Sobota, 20 lipca 2024

Co twarda woda robi z Twoimi włosami i skórą?

13 sierpnia 2021

0

Czy masz problemy z włosami i skórą? Twoje włosy mogą wyglądać na zniszczone, a na skórze pojawiają się przebarwienia, mimo że odżywiasz się zdrowo. Przyczyną może być twarda woda w Twoim domu.

Większość gospodarstw domowych w kraju jest dotknięta problemem twardej wody. Twarda woda może powodować uszkodzenia urządzeń i instalacji domowych. To tylko niektóre z negatywnych skutków codziennego użytkowania twardej wody. Twarda woda może mieć również negatywny wpływ na naszą skórę i włosy.

Jak twarda woda wpływa na stan skóry?

To straszne! Dlaczego? Ponieważ twarda woda zawiera minerały, które sprawiają, że skóra jest bardziej wrażliwa na podrażnienia i przesuszona. Środki czyszczące, które nie rozpuszczają się w twardej wodzie są mniej skuteczne i trudniej je spłukać. Nieprawidłowo spłukane środki czyszczące mogą powodować zatykanie się porów skóry. Może to prowadzić do powstawania pryszczy lub trądziku. Niespłukane kosmetyki mogą również powodować podrażnienia skóry i reakcje alergiczne.

Warto wiedzieć, że twarda woda może prowadzić do powstawania wyprysków. Badania wykazały, że twarda woda (tzn. woda o wysokiej zawartości jonów wapnia i magnezu) może powodować stany zapalne skóry i uszkadzać jej barierę ochronną. Osoby z genetyczną skłonnością do egzemy mogą doświadczać bardziej dotkliwych objawów, jeśli mają kontakt z twardą wodą. Twarda woda jest alkaliczna, podczas gdy pH skóry może być kwaśne. Twarda woda wpływa na pH skóry, co powoduje, że staje się ono zasadowe. Zaburza to naturalne funkcje ochronne skóry.

Włosy nie lubią twardej wody

Jakość wody w domowej instalacji wodociągowej (tj. wody używanej do mycia włosów) również ma wpływ na ich kondycję. Twarda woda może powodować utratę połysku i przesuszenie włosów. Struktura włosa staje się szorstka. Sprawia to, że włosy stają się szorstkie i trudne do ułożenia. Włosy stają się suche i pozbawione życia z powodu nadmiaru minerałów zawartych w twardej wodzie.

Twarda woda może również powodować szybsze niszczenie się koloru, co prowadzi do częstych wizyt u fryzjera oraz krótszych przerw między farbami. Nie oznacza to jednak, że kondycja naszych włosów i naszego portfela jest nam obojętna.

Mycie w twardej wodzie może powodować suchość i matowość włosów. Może też powodować wypadanie włosów i łupież. Twarda woda nie pieni się dobrze, ponieważ składniki w niej zawarte są twarde. Zużywamy przez to więcej kosmetyków niż potrzebujemy. W twardej wodzie trudniej jest też spłukać szampon i odżywkę. Szampon i odżywka, które pozostają na skórze głowy mogą powodować łupież i łuszczenie się włosów. Mieszek włosowy powoli zatyka się twardą, niespłukaną warstwą mineralną i kurczy się. Włosy, które z niego wyrastają, stają się cieńsze. Może to również prowadzić do nadmiernego wypadania włosów.

butelki z wodą

Jak możesz temu zapobiec? Tylko poprzez zmiękczanie wody!

Im więcej twardej wody będziemy używać na naszej skórze i włosach, tym gorzej dla nich. Niestety, dobre kosmetyki pielęgnacyjne nie rozwiążą tego problemu. Zmniejszą jedynie jego skutki. Aby wyeliminować twardą wodę i wszystkie jej problemy, konieczne jest zmiękczanie wody.

Najlepszym sposobem na zmiękczenie wody jest zmiękczacz wody. Zmiękczacz wody to mała domowa stacja uzdatniania, którą montuje się na głównym ujęciu wody w budynku.

Sprawdź: Jaki centralny zmiękczacz wody wybrać do swojego domu?

Usuwa on na bieżąco jony wapnia i magnezu z wody, która płynie do Twojego domu. Dzięki temu w kranach znajduje się woda, która jest zmiękczona w najwyższym stopniu. Miękka woda szybko rozpuszcza kosmetyki, dobrze je spłukuje i nie narusza struktury włosa ani jego bariery ochronnej. Instalacja zmiękczacza wody zlikwiduje problem twardej wody. Zauważysz widoczną poprawę kondycji swoich włosów i skóry.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz