Niedziela, 15 września 2024

Zapalenie pochwy - przyczyny i metody leczenia

26 kwietnia 2018

0

Zapalenie pochwy to bardzo często występująca u kobiet dolegliwość intymna. Jest ją stosunkowo łatwo wyleczyć, o ile wdrożone leczenie będzie prawidłowo dobrane, a choroba szybko zgłoszona u lekarza. Jakie są przyczyny zapalenia pochwy i w jaki sposób się je leczy?

Zapalenie pochwy – jakie mogą być jego przyczyny

Bardzo ważne w leczeniu zapalenia pochwy jest określenie podłoża choroby. Jest to o tyle istotne, że każdy z rodzajów zapalenia wymaga innego rodzaju leczenia. Najczęściej do zapalenia pochwy dochodzi na tle:

  • bakteryjnym – taka infekcja objawia się wodnistymi upławami o mlecznym lub szarawym kolorze;

  • wirusowym – pojawia się szara lub żółtozielona wydzielina z pochwy, może być jednorodna, kremowa lub pienista.

  • grzybicznym – infekcja charakteryzuje się upławami o gęstej, grudkowatej konsystencji w białym kolorze, możliwa jest też wydzielina biała z zabarwieniem żółtym, różowym, a także zielonkawym.

Bakteryjne zapalenie pochwy charakteryzuje się też nieprzyjemnym zapachem. W przypadku zapalenia pochwy często występuje też świąt i pieczenie, które są niezwykle dokuczliwe. Może pojawić się również ból w podbrzuszu.

W jaki sposób leczy się infekcje intymne?

Zapalenie pochwy wymaga dobrania odpowiedniego leczenia. Dlatego lekarz w czasie wizyty powinien wykonać stosowne badania, a także przeprowadzić wywiad z pacjentką, w czasie którego wypyta ją o wszystkie dolegliwości, jakie towarzyszą chorobie. Bardzo ważne jest to, aby dokładnie stosować się do zaleceń lekarza, szczególnie jeśli chodzi o długość kuracji – nie można samodzielnie skracać lub wydłużać przyjmowania leku bez konsultacji z lekarzem.

Istotne jest też to, aby odpowiednio zadbać o siebie w czasie leczenia oraz po jego zakończeniu, tak aby zminimalizować ryzyko ponownej infekcji. W tym celu należy dobierać odpowiednią bieliznę oraz środki do higieny intymnej, najlepiej takie wzbogacone o substancje przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne, a także substancje łagodzące oraz wspomagające florę bakteryjną. Warto też wzbogacić dietę w jogurty i kefiry oraz profilaktycznie przyjmować probiotyki ginekologiczne.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

Zostaw komentarz