Wtorek, 19 marca 2024

Dlaczego warto skoczyć na spadochronie?

10 maja 2023

0

Często pojawia się problem z wyborem oryginalnego prezentu dla osób lubiących duże dawki adrenaliny. Jednym z pomysłów, które już od jakiegoś czasu cieszy się dużym powodzeniem jest skok na spadochronie. Istnieją firmy, które mają w ofercie takie właśnie przeżycia. Zanim jednak podejmie się decyzję o zakupie vouchera warto zapoznać się nieco bliżej ze szczegółami tego pomysłu.

Odczucia podczas oddania skoku

Wiele osób, które po raz pierwszy oddawały skok na spadochronie twierdzi, że nie ma się czego bać. Niewielka doza niepewności może pojawić się, przed wyskoczeniem z samolotu, ale szybko znika. Później pozostaje głównie ekscytacja, przyjemne dreszcze na całym ciele i pamiątka na resztę życia. Właściwie od momentu znalezienia się na progu samolotu wszystko dzieje się błyskawicznie, nie ma więc czasu na wątpliwości, czy strach. Każdy krok wykonuje się na polecenie doświadczonego instruktora, nie ma zatem miejsca na samowolne zachowania, to on czuwa nad bezpieczeństwem każdego skoczka amatora. Na uwagę zasługuje fakt, że skok na spadochronie w Krakowie odbywa się z prędkością ponad 200 kilometrów na godzinę, co robi ogromne wrażenie na śmiałkach.

Ile czasu trzeba poświęcić na skok?

Swobodne spadanie po wyskoczeniu samolotu trwa krótko, bo tylko jedną minutę. Jednak tych wrażeń nie da się wymazać z pamięci, pozostaną już na zawsze. Podczas spadania w dół niezbędne jest wygięcie ciała w charakterystyczny łuk. Dopiero na wysokości mniej więcej 1500-2000 metrów instruktor pociąga za linki, dzięki czemu otwiera się spadochron, aby móc przez kolejne kilka, może kilkanaście minut szybować w powietrzu. W tym czasie można podziwiać okolicę, rozejrzeć się w każdą stronę i zachwycać wyjątkowymi widokami. Jeżeli instruktor wyraz zgodę, możliwe jest również sterowanie spadochronem. Skok na spadochronie Kraków dla każdego stanowi niezwykłe wyzwanie, ale trudno się oprzeć tej przygodzie, dlatego opisy zachęcają wielu śmiałków.

Uczucia towarzyszące skoczkom

Przygotowanie się do lądowania i samo lądowanie to już domena instruktora. Jedyne, co musi wówczas zrobić pasażer to na sygnał instruktora podniesienie nóg. W ten sposób minimalizuje się ryzyko zahaczenie nimi o ziemię podczas lądowania. Lądowanie ze spadochronem polega na łagodnym ślizgu na ziemi. Dopiero po sfinalizowaniu lądowania instruktor odpina karabińczyki, którymi jest połączony z pasażerem i odchodzi się ze strefy lądowań. Należy zrobić to szybko i sprawnie, aby zostawić miejsce dla innych skoczków. Aby samodzielnie oddać skok na spadochronie konieczne jest poznanie sił, które podczas szybowania oddziałują na skoczka. Samo otwarcie spadochronu jest chwilą, kiedy prędkość powoli wyhamowuje, a ciało podrywa się mimowolnie do góry. Jest to odczuwalne, ale z pewnością nie ma nic wspólnego z gwałtownym szarpnięciem, czy innymi nieprzyjemnymi odczuciami. Słyszalne jest napełnianie się czaszy powietrzem, ma to w sobie pewną dozę magii. Podczas szybowania na otwartym spadochronie pozostaje poczucie błogości i zachwytu, które trudno porównać z czymkolwiek innym.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz