Sobota, 13 kwietnia 2024

Mozaika podłogowa a mozaika na ścianę – jak dobierać, by do siebie pasowały

5 sierpnia 2021

0

​Producenci płytek ceramicznych przygotowują mnóstwo ciekawych propozycji, przez co na mozaiki patrzymy nie tylko przez pryzmat funkcjonalności, ale i estetyki. Mozaika może pięknie wyglądać w każdym pomieszczeniu.

Z racji tego, że mozaika daje tak ogromne możliwości aranżacyjne, coraz więcej osób decyduje się na to, by była ona i na podłodze i na ścianie. I pomysł ten jest dobry. Zyskujemy w ten sposób ciekawą i przykuwającą spojrzenia przestrzeń, która jest przy tym trwała i łatwo się ją czyści. Pojawia się jednak pytanie, w jaki sposób dobrać płytki, by do siebie dobrze pasowały. Czy na podłodze i ścianie powinna być ta sama mozaika, czy lepiej iść w odwrotną stronę? Sprawdźmy!

Mozaiki kontrastujące ze sobą

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest zastosowanie kontrastów. Mozaika podłogowa może być w zupełnie innym kolorze niż ta, którą ułożymy na ścianie. Chociaż to popularny trik, nasz wystrój nie musi być nudny. Mozaika może mieć ciekawy wzór heksagonu czy arabeski i już przez samą formę będzie wyglądać fantastycznie. Najpopularniejszym zestawieniem jest czerń z bielą. Możemy ułożyć czarne heksagony na podłodze, białe na ścianie lub na odwrót. Warto jednak dodatkowo eksperymentować z barwami. Mogą być kontrastujące, ale nie mogą się gryźć. Pamiętajmy też, by tylko jeden z kolorów był wyraźniejszy. Nadmiar intensywnych barw może być drażniący.

Podłoga i ściana w tym samym kolorze

Jeżeli nie lubimy kontrastów, to równie dobrze możemy postawić na płytki w takim samym kolorze. Wtedy też atutem mozaiki powinna być forma. Dzięki niecodziennemu kształtowi aranżacja z taką mozaiką będzie ciekawa, pomimo tego, że właściwie większość wnętrza będzie w jednym kolorze. Poprzez zmianę wzoru nawet przy tym samym kolorze, można efektownie wyodrębnić strefy użytkowe. Przy jednolitym tle postawmy na dodatki w żywszym kolorze.

Ten sam kolor, ale inny odcień

To rozwiązanie, które stanowi pewien pomost pomiędzy dwoma poprzednimi propozycjami. Z jednej strony mamy ten sam kolor na podłodze i ścianie. Z drugiej natomiast obie te przestrzenie są w innych odcieniach, przez co się uzupełniają. Takie podejście daje więcej możliwości aranżacyjnych niż, gdyby wszystkie płytki były identyczne.

Wykorzystanie listwy

Jeżeli mamy aranżację klasyczną, to zastanówmy się nad listwami. Sprawdzą się wtedy, kiedy na podłodze i na ścianie są takie same płytki. Poprzez włączenie w wystrój listew, można aranżacji dodać elegancji.

O czym warto pamiętać?

Niezależnie od tego, na który wariant się zdecydujemy, musimy pamiętać, że chociaż wizualnie mozaika na podłogę i na ścianę jest podobna, to będzie się różnić. Jeżeli szukamy czegoś na podłogę, co będzie eleganckie i bezpieczne, to warta uwagi jest mozaika antypoślizgowa. Ma inną powierzchnię niż płytki ścienne i nie robi się śliska przy kontakcie z wodą. To ważne, kiedy zależy nam na bezpieczeństwie swoim i domowników. Mozaikę antypoślizgową bierzmy pod uwagę zwłaszcza w takich pomieszczeniach, jak łazienka, gdzie kontakt z wodą jest częsty.

Artykuł partnera zewnętrznego

Komentarze (0)

Zostaw komentarz