Sobota, 20 kwietnia 2024

Kolka brzucha: dlaczego powstaje i jak leczyć?

23 grudnia 2016

0

Każdy ból świadczy o problemie, który wystąpił wewnątrz organizmu. Jest swego rodzaju sygnałem, który mówi o wystąpieniu dolegliwości. Kolka jest specyficznym rodzajem bólu, który może być na tyle silny, aby dać o sobie znać nawet bardzo odpornym na ból ludziom. Aby skutecznie wyleczyć kolkę brzuszną, należy znać jej przyczynę. Dlaczego powstaje i jak leczyć kolkę?

Kiedy powstaje kolka brzuszna?

Kolka ma swoje źródło w woreczku żółciowym związanym z wątrobą, dlatego często jest nazywana kolką wątrobową. Powstaje w momencie, gdy w organizmie będzie zbyt duże stężenie cholesterolu. Najczęściej sytuacja taka ma miejsce po spożyciu dużej ilości pokarmów pochodzenia zwierzęcego.

Tłuszcze zwierzęce i dostarczany wraz z nimi cholesterol powoduje powstanie złogów w woreczku. Zaburzają one jego pracę, jednocześnie zmuszając do jeszcze intensywniejszej pracy, która polega na regularnych skurczach tkanki. Gdy skurcze są zbyt mocne i intensywne – odczuwamy to w postaci bólu pod żebrem.

Innym powodem, z jakiego może wystąpić kolka brzuszna, jest przechodzenie kamienia w drogach żółciowych. Problem ten dotyczy jednak jedynie osób, które nękają przewlekłe problemy z wątrobą, lub woreczkiem żółciowym.

Czym objawia się kolka brzuszna?

Kolka brzuszna objawia się bólem zlokalizowanym z prawej strony ciała, bezpośrednio pod żebrami. Może on jednak promieniować nawet w okolice łopatki, co często jest powodem mylnego odczytywania sygnału. Objaw ten może być na tyle uporczywy, że chory będzie odczuwał go nawet przez kilka godzin.

Dodatni objaw Chełmońskiego to kolejny symptom związany z kolką. Jest to proste badanie polegające na energicznym uderzeniu bolesnego miejsca. Jeżeli w trakcie tego uderzenia pacjent odczuje dodatkowy ból – możemy mówić o tym, że objaw jest dodatni.

Jak zmniejszyć ból?

Dolegliwości trwale może wyeliminować jedynie specjalistyczna pomoc lekarska. Jeśli, jednak kolka brzuszna wystąpiła, należy się bewzględnie położyć. Pozycja leżąca rozluźni napięte podczas chodzenia mięśnie brzucha i ból może się zmniejszyć.

Jeśli mimo leżenia ból nie ustępuje, bolące miejsce należy ogrzać. Można do tego wykorzystać kompres, elektryczny koc lub poduszkę. W momencie, gdy oczekiwanie na pomoc lekarską wydłuża się, zaleca się przyjęcie pojedynczej dawki środków przeciwbólowych, które powinny zmniejszyć ból.

Jak zapobiegać wystąpieniu kolki brzusznej?

Dokładny sposób leczenia kolki i jej bezpośrednią przyczynę poznasz pod wykonaniu badań i rozmowie z lekarzem, ponieważ może okazać się, że jest ona wynikiem problemów w drogach żółciowych i konieczne jest leczenie specjalistyczne.

Jeżeli przyczyną kolki brzusznej jest zła dieta – konieczne okażą się zmiany w nawykach żywieniowych. Niezbędne jest wprowadzenie diety wysokobiałkowej, która pozwoli zastąpić składniki zawarte w produktach zwierzęcych. Mięso spożywane każdego dnia powinno być chude, najlepiej drobiowe, lub cielęce. Ryby i chude produkty mleczne również powinny znaleźć swoje stałe miejsce w jadłospisie.

Aby leczenie było skuteczne, niezbędne okaże się wyeliminowanie spożycia alkoholu. Ważne jest również odpowiednie przygotowywanie codziennych posiłków. Spożycie potraw smażonych może być bezpośrednią przyczyną kolki brzucha, dlatego ten sposób obróbki należy porzucić na rzecz gotowania, lub pieczenia.

Kolka brzuszna – problem społeczny

Kolka dotyka znaczną część społeczeństwa, dlatego odpowiednia diagnostyka i późniejsza terapia mają istotne znaczenie. Ważny jest nie tylko kontakt z lekarzem specjalistą, ale również odpowiednia profilaktyka domowa, która jest w stanie znacząco ograniczyć napady bólu. Po więcej informacji na temat kolki brzucha zapraszamy na http://www.nabolbrzucha.pl/rodzaje-bolu/kolka-watrobowa.html

Materiał partnera zewnętrznego

Komentarze (0)

Zostaw komentarz