Sobota, 20 kwietnia 2024

Zima na rowerze - czy to dobry pomysł?

13 stycznia 2020

0

Jesteś miłośnikiem jazdy rowerowej i nie straszne Ci nawet trudne warunki pogodowe? Z pewnością wiesz, jak istotne znaczenie ma wybór odpowiedniej odzieży sportowej, która zapewni komfort cieplny nawet przy ujemnych temperaturach. Sprawdź zatem, o jakich elementach garderoby musisz pamiętać, jeśli nie odstawiasz roweru do piwnicy na sezon zimowy.

Większość osób to kolarze sezonowi. Słoneczna pogoda sprzyja aktywności na zewnątrz, nie dziwi więc fakt, że mnóstwo osób przesiada się na rower. Są jednak i tacy, którzy na jednośladzie jeżdżą cały rok. Jeśli też się do nich zaliczasz, zobacz jak wybrać dobrą odzież termiczną na rower.

Zimowa odzież na rower - co musisz wiedzieć?

Bielizna, jak również odzież termoaktywna to idealny wybór dla osób, które zimą nie rezygnują z aktywności fizycznej. Trzeba jednak pamiętać, że nawet markowa i droga odzież termiczna nie spełni swojej roli, jeśli nie będzie odpowiednio obcisła. Nie przejmujmy się zatem, jeśli wydaje się nam, że koszulka zbyt mocno przylega do ciała. Tylko wtedy dobrze chroni przed zimnem. 

Odzież termoaktywną na rower podzielić można na trzy grupy, do których zalicza się:

  • odzież ciepła, 
  • właściwa termoaktywna, 
  • lekka. 

Ta pierwsza mimo że dobrze odprowadza wilgoć, to zapewnia stosunkowo słabą wentylację i polecana jest głównie do spacerów. Właściwa odzież termoaktywna, czyli grupa druga, przeznaczona jest przede wszystkim dla sportowców. Jeśli zatem uprawiasz kolarstwo wyczynowe lub po prostu lubisz intensywne treningi, to warto po nią sięgnąć. Zapewni wysoki poziom komfortu, ponieważ dobrze wchłania wilgoć i jednocześnie odprowadza pot na zewnątrz. Na uwadze należy mieć jednak fakt, że nie jest ona wodoodporna, dlatego zakłada się ją pod spód. gdy pogoda nie dopisuje, nie można zatem zapominać o kurtce przeciwdeszczowej. Trzecia grupa, czyli odzież lekka okaże się doskonałym wyborem w okresie letnim. Jej główna zaleta to dobra wentylacja, co ma duże znaczenie w przypadku wysokich temperatur. Stosować można ją również wiosną. Specjalistyczną odzież można znaleźć w Mike Sport na https://www.mikesport.pl/bielizna-termoaktywna-rowerowa.

Opony zimowe - tak czy nie?

Jazda na rowerze zimą wymaga nie tylko specjalistycznej odzieży termicznej, ale również zmiany opon. O tym, jak odróżniają się od siebie opony letnie i zimowe, wie każdy kierowca. Oblodzona nawierzchnia potrafi być niebezpieczna także dla rowerzystów. Zimówki pozwalają zachować optymalny kontakt z podłożem, gdyż posiadają gęsty bieżnik. Od kilku lat dostępne są w Polsce również opony z kolcami, przeznaczone zwłaszcza dla osób, które jeżdżą wyczynowo. Dobrze gdy zimowe opony są nieco szersze, w takim przypadku należy jeździć na nieco mniejszym ciśnieniu. Taki wybór pozwoli na bezpieczną jazdę w każdych warunkach, nawet gdy nawierzchnia będzie oblodzona. 

Czy każdy może jeździć zimą na rowerze?

Nie ma większych przeciwwskazań do jazdy na rowerze zimą. Aktywność fizyczna jest wskazana o każdej porze roku, bez względu na temperaturę. Oczywiście osoby, które nie są do niej przyzwyczajone, nie powinny od razu wsiadać na rower przy minusowej temperaturze, ponieważ łatwo wówczas o przeziębienie. Jeśli jednak na rowerze jeździliśmy zarówno wiosną, jak i jesienią, to spokojnie zimą także mogą pozwolić sobie na kontynuowanie pasji rowerowej. Organizm systematycznie zaadaptuje się wówczas do zmieniającej aury. Przed takim treningiem warto pamiętać o rozgrzewce

Jazda na rowerze zimą może przynieść mnóstwo korzyści zdrowotnych, dlatego nie musimy z niej zrezygnować. Konieczne trzeba jednak pamiętać o odpowiedniej odzieży termicznej na rower, która zapewni nam komfort cieplny i uchroni przed mrozem czy opadami śniegu. 

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Zostaw komentarz