Poniedziałek, 11 grudnia 2023

Buty trekkingowe – czy są tak ważne?

25 czerwca 2018

0

Buty trekkingowe to jedne z najważniejszych elementów wyposażenia każdego górskiego podróżnika. Pozwalają one na komfortowe i bezpieczne przemierzania gór. Są dostosowane do różnych podłoży i warunków atmosferycznych. W tym wpisie odpowiadamy na pytanie, czy buty trekkingowe są rzeczywiście tak ważne i jak dobierać je do konkretnych sytuacji.


Czym są buty trekkingowe ?
Buty trekkingowe to specjalnie skonstruowane buty do chodzenia po górach. Panują tam odmienne i nieprzewidywalne warunki i aby bezpiecznie przemierzać szlak musimy zaopatrzyć się w specjalne modele obuwia. Buty takie są wykonywane w różnych wersjach i kombinacjach. Niektóre z nich są uniwersalne, inne zaś przeznaczone na konkretny teren lub do konkretnych warunków pogodowych – np. na zimę lub lato.
https://www.sklep-presto.pl/obuwie-i-odziez/obuwie-dla-mezczyzn/obuwie-trekkingowe-meskie-1620/


Czy buty trekkingowe są ważne ?
Buty trekkingowe są bardzo ważnym elementem każdej wyprawy. To pierwsza rzecz, od której powinniśmy zaczynać nasze przygotowywania do wyruszenia w góry. Bez innych akcesoriów można jakoś się obejść a bez butów może być to bardzo trudne. Specjalne obuwie gwarantuje dużo lepszy poziom bezpieczeństwa. W górach możemy spotkać podłoże skalne, grząski teren, trawę czy żwir. Mogą zmieniać się także dynamicznie warunki atmosferyczne, co również ma wpływ na bezpieczne poruszanie się w terenie. Jeśli mamy takie buty poradzimy sobie z takimi przeszkodami.
Wiele razy słyszy się o nieodpowiedzialnych turystach, którzy wyszli w góry i nie potrafili wrócić na dół, gdyż wybrali zwykle obuwie. Aby czuć się bezpiecznie w każdych warunkach, odpowiednie buty są obowiązkowym wyposażeniem każdego wędrowcy. Buty takie stanowią również dla naszej nogi stabilny punkt a ryzyko skręcenia nogi czy kostki jest znacznie mniejsze.

Komfort to drugi czynnik, który wpływa na ważność butów trekkingowych. Jeśli planujemy wypad w góry, z pewnością nie chcemy mieć przemoczonych skarpetek z powodu deszczu czy dużej wilgotności, czy piachu w butach. Buty trekkingowe zapewniają też dużą stabilność oraz nie męczą nóg w taki sposób jak np. niskie buty turystyczne.

Jakie buty wybrać ?
Wybór odpowiedniego modelu nie jest sztuką prostą i wymaga chwili zastanowienia się. Jeśli chodzimy w górach tymi samymi trasami po tym samym podłożu, dobrym pomysłem będzie zakup butów stricte na kamienie lub trawę. Jeśli lubimy natomiast zmieniać szlaki i wędrować w różne miejsca to najlepszy będą buty uniwersalne. Podczas wyboru należy dokładnie je przymierzyć, gdyż powinny być bardzo dobrze dopasowane. Jeśli wiemy, że dany numer z danej marki będzie pasował na naszą nogę, możemy zakupy zrobić w internecie. Jeśli nigdy wcześniej nie mieliśmy do czynienia z numeracją danej firmy to lepiej przymierzyć je w sklepie, gdyż konkurencyjne wyroby mogą różnić się pod tym względem.

Kolejnymi ważnymi aspektami, które należy wziąć pod uwagę podczas wyboru butów trekkingowych — jest materiał wykonania. Wpływa on bezpośrednio na właściwości buta i na nasz komfort. Istotna jest także podeszwa. Jeśli planujemy wypady w trudny teren, to z pewnością dobrze sprawdzi się grubsza, a jeśli wolimy chodzić bezpieczniejszymi ścieżkami — to nieoceniona będzie cieńsza i lżejsza.

Konserwacja sprzętu
Jeśli już zdecydujemy jakie buty będą odpowiednie i wybierzemy konkretny model, powinniśmy skupić się na ich konserwacji. Pomimo tego, że są bardzo solidnie zbudowane i wykonane, to odpowiednie dbanie o nie zapewni długie i komfortowe użytkowanie. Jakie zatem są to zabiegi ? Pierwszym z nich jest zwykle czyszczenie. Woda z mydłem w zupełności powinny wystarczyć i oczyścić je z brudu. Na początku wystarczy mydlinami usunąć największy osad a później w miarę usuwanie zacieków często wymieniać wodę i przecierać cale buty. Czysty materiał zachowuje znacznie dłużej swoje właściwości i nie ulega zniszczeniu.
https://www.sklep-presto.pl/wiadomosc/jak-dbac-o-buty-trekkingowe-suszenie-i-impregnacja/9481/


Kolejną metodą jest impregnacja. Polega ona na naniesieniu specjalnego roztworu lub woskowaniu buta i nagrzaniu wosku. Tak zabezpieczony obuwie jest odporne na deszcz i kałuże. Woda spływa po materiale, nie wnikając w nią, co istotnie wpływa na właściwości butów trekkingowych. Przed takim zabiegiem trzeba dowiedzieć się, czy dany materiał nadaje się do impregnacji. Najlepszym z nich jest skóra, a nieco trudniej impregnuje się materiały sztuczne.

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz