. Jego zadaniem był transport osób na wyższe piętra w domach wyższych warstw społecznych. Oczywiście całość napędzana była siłą ludzki albo zwierząt. Dopiero rozwój techniki, a więc wynalezienie maszyny parowej mocno unowocześnił windy, które ułatwiają nasze życie po dziś. 

Podział wind 

Windy dzielimy według różnych kryteriów. Jednak ze względu na zastosowanie można wyróżnić dźwigi do transportu osób albo towarów. Te drugie przeznaczone są do przewozu towarów na różne kondygnacje budynku. Trzeba zaznaczyć, że niektóre windy mogą także przewozić osoby, które są niezbędne podczas transportu ładunku. 

Produkcja wind towarowych 

Jednym z producentów dźwigów towarowych jest Lubelska Wytwórnia Dźwigów Osobowych Lift S.A, której ofertę można przejrzeć pod adresem http://www.lift.pl/dzwigi/dzwigi-towarowe. Producent ten od wielu lat istnieje na polskim rynku i cieszy się bardzo dużym uznaniem wśród swoich klientów. Każda winda wykonywana jest pod zamówienie danego zleceniodawcy. Dzięki temu dźwig towarowy może być zamontowany nawet w istniejącym już budynku, bez konieczności przeprowadzania generalnych remontów. Ma to szczególne znaczenie w starszych budowlach, w których planach nie było przeznaczonego miejsca na szyb dla windy. Trzeba także zaznaczyć, że podczas składania zamówienia ważne jest, aby określić maksymalny załadunek, warunki sanitarne czy temperaturę, jaka panuje w budynku. 

Zastosowanie dźwigów towarowych 

Windy towarowe można znaleźć w wielu miejscach. Przykładem mogą być place budowy, szpitale czy budynki handlowo-usługowe. Jednak mniejsze dźwigi towarowe znajdują zastosowanie również w prywatnych domach lub restauracjach. Są to tzw. windy kuchenne. Ich niewielkie rozmiary pozwalają na szybki montaż lub wybudowanie specjalnego szybu bez większej ingerencji w konstrukcję całego budynku. 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz