Piątek, 29 marca 2024

Aparaty ortodontyczne – czy na pewno są bezpieczne dla naszych zębów?

24 kwietnia 2018

0

Wady zgryzu polegają na nieprawidłowej budowie szczęk, która zaburza czynności jamy ustnej, utrudnia prawidłową wymowę, wywołuje próchnicę i choroby przyzębia, no i oczywiście u wielu osób powoduje problemy natury estetycznej. Dlatego, szczególnie w ostatnim czasie, coraz więcej Polaków, nawet znajdujących się w starszym wieku, decyduje się na leczenie u ortodonty.

Rodzaje wad zgryzu

W zależności od ustawienia zębów górnych względem dolnych, ortodonci wyróżniają kilka rodzajów wad zgryzu. Do najczęściej spotykanych należy tyłozgryz, który polega na cofnięciu dolnego łuku zębowego w stosunku do górnego. Ponieważ przednie zęby nie stykają się, wymowa głosek s, z, c, dz jest utrudniona i przypomina ś, ź, ć, dź. W stopniu zaawansowanym tej wady twarz jest oszpecona przez cofnięcie żuchwy i opadnięcie kącików ust. Często występuje też wada przejawiająca się dużymi szparami między zębami, co nosi nazwę zębów odseparowanych. Jej przeciwieństwem są stłoczenia, polegające na tym, że zęby są zbyt duże w stosunku do zębodołów, przez co wyrastają w nieodpowiednich miejscach i pod różnymi kątami.

Budowa i zasada działania aparatu

Głównym elementem urządzenia są zamki, które przymocowuje się do zębów za pomocą odpowiedniego kleju. Zamki te łączy się ze sobą drucikiem tworząc łuk, za pomocą tzw. ligatur. Pod wpływem odpowiedniego naprężenia łuku zęby powoli i stopniowo przemieszczają się, zajmując właściwe miejsca. Zamki mogą być wykonane z metalu, który sprawia, że są bardzo wytrzymałe lub z materiałów kruchych i delikatnych, ale za to dużo mniej rzucających się w oczy, takich, jak kryształ, akryl, plastik, czy porcelana. Ligatury są elastyczne i można je dobrać w wybranym przez siebie kolorze. Obszerne informacje na temat rodzajów aparatów można znaleźć w artykule „Aparat ortodontyczny – rodzaje'”.

Czy aparaty ortodontyczne są bezpieczne dla naszych zębów?

Niewątpliwie leczenie wad zgryzu za pomocą aparatu ortodontycznego należy do metod mało inwazyjnych. Proces leczenia jest długi i przebiega pod ścisłą kontrolą lekarza specjalisty. Każdy aparat, aby mógł przynieść pożądany skutek, wykonywany jest indywidualnie dla danego pacjenta, po uprzednich, dokładnych badaniach. Leczenie wad zgryzu jest długotrwałe, ale całkowicie bezpieczne dla zębów, jeżeli pacjent stosuje się do zaleceń lekarza. Chodzi tu między innymi o dokładne czyszczenie zębów, zwłaszcza w okolicach zamków, aby nie dopuścić do odkładania się na nich resztek pokarmu – mogłoby to bowiem doprowadzić do próchnicy.

Wybór odpowiedniego ortodonty

Ważne jest, aby trafić do odpowiedniego, doświadczonego specjalisty, cieszącego się dobrą opinią wśród klientów. Dużym ułatwieniem są portale internetowe, które udostępniają oferty wielu sprawdzonych, dobrych klinik w całym kraju. Dzięki nim można zapoznać się z opiniami pacjentów, porównać ceny, a nawet umówić się na wstępne spotkanie.

Im wcześniej rozpocznie się leczenie, tym krócej będzie ono trwało i przyniesie lepsze efekty. Wszystko to zapewni dobry ortodonta w Warszawie.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

Zostaw komentarz