Poniedziałek, 11 grudnia 2023

Poznaj sposoby na high need baby – tylko sprawdzone rady

3 stycznia 2022

0

​Dziecko high need to tzw. dziecko wymagające. Wie to każdy rodzic, który doświadczył życia z niemowlakiem, który ciągle się budzi, a każdą potrzebę wyraża jeszcze dobitniej, np. jedzenie ma być tu i teraz i nie ważne, że musisz sprawdzić jeszcze temperaturę mleka z butelki, bo ono już go potrzebuje. Oczywiście może to akurat nie jest najlepszy przykład. Jednak faktem jest, że dla high need baby próba picia z piersi może być nader trudna i taki pokarm może nie być dla niego atrakcyjny bądź karmienie może być dla Ciebie wyjątkowo bolesne. Jakie są zatem sposoby na starsze i młodsze high need baby?

Dziecko zawsze musi mieć przy sobie ulubiony smoczek – miej w pogotowiu kilka wyparzonych smoczków

Rodzic high need baby musi być wyjątkowo dobrze zorganizowany. Znamy dziecko, które jako niemowlę uspokajało się, dopiero gdy miało trzy smoczki. Dwa w rączkach, a jeden w buzi i gdy jeden zapodział się czy spadł zanosiło się płaczem. Na pewno rodzic takiego dziecka w pogotowiu musi mieć kilka smoczków, oczywiście dostosowanych do wieku dziecka. Bowiem taki smoczek wpływa na prawidłowy rozwój dziecięcego zgryzu. Dobry podgrzewacz do butelek to też podstawa, jeśli maluchowi picie z piersi absolutnie nie wystarcza. Oczywiście są i takie maluchy, które też są high need ale w drugą stronę, bo jeść nie chcą. Wtedy rodzice dopiero muszą się nagimnastykować, aby niemowlę czy nico większego małego niejadka nakarmić. Na pewno jedzenie musi stać się dla dziecka atrakcyjne. Czasem może się okazać, że zmiana butelki może pomóc, bo np. dany smoczek dziecku nie odpowiadał. Powodem niechęci może być też ząbkowanie i warto zainwestować w chłodzący gryzak do dziąseł. Warto wiedzieć również, że mleka modyfikowane różnią się składem i mogą być dla maluchów po prostu niesmaczne. W pewnym wieku mleko można uzupełniać herbatkami, ale wyłącznie takimi bez dodatku cukru dla niemowląt.

Uspokajanie malucha czyli szumienie, kołysanie w wózku czy też noszenie w „kangurku”

Poza karmieniem high need baby wykazuje też problemy, jeśli chodzi o spanie. Śpi albo krótko i ciągle się budzi, albo przez długie godziny nie chce zasnąć. Oczywiście podobnie jak w przypadku jedzenia, jeśli zmiana dzieje się nagle, to należy wykluczyć chorobę malucha. Zmierzenie temperatury, czy zaobserwowanie, czy nie ma zatrzymanych gazów, nie kurczy się nienaturalnie to podstawa. W sytuacji gorączki bezzwłocznie trzeba udać się do pediatry. Maluchy są narażone na groźne pneumokoki i rotawirusy. Ale problemem może być także refluks żołądkowy. Jeśli przyczyna zdrowotna jest wykluczona, a maluch nie chce spać, to należy stworzyć mu jak najbardziej przyjazne warunki. Kiedy maluch najsmaczniej śpi w łonie matki. Wcale nie wtedy, gdy ona kładzie się na spoczynek. W tym czasie zwykle się budzi i nie daje kobiecie zasnąć. Usypia go natomiast codzienna aktywność, to dlatego kołysanie jest tak istotne w usypianiu dziecka. Można dziecko bujać w wózku tzw. gondoli, dla niektórych lepiej sprawdza się nosidło z funkcją bujania. Jeszcze inni wybierają noszenie dziecka w chuście, czyli tzw. kangurku albo nosidle. Wtedy maluch czuje stale bliskość rodzica i najczęściej szybciej się uspokaja tutaj jednak problemem jest, gdy próbujesz dziecko od siebie odkleić, wszak nie może spać w nosidle. Zatem bujanie będzie lepszą metodą na high need baby, a do niego warto dodać szumienie, które przypomina mu dźwięki, jakie słyszy w życiu płodowym. To go uspokaja. Szumisie reagują na przebudzanie się malucha i zaczynają wtedy szumieć intensywniej. Dzięki nim high neeed baby może w ciągu przespać nawet do dwóch godzin, co jest naprawdę sporym sukcesem!

Huśtawki dla niemowląt, czyli rozrywka, ale i wyciszenie dla high need baby

Gdy maluch jest nieco starszy i można sadzać go już w huśtawce, to znaczy stabilnie już trzyma główkę, to można ją wykorzystać do usypiania czy też zajmowania dziecka. Często huśtawki wyposaża się w dodatkowe pałąki z zabawkami, do których dziecko może sięgać rączką i się bawić. Wyposażone są też, podobnie jak zresztą bujaczki w zestaw szumów i melodyjek. Wibracja urządzenia może dziecko uspokajać, podobnie jak spokojne melodie. Zatem huśtawki dla niemowląt wydają się must have w przypadku high need baby, ale również tych mniej potrzebujących dzieci.

Spacery i jogging z wózkiem sposobem na potrzebujące dziecko

Na pewno high need baby to dziecko, które reaguje na wiele bodźców. Dlatego warto wybierać się z nim często na spacery. Takie eskapady mogą je uspokajać. Będzie łatwiej i szybciej zasypiać w innym otoczeniu. Ponadto będzie wodzić oczami za zabawkami, a także spoglądać na rodzica czy opiekuna. Spacery są bardzo ważne dla rozwoju i mogą stymulować prawidłowy rozwój psychofizyczny dziecka. Najpierw dziecko spaceruje z Tobą w wózku, a potem na własnych nóżkach i w wózku.

High need baby ma wiele potrzeb. Oczywiście w przypadku wymagających dzieci zawsze najpierw trzeba wyeliminować czynnik chorobowy, czyli sprawdzić czy dziecku nic nie dolega.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz