Piątek, 21 czerwca 2024

W walce z kurzem! Prezentujemy rodzaje odkurzaczy

8 stycznia 2019

0

Odkurzacz jest jednym z najczęściej używanych urządzeń w domu. Pomaga nam utrzymać porządek i wywabić koty kurzowe spod łóżka i szafek. Kiedy myślimy o odkurzaczu przed oczami zapewne mamy klasyczny model z rurą teleskopową i szczotką. Nie każdy odkurzacz musi tak wyglądać – do wyboru mamy mnóstwo innych urządzeń! Przedstawiamy Wam rodzaje odkurzaczy.

Odkurzacz tradycyjny

Tradycyjny odkurzacz workowy to model, który od lat króluje w gospodarstwach domowych. To najpopularniejszy rodzaj odkurzacza. Posiada wymienne worki papierowe lub tekstylne, do których odprowadza kurz. Zaciągnięte powietrze przechodzi przez filtr tylny i jest wypuszczane z powrotem do pomieszczenia.

Odkurzacz cyklonowy

Odkurzacz cyklonowy jest znany też pod nazwą odkurzacza bezworkowego. Zamiast worka, tak jak w tradycyjnych urządzeniach, ma specjalny pojemnik na zanieczyszczenia. Pojemnik trzeba regularnie opróżniać i myć. Odkurzacz cyklonowy działa w taki sposób, że wewnątrz wytwarza mocny wir, który oddziela powietrze od drobin. Kurz trafia do pojemnika, a oczyszczone powietrze, przez filtry, kierowane jest z powrotem na zewnątrz.

Odkurzacz pionowy

Odkurzacz pionowy nazywany jest też stojącym. Niektóre modele posiadają funkcję nie tylko odkurzania, ale też mycia podłóg czy prania tapicerki. Znacznie różnią się wyglądem od tradycyjnych odkurzaczy – nie posiadają elastycznej rury, a całe są sztywnym, pionowym urządzeniem składającym się z zintegrowanych elementów. Odkurzacze te najczęściej są bezworkowe – posiadają pojemnik na kurz i brud, który należy systematycznie opróżniać.

Odkurzacz piorący

Odkurzacz piorący, podobnie jak odkurzacz wodny, to urządzenie bezworkowe. Można odkurzać nim na sucho i na mokro. Wewnątrz posiada pojemnik na wodę, do którego odprowadzane są zanieczyszczenia. Woda pełni też rolę filtra – zatrzymuje drobiny kurzu. Odkurzacz piorący posiada zbiornik na czystą wodę i detergent, którymi najpierw spryskuje się powierzchnię do wyprania, a następnie zasysa powstałą pianę razem z plamą.

Odkurzacz ręczny

Odkurzacz ręczny to niewielkie przenośne urządzenie bezprzewodowe. Nie zastąpi zwykłego odkurzacza, ale dobrze go dopełni. Jest doskonały do odkurzania trudnodostępnych miejsc lub w sytuacji, gdy chcemy uprzątnąć przestrzeń, gdzie coś się rozsypało. Z jego pomocą możemy odkurzyć tapicerkę, zagięcia w fotelu czy małe zakamarki w pokoju.

Odkurzacz automatyczny

Odkurzacz automatyczny to samojeżdzące urządzenie. Roboty automatyczne, oprócz ssawki, posiadają też szczotki zagarniające drobiny. Takie odkurzacze są bezworkowe - mają pojemnik na kurz, który trzeba regularnie opróżniać. Modelom z wyższej półki można zaprogramować system sprzątania, na przykład, by robot odkurzał, gdy jesteśmy w pracy. Większość takich robotów sprzątających działa bezprzewodowo – kiedy stan baterii jest niski, odkurzacz automatyczny wraca do bazy, by podładować akumulator.

 

Po więcej rodzajów odkurzaczy zapraszamy na https://www.neonet.pl/do-domu/odkurzacze.html

 

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Zostaw komentarz