Niedziela, 26 maja 2024

Obróbka CNC – obróbka metali przez skrawanie

23 listopada 2016

0

Zmiana kształtów jak i właściwości chemicznych i fizycznych metali to inaczej ich obróbka. Obróbkę podzielić można na kilka podstawowych takich jak obróbka cieplno chemiczna czy mechaniczna skrawaniem a także cieplna i plastyczna. 

- obróbka cieplna – to obróbka metali, gdzie największym zmianom będzie poddawana struktura krystaliczna materiału. Odkształcenie powodowane jest przez działania na metal bardzo wysokimi temperaturami jak wytapianie stali. Stal jest materiałem, który najbardziej nadaje się do obróbki cieplnej z tego względu jakie ma właściwości fizykochemiczne.  Przy tego rodzaju działaniach na metale oraz ich właściwości chemiczne, fizyczne jak i wytrzymałościowe mogą być modyfikowane. Stal przy takiej obróbce może być nakrzemowana co sprawi, że będzie odporna na działanie kwasów. Jeśli chce się poprawić właściwości ślizgowe stosuje się nasiarczanie. Dopiero tak przygotowywane metale można poddawać obróbce skrawaniem czy też innej obróbce CNC. 

- obróbka plastyczna –to typ obróbki, w której zmian kształtu i właściwości fizykochemicznych dokonuje się przez specjalne odkształcenie plastyczne tego obrabianego materiału. Metodami odkształcania może być kłucie, toczenie, ciągnienie, gięcie. Obrabiany metal nie będzie odkształcany metodą ubytkową w skrawaniu CNC

- obróbka skrawaniem – tutaj kształt oczekiwany materiału skrawanego będzie uzyskiwany przez działanie na metal narzędziami skrawającymi. Jest to rodzaj obróbki ubytkowej, która będzie polegać na stopniowym usuwaniu materiału skrawanego. W tym rodzaju obróbki metali stosowane są często rozwiązania, które opiera się o numeryczne sterowanie maszynami CNC. Obrabiarki sterowane numerycznie to rewolucyjne rozwiązania, gdy chodzi o obróbkę metali. 

Frezowanie cnc

Ten rodzaj działań można podzielić na:
- Toczenie – to jeden z popularniejszych sposobów na skrawanie metali. Przedmiot ulegający przetworzeniu będzie ciągle w ruchu wirowym natomiast narzędzie skrawające wykonuje tylko ruchy liniowe.
- Szlifowanie – to metoda działań w ramach której warstwy obrabianego metalu są tak jakby ścierane aż do uzyskania tego rezultatu, na jakim nam zależało. Dodatkowo wykorzystywać można tą metodę do nadania metalowi skrawanemu gładkiej powierzchni przez szlifowanie z użyciem specjalnie przygotowanych narzędzi do obróbki metalu.
- Frezowanie – tutaj najczęściej wykorzystywane są narzędzia wieloostrzowe, które zależnie od potrzeb używają dobrych noży skrawających. Tutaj również rozwija się obróbka CNC jako jedna z podstawowych metod gałęzi obróbki metali oraz innych materiałów. 

Przez takie metody działań niezależnie od zakresu prac do wykonania będzie można wypracować ten efekt, który rzeczywiście dobrze się sprawdzi i estetycznie spełni nasze oczekiwania.

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz