Poniedziałek, 17 czerwca 2024

Macbook Air czy Pro? Doradzamy w zakupie

28 sierpnia 2019

0

Jak wskazują nazwy, Macbook Air miał być najlżejszym laptopem do codziennego użytku, a Macbook Pro - mobilnym narzędziem pracy dla profesjonalistów. Są one więc targetowane do różnych grup docelowych.

Macbook Air świetnie sprawdzi się do codziennych czynności, tworzenia dokumentów, przeglądania internetu czy oglądania filmów, warto go także zabrać ze sobą na uczelnię czy w podróż. Macbook Pro z kolei oferuje już silniejsze podzespoły pozwalające na wykonywanie zaawansowanych obliczeń. To laptop, na którym z łatwością będziemy tworzyć filmy czy animacje, a także obrabiać zdjęcia. Nie oznacza to oczywiście, że w Macbooku Air nie da się tego zrobić, jednak Pro oferuje zupełnie inną jakość korzystania z takich programów. 

Macbook Air 

Zacznijmy od tego, że Macbooki zostały "odświeżone" w 2018 roku. Nowy Macbook Air jest jeszcze mniejszy i jeszcze lżejszy, pomimo tego, że wiele zostało w nim ulepszone. Waży nieco ponad 1 kilogram, co zapewnia komfort związany z przenoszeniem urządzenia. 12-godzinna praca baterii także się do tego dokłada. Air wyposażony został również w nowy wyświetlacz LED-owy Retina wyświetlający prawie dwa razy więcej kolorów. Nowy Macbook wykorzystuje technologię Touch ID i oferuje możliwość płatności za pomocą Apple Pay. Klawiatura motylkowa, która sprawiała problemy w poprzedniej wersji Macbooka Air, teraz została ulepszona do trzeciej generacji. Ten Macbook do użytku domowego można kupić ze wbudowanymi aż 16 GB pamięci RAM, co zapewnia już duże możliwości pracy, ale procesor Intel jest tylko dwurdzeniowy. 

Macbook Pro 13’’ 

Macbook Pro 13-calowy jest cięższy od Macbooka Air zaledwie o 120 gram, a skrywa czterordzeniowy procesor. Pamięć RAM również wynosi maksymalnie 16 GB. To, co różni Pro od Air to między innymi obecność Touch Bara, cztery Thunderbolty (Air ma tylko dwa) i lepsza karta graficzna (Intel Iris Plus Graphics 655 vs. Intel UHD Graphics 617). Ze względu na silniejsze podzespoły bateria Macbooka Pro niestety nie wytrzymuje tak długo, jak Macbooka Air, pomimo iż ma większą pojemność. Szacuje się, że przy normalnym użytkowaniu jest to różnica nawet 2-3 godzin, natomiast podczas korzystania z profesjonalnych programów z pewnością ta różnica się znacznie zwiększa. 

Macbook Pro 15’’ 

Poza większą przekątną ekranu 15-calowy Macbook Pro oferuje jeszcze większą wydajność działania. Dzięki tak naprawdę nieznacznemu zwiększeniu wielkości Macbooka można było dodać do niego podzespoły, które mogą zainteresować prawdziwych profesjonalistów. Przy tym Macbook Pro 15’’ nie waży nawet dwóch kilogramów. Mamy tutaj do czynienia z sześciordzeniowym procesorem Intel, nawet 32 GB pamięci RAM, kartą graficzną Radeon Pro oraz nawet 4 TB pojemności pamięci SSD. Oczywiście wraz z większym ekranem można liczyć na większą rozdzielczość obrazu. Bateria o pojemności aż 83,6 Wh ma pozwalać na porównywalne doświadczenie z Macbookiem Pro 13’’. 15-calowy Pro również ma cztery Thunderbolty i Touch Bar.

Informacje pobrane z https://idream.pl/

Komentarze (0)

Zostaw komentarz