Poniedziałek, 11 grudnia 2023

Trening na bieżni automatycznej - sprawdź dlaczego warto!

20 marca 2020

0

Trenowanie na bieżni ma swoich zwolenników i przeciwników. My skupimy się dziś na tej pierwszej grupie i podpowiemy, dlaczego warto rozważyć trening na bieżni automatycznej oraz jak ćwiczyć na niej w sposób prawidłowy, dbając przy tym o swoje mięśnie i stawy. 

 

Trening na bieżni - nie tylko w klubie fitness

 

Bieżnia to podstawowe wyposażenie każdego klubu fitness i siłowni. Pozwala na przeprowadzenie treningu cardio czy zrobienie rozgrzewki przed treningiem wzmacniającym. Bieżnia to nic innego jak ruchoma platforma umożliwiająca chód lub bieg w miejscu. Podłoże stanowi dla nas przemieszczająca się taśma. Taka konstrukcja ma za zadanie imitować naturalny ruch w terenie.

Warto jednak wiedzieć, że coraz więcej osób kupuje bieżnie do użytku domowego. Na rynku można bowiem znaleźć urządzenia dostosowane do mniejszej powierzchni, o bardziej cichym trybie pracy oraz łatwiejszej konserwacji.

 

Zalety treningu na bieżni automatycznej

 

Jedna z najważniejszych i najczęściej podkreślanych zalet treningu na bieżni jest nasza niezależność od warunków pogodowych. Biegając na świeżym powietrzu musimy dostosować swój strój do temperatury, siły wiatru oraz opadów atmosferycznych. Ćwicząc na bieżni pogoda zupełnie nas nie dotyczy, gdy trening odbywa się pod dachem. Możemy więc z powodzeniem na każdy trening ubrać swoją ulubioną koszulkę i spodenki, do tego uniwersalne buty do biegania męskie lub damskie i rozpocząć ćwiczenia. 

 

Kolejnym atutem treningi na bieżni automatycznej jest stałe i równe podłoże, które minimalizuje ryzyko urazów i kontuzji w porównaniu do biegania w terenie. Nie musimy też kupować różnych rodzajów obuwia dostosowanych do konkretnego podłoża, lecz wystarczy nam jedna para dedykowana twardej nawierzchni bieżni.

Trenując na bieżni z pewnością docenimy jej możliwości związane z regulacją tempa, stopnia nachylenia powierzchni czy ustawienia określonego trybu treningu. Producenci tego rodzaju sprzętów zadbali o to, aby bieżnie spełniały różne oczekiwania klientów, którzy mogą łatwo dopasować plan treningowy do swoich potrzeb. 

Na bieżni możemy ćwiczyć o dowolnej porze i w dowolnym momencie, tym bardziej, jeśli posiadamy urządzenie we własnym domu. Możemy wówczas włączyć ulubiony film lub serial bądź założyć słuchawki z muzyka na uszy, aby czerpać jeszcze więcej radości z tej aktywności.

 

O czym pamiętać, trenując na bieżni?

 

Oprócz wspomnianego wcześniej wygodnego stroju oraz butów do biegania przeznaczonych na bieżnię, warto pamiętać o przygotowaniu butelki z wodą. Każdy trening, również ten na bieżni, powinien rozpocząć się rozgrzewką i zakończyć stretchingiem. Dzięki temu przygotujemy nasze mięśnie do wysiłku oraz rozciągniemy je po ćwiczeniach. Zanim wejdziemy na bieżnię, uruchommy taśmę i dopiero wtedy wejdźmy na nią. Dzięki temu nie stracimy równowagi po nagłym ruszeniu podłog apod nogami. Jeśli chcemy zwiększyć prędkość, róbmy to stopniowo, aby nie przesadzić, co może skończyć się nawet upadkiem i bolesną kontuzją.

Pamiętajmy również o tym, aby nie patrzeć pod nogi i ustawiać ciało na środku taśmy.

 

Trening na bieżni automatycznej może być doskonałym urozmaiceniem codziennych aktywności sportowych. Jeśli mamy taką możliwość, warto włączyć go w swój plan i czerpać korzyści z efektywnego treningu cardio.

 

Artykuł partnera zewnętrznego

Komentarze (0)

Zostaw komentarz