Piątek, 29 marca 2024

Swędzi Cię ucho – co robić?

5 stycznia 2021

0

​Uciążliwe dolegliwości kojarzą nam się zazwyczaj z dotkliwym bólem, który utrudnia codzienne funkcjonowanie. Tymczasem bywają i takie problemy, które z pozoru nie powinny sprawiać trudności, np. swędzenie uszu. Sęk w tym, że trudno się go pozbyć, a z czasem może się on przerodzić w poważniejszą dolegliwość. Dlatego warto poznać jego przyczynę. Co powoduje świąd ucha i co zrobić, by się go pozbyć?

Swędzące uszy – z czego wynika problem?

Swędzenie uszu, choć pozornie niegroźne, z czasem może stać się niezwykle uciążliwe i trudne do zniesienia. Nic więc dziwnego, że stanowi ono jedną z najczęstszych przyczyn wizyt w gabinecie laryngologicznym. Wielu pacjentów po prostu nie wie, z czego może wynikać dolegliwość – czy traktować go jako niepokojący objaw, czy może zignorować, aż samodzielnie ustąpi?

Samo swędzenie uszu może w zasadzie dotknąć każdego – najczęściej jednak skarżą się na nie kobiety w średnim wieku oraz osoby starsze. Mimo że problem może występować przy okazji różnych dolegliwości, to istnieją pewne warunki sprzyjające pojawianiu się świądu.  

Dolegliwości sprzyjające występowaniu świądu uszu

Z czego może wynikać problem swędzących uszu?

Samo swędzenie nie musi mieć konkretnej przyczyny – może pojawić się niespodziewanie, bez powodu. W takich sytuacjach najpewniej również samodzielnie ustąpi.

Może też być objawem towarzyszącym w przypadku poważniejszych dolegliwości:

  • Problemów o podłożu grzybiczym;
  • infekcji przewodu słuchowego;
  • uszkodzenia mechanicznego przewodu słuchowego, np. wskutek niewłaściwej higieny;
  • innej dolegliwości, m.in. jako objaw towarzyszący w przypadku zapalenia ucha środkowego.

Poza określonymi schorzeniami problem swędzących uszu może dotykać również osoby, które wystawiają swoje uszy na działanie niekorzystnych warunków. Dotyczy to nie tylko przebywania na zewnątrz – może to być również nadmierna wilgoć na basenie, słuchanie głośnej muzyki itp. 

Ponadto okazuje się, że swędzenie może mieć podłoże alergiczne, a nawet osobowościowe. Podatne są na nie szczególnie osoby, które mają trudności w radzeniu sobie ze stresem.

Swędzące ucho – co robić?

Jak postępować w przypadku podobnych dolegliwości? Przede wszystkim warto umówić się na wizytę lekarską. Nawet jeśli sam problem okaże się niegroźny, będziemy mieć pewność, że nasz układ słuchowy funkcjonuje prawidłowo.

Na wizytę warto umówić się zwłaszcza gdy problem z czasem nasila się i potęguje. Do tego mogą dochodzić również inne niepokojące sygnały, m.in. wysięk z przewodu słuchowego, niedosłuch, uczucie zatkanego ucha. W takiej sytuacji wskazany jest niezwłoczny kontakt ze specjalistą.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz