Poniedziałek, 9 grudnia 2024

Co to jest agregat absorpcyjny?

10 sierpnia 2022

0

Chiller absorpcyjny wykorzystuje energię cieplną do wytwarzania chłodu. Jej nazwa pochodzi od mechanizmu absorpcyjnego. Chiller absorpcyjny jest doskonałym wyborem w przypadku nadmiaru ciepła technicznego lub odpadowego. Są one również przydatne w miejscach, gdzie brakuje energii. Porozmawiajmy nieco więcej o agregatach absorpcyjnych.

Podstawowe informacje o chłodziarce absorpcyjnej

Chiller absorpcyjny to narzędzie, które służy do tworzenia chłodu poprzez wykorzystanie kompleksowej energii cieplnej. Nazwa tego narzędzia pochodzi od absorpcji materiału gazowego do różnych substancji płynnych. Ciepło z gorącej wody lub pary wodnej jest energią wykorzystywaną do wspomagania urządzenia absorpcyjnego. Chiller absorpcyjny odróżnia się od chillerów i agregatów wody lodowej brakiem zamówienia na energię elektryczną.

Jak działa to urządzenie?

Agregaty absorpcyjne ulegają schłodzeniu. Odbywa się to poprzez odparowanie czynnika chłodniczego pod mniejszym ciśnieniem niż ciśnienie wrzenia. Skutkuje to obniżeniem lokalnej temperatury. Proces ten ma wiele czynników, które wpływają na jego efekty, w tym ilość utraconej przyjemności oraz temperaturę parowania czynnika chłodniczego.

Jest on bardzo podobny do działania agregatów sprężarkowych. Jednostki te sprężają mechanicznie czynnik chłodniczy po jego odparowaniu. W wyniku tego wzrasta temperatura czynnika chłodniczego. Gorący czynnik chłodniczy trafia do wymiennika ciepła, gdzie ulega skropleniu. Czynnik staje się cieczą. Następnie kierowany jest do kolejnego wymiennika, gdzie w intensywny sposób zostaje odparowany. To ciepło jest odbierane od czynnika chłodzącego i przepływa przez wymiennik. W ten sposób zamyka się cykl przemian cieplnych. Aby jednak zakończyć jakikolwiek proces, trzeba będzie dostarczyć sporo energii elektrycznej, ponieważ jest ona wymagana do zasilania sprężarki. Będzie to miało wpływ na koszt wszelkich agregatów sprężarkowych.

Chiller absorpcyjny wykorzystuje podobny cykl, ale nie ma sprężarek. Zastępuje się je procesami chemicznymi, które są aktywowane za pomocą ciepła. Zależność temperatury wrzenia od ciśnienia jest podstawą działania tych jednostek. Temperatura wrzenia wody maleje wraz ze wzrostem ciśnienia.

Ważnym elementem pracy agregatów jest zastosowanie specjalnego roztworu - bromku litu. Substancja ta jest silnym adsorbentem wody. Urządzenie składa się z dwóch zbiorników. Jeden zbiornik wypełniony jest bromkiem litu, a drugi wodą. Do drugiego zbiornika dodawany jest czynnik chłodniczy. Powoduje to samoczynne wchłanianie się wody, co pozwala na utrzymanie stałego ciśnienia w zbiorniku.

Roztwór bromku litu kierowany jest do agregatu chłodniczego, gdzie będzie odparowywał parę wodną. Wszystko to odbywa się dzięki energii cieplnej, którą dostarczamy do naszego urządzenia. Para wodna ulega skropleniu i płynie do parownika jako schłodzona woda. W parowniku panuje stałe niskie ciśnienie, które powoduje, że woda odparowuje w temperaturze +5 stopni Celsjusza. W trakcie tego procesu czynnik chłodzący ulega schłodzeniu. Krąży on w całym układzie. Roztwór bromku litu pochłania odparowaną wodę.

Agregat absorpcyjny

Gdzie można znaleźć agregaty absorpcyjne?

Wiemy jak wygląda i jak działa agregat absorpcyjny. Chcemy dowiedzieć się więcej o tego typu urządzeniach. Stosuje się je w klimatyzacji i innych procesach technologicznych. Stosuje się je również w układach trigeneracyjnych. Najczęściej kojarzony jest z wytwarzaniem i utrzymaniem trzech podmiotów. Może być wykorzystywany do wytwarzania ciepła, energii elektrycznej oraz chłodu. Dobrym przykładem są budynki biurowe. Wynika to z aspektu ekologicznego i wysokiej efektywności energetycznej. Dzięki trigeneracji można zaoszczędzić nawet do 30% na nakładach energii pierwotnej, w porównaniu do oddzielnych procesów.

Choć na początku agregat absorpcyjny może wydawać się skomplikowany, to po przyzwyczajeniu się do jego działania i sposobu funkcjonowania, wszystko staje się znacznie prostsze. Warto przeczytać wszystkie informacje o agregatach na stronie https://energycool.pl/ i jeszcze bardziej poszerzyć swoją wiedzę.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz