Piątek, 21 czerwca 2024

Biblioteka w szkole prenumerata – dlaczego warto czytać?

27 maja 2019

0

W ostatnim czasie w naszym kraju było dość gorąco, jeśli chodzi o kwestie związane z nauczycielami i szkolnictwem w ogóle. Reforma edukacji okazała się bardziej skomplikowana, niż mogło się początkowo wydawać. Temat jest obecnie dość świeży i na czasie. Nie możemy zapomnieć jednak, że niezależnie od tego, jakie mamy zdanie na temat reformy oraz strajku, musimy uznać, że ich praca jest niezbędna do tego, by nasze społeczeństwo się rozwijało i miało szansę na to, by wkrótce osiągnąć lepszą stopę życiową.

Nauczyciele dbają o wychowanie i edukację naszych dzieci. Jeśli nie będą mieli zapewnionych godnych warunków pracy, może się okazać, że nikt, kto jest w pełni wartościowy, nie będzie chciał uczyć. A bez dobrych nauczycieli czeka nas katastrofa. Poza uczelnią i tym, czego nauczą się na studiach, aby zachować dobry poziom, powinni edukować się cały czas. Zmieniają się nie tylko techniki nauczania, prawo i możliwości, ale także sama nauka – dlatego ktoś, kto uczy np. biologii czy chemii powinien stale się rozwijać i dbać o to, by jego wiedza się poszerzała. Jednym z narzędzi, jakie mogą wykorzystywać nauczyciele jest Biblioteka w szkole prenumerata. Jest to miesięcznik instrukcyjno-metodyczny, który przeznaczony jest dla nauczycieli, nauczycieli bibliotekarzy, pedagogów i psychologów szkolnych, a w zasadzie wszystkich, którzy pracują w oświacie. Wydawany jest od 1991 roku i zawiera wszelkiego rodzaju przydatne informacje oraz nowości.

Działy jakie w nim znajdziemy zawierają wszelkiego rodzaju przydatne informacje. Szczyci się tym, że przede wszystkim dba o informacje praktyczne – porady ekspertów, scenariusze zajęć, materiały repertuarowe, promocyjne oraz wiele prawnych. Znajdziemy w nim także ciekawe dyskusje, wywiady i informacje środowiskowe. Nauczyciele zapoznają się z podstawą programową, zmianami które w niej zachodzą. Dla bibliotekarzy zamieszczane są także kolorowe i ciekawe plakaty, które mogą powiesić w bibliotekach,  w których pracują. Na bieżąco są także informowani o zmianach i nowinkach dotyczących cyfryzacji zasobów bibliotecznych.

Biblioteka w szkole prenumerata nie jest jednak zwykłym zbiorem ciekawostek – pismo ma misję, którą nieprzerwanie wypełnia. Ich priorytetem jest to, aby każda szkoła i cała społeczność zebrana wokół nich rozkwitały i miały szansę się rozwijać. Przede wszystkim pragną, aby całe środowisko  się zintegrowało i miało szansę wspierać się i uczyć wzajemnie od siebie. Akcentują to, jak ważnym miejscem dla każdej szkoły i miejscowości jest biblioteka. Aktywne i nowoczesne mają szansę ponownie zebrać wokół siebie młodych ludzi i nauczyć ich bardzo dużo. Jednocześnie przeciwstawiają się nowemu, niezwykle szkodliwemu trendowi, który powoduje stopniową likwidację bibliotek.

Wydaje się nam, że fakt, że ktoś jeszcze chce walczyć o biblioteki, nauczycieli, szkoły i ich misję napawa nas optymizmem. Nie możemy zachłysnąć się technologią i nowinkami zbyt mocno. Inaczej może się okazać, że wkrótce zupełnie odkleimy się od rzeczywistości. Jeśli zainteresowała Was Biblioteka w szkole prenumerata i chcielibyście ją zamówić do swojej szkoły lub biblioteki, zachęcamy do wykupienia prenumeraty na stronie prenumerata.ruch.com.pl.

 

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz