Czwartek, 18 lipca 2024

Jak dbać o higienę jamy ustnej u psa?

9 września 2021

0

​Dbanie o higienę jamy ustnej u psa jest bardzo ważne. Niewłaściwa profilaktyka lub jej brak mogą doprowadzić do wielu poważnych chorób zębów oraz dziąseł. Nawyk pielęgnacji warto wyrobić już w pierwszych miesiącach życia zwierzaka. Dzięki temu pies się przyzwyczai do związanych z tym czynności, a właściciel nie będzie zapominał o regularnym dbaniu o zęby pupila. W artykule wyjaśniamy, co należy robić, aby zwierzę cieszyło się ładnym uśmiechem.

Pielęgnacja jamy ustnej u psa nie jest tak trudna, jak mogłoby się wydawać. Najważniejsza jest systematyczność – o zęby pupila należy dbać regularnie i nie wolno się poddawać, nawet jeśli początkowo czworonóg się temu sprzeciwia. Zaniedbane zęby mogą doprowadzić do licznych chorób jamy ustnej. Ponadto istnieje obawa, że przedwcześnie wypadną. Aby temu zapobiec, warto o nie regularnie dbać zgodnie ze wszelkimi zasadami dotyczącymi higieny jamy ustnej u psa.

Szczotkowanie to podstawa zdrowych zębów

Zęby u psa, podobnie jak u człowieka należy dokładnie szczotkować. W tym celu używa się jednak innej pasty i szczoteczki niż tych, które są przeznaczone dla ludzi. Zwierzę powinno mieć odpowiednio dobrane produkty do własnych potrzeb. Jego zębów nie trzeba myć codziennie, wystarczy co 2 lub 3 dni, ale bardzo ważna jest precyzja. Pracownik sklepu zoologicznego Zoo24 podpowiada, czego można używać do szczotkowania psich zębów: Aby dokładnie wyczyścić jamę ustną u psa, warto dobrać odpowiednią szczoteczkę. Zamiast niej można jednak wykorzystać gaziki. Do tego niezbędna jest specjalna pasta do zębów przeznaczona dla psów. Jej skład zapewnia zdrowy i ładny uśmiech zwierzaka.

Zęby psa należy szczotkować za pomocą okrężnych ruchów, a szczoteczka powinna być nachylona pod kątem 45 stopni. Dzięki temu jej włosie dosięgnie rowka dziąsłowego i skutecznie usunie wszelkie zabrudzenia. Nie trzeba wykonywać tej czynności długo – wystarczy bowiem nawet pół minuty, by wyczyścić jamę ustną u psa.

Zwróć uwagę na to, co je pies

Na stan zębów u zwierząt ma wpływ również dieta. Nie bez znaczenia jest wybierana przez właścicieli karma dla psów. Powinna ona spełniać wszystkie potrzeby pupila, aby zapewniała jego zdrowy i ładny uśmiech. Pożywienie wpływa nie tylko na narządy wewnętrzne i samopoczucie zwierzaka, ale również na higienę jego jamy ustnej. Bardzo ważne jest wybranie zarówno wysokiej jakościowo karmy mokrej, jak i suchej. Pierwsza z nich powinna mieć skład odpowiedni dla wieku psa. Natomiast podawanie pożywienia suchego jest istotne z tego powodu, że zapobiega ono osadzaniu się kamienia na zębach czworonoga.

Oprócz stosowania dobrej karmy ważne jest podawanie psu właściwych suplementów. Można je dodawać do karmy lub wody, dzięki czemu zwierzę chętnie będzie je przyjmowało. Powinny być odpowiednio dopasowane do potrzeb czworonoga. Ich skład wpływa pozytywnie na zdrowie zwierzaka, przede wszystkim na stan jego zębów, ponieważ zapobiega powstawaniu kamienia nazębnego. Różne sposoby dbania o zdrowy i ładny uśmiech zwierzaka sprawiają, że z pewnością każdy właściciel dobierze odpowiednią metodę dla swojego czworonoga.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz