Piątek, 29 marca 2024

Zlewozmywaki ceramiczne, stalowe czy kamienne - wady i zalety poszczególnych typów zlewów Wstęp:

9 lipca 2021

0

Zlew to bardzo ważny element wyposażenia każdego domu. Nie ma chyba kuchni, w której nie byłoby tego typu miejsca z dostępem do wody - tak ważnej podczas gotowania oraz późniejszego zmywania naczyń i sprzątania. Jednym z ostatnich trendów wnętrzarskich są zlewozmywaki, które wykonywane są z wysokiej jakości ceramiki. Zlew ceramiczny to jeden z typów obecnie dostępnych zlewozmywaków, jednak wciąż zostają jeszcze do wyboru te wykonane ze stali oraz kamienia. Który wybrać i dlaczego?

Zlew ceramiczny do kuchni

Jak wcześniej wspomnieliśmy, ostatnio na rynku wiodą prym zlewy wykonane z ceramiki, która wypalana jest w bardzo wysokich temperaturach, co przekłada się na jej niebywałą wytrzymałość i twardość. Zlewozmywak do kuchni ceramiczny jest ciekawą alternatywą dla stali i granitu, a dodatkowo posiada szereg zalet, które sprawiają, że tak chętnie jest ostatnio wybierany przez osoby prywatne i projektantów wnętrz. Zlewy tego typu są przede wszystkim eleganckie i bardzo łatwe w utrzymaniu czystości - wszystko dzięki wysokiej klasy szkliwu, jakim są pokrywane. Jest ono odporne na przebarwienia, osad i plamy, a do tego łatwe w czyszczeniu. Ceramiczne zlewozmywaki dostępne są również w bardzo wielu odmianach - dla przykładu zlewozmywak ceramiczny Blanco dostępny w sklepie https://comitor.pl/katalog/zlewozmywaki/zlewozmywaki-ceramiczne/ to nie jeden, a kilkadziesiąt różnych różnorodnych modeli różniących się od siebie ilością komór, dodatkami, rozmiarami i kolorami.

Tego typu zlewy praktycznie nie mają wad - należy jednak zadbać o ich właściwy transport i dokładnie sprawdzić produkt po otrzymaniu go od firmy kurierskiej. Nieodpowiednio przewożony czy upuszczony z dużej wysokości może najzwyczajniej w świecie pęknąć (chociaż, w przeciwieństwie do ceramiki łazienkowej, nie posiada on pustych przestrzeni w środku, a co za tym idzie wypadki przy transporcie zdarzają się, chociaż nie bardzo często).

Zlewozmywaki ze stali

Zlew stalowy to jeden z najbardziej popularnych, najtańszych i chyba najdłużej towarzyszących nam rodzajów tego wyposażenia kuchennego. Zlewozmywaki ze stali (te klasyczne oraz pokryte emalią) z całą pewnością charakteryzuje najniższa, najbardziej przystępna cena i duża dostępność. Ponadto są one dość łatwe w utrzymaniu czystości, co jest niezwykle ważne w kuchni, gdzie przygotowuje się jedzenie. Kolejnym atutem tego typu zlewów jest ich spora odporność na detergenty i niskie oraz wysokie temperatury. Stalowe zlewy doskonale sprawdzają się w kuchniach przemysłowych i restauracjach.

Do wad jednak należy z pewnością to, że nie są tak wytrzymałe i solidne, jak zlewozmywaki ceramiczne czy te wykonane z kamienia. Blacha, z której stworzony został zlew stalowy jest podatna na wgniecenia - np. jeśli przypadkiem upuścimy podczas mycia ciężki przedmiot czy przez kilka lat będziemy opierać się ciałem o zlew podczas zmywania, mogą pojawić się na nim odkształcenia i wgniecenia. Ponadto emaliowane zlewy stalowe mogą dość szybko się niszczyć - emalia lubi odpryskiwać i wycierać się (podobnie jak na garnkach).

Zlew z kamienia do Twojej kuchni

Zlewy potocznie nazywane kamiennymi, są w rzeczywistości tworzone z mieszanki syntetycznych żywic oraz kawałków minerałów, takich jak kwarc, granit czy krzem - a nie rzeźbione czy wykuwane z jednego kawałka kamienia, jak mogłoby się wydawać. Z powstałej mieszanki tworzy się jednolity element, który wzbogacony o baterię, odpływ, sitko i parę innych dodatków spotkać można w wielu współczesnych kuchniach. Granitowym zlewom nie można odmówić elegancji oraz przystępnej ceny. Tego typu zlewy są zazwyczaj matowe, co wygląda bardzo dobrze, szczególnie w nowoczesnych kuchniach. Są one również odporne na wszelkie odgniecenia i odkształcenia.

Wadami tego typu zlewów może być jednak uporczywy, nomen omen, kamień (osad z wody), który bardzo szybko osadza się na granicie, szczególnie jeśli wybierzemy ciemny model. W przeciwieństwie do kamiennego, zlew kuchenny ceramiczny w ciemnych kolorach o wiele lepiej znosi wszelkie osady i zabrudzenia.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz