Poniedziałek, 11 grudnia 2023

Urządzanie pokoju dla dziewczynki

12 czerwca 2017

0

Urządzenie pokoju dziecięcego jest dla większości rodziców nie lada wyzwaniem. Zaaranżowane wnętrze powinno być miejscem wielofunkcyjnym, przeznaczonym do snu, nauki, zabawy oraz przechowywania cennych skarbów malucha. Idealny pokój to taki, który stanowi przytulną, bezpieczną i kreatywną przestrzeń, stymulującą prawidłowy rozwój dziecka. Choć od lat utrzymuje się przekonanie , że pokój dziewczynki powinien być różowy, zaś chłopców – niebieski, warto odrzucić wszelkie stereotypy i dać się ponieść fantazji. Dobrze przy tym brać pod uwagę nie tylko swoje upodobania , ale również indywidualne potrzeby i oczekiwania małego człowieka.

Pokój dla niemowlaka

Jednym z najważniejszych momentów w życiu każdego rodzica jest pojawienie się na świecie długo oczekiwanego potomka. Przygotowując dom na przyjęcie nowonarodzonej córki, warto stworzyć przestrzeń, w której będzie czuła się komfortowo i bezpiecznie. Przez pierwsze miesiące życia, to właśnie pokój będzie dla niej całym światem, dlatego przy aranżacji kącika dla tak małego dziecka niezmiernie ważne jest przestrzeganie kilku kluczowych zasad.

Pokój maluszka powinien być przede wszystkim miejscem przytulnym i zacisznym. Jednym ze sposobów na stworzenie spokojnej, harmonijnej atmosfery w pokoju dziecięcym jest zastosowanie pastelowej kolorystyki ścian, a także ciepłego i rozproszonego oświetlenia. Przytulny charakter wnętrza doskonale podkreślą również wesołe naklejki na ścianach oraz miękki dywan.

W pokoju małej pociechy znakomicie sprawdzą się farby w odcieniach lawendy, pudrowego różu, kremu czy moreli. Przytulny, jasny pokój można dodatkowo urozmaicić za pomocą dodatków w mocnych, intensywnych kolorach.

W pierwszych miesiącach życia dziecka, rodzice będą potrzebować zaledwie kilku elementów wyposażenia. Zdecydowanie najważniejszym z nich jest łóżeczko ze szczebelkami oraz przewijak, który ułatwi pielęgnację bobasa bezpośrednio po kąpieli. Dobrym pomysłem jest również montaż półek i szuflad, w których można będzie pomieścić wszelkie niezbędne akcesoria. W pokoju maluszka warto również zainstalować regulator temperatury, utrzymujący w pomieszczeniu ciepło na optymalnym poziomie.

Pokój dla przedszkolaka

Faktem jest, że dzieci dużo chętniej przebywają w swoich pokojach, jeśli otoczone są ulubionymi kolorami, wzorami, czy ukochanymi zabawkami. Jeżeli dziewczynka pragnie zostać księżniczką, warto zamienić jej pokój w bajkowy pałac. Jeśli zaś uwielbia zwierzęta i marzy o tym, by w przyszłości zostać weterynarzem, z pewnością ucieszy ją pokój przepełniony mnóstwem pluszowych misiów i niebanalna fototapeta, przedstawiająca np. konie, pingwiny czy niedźwiedzie polane. Ograniczeniem w zaaranżowaniu wymarzonego pokoju dla dziecka może być jedynie wyobraźnia.

Przed przystąpieniem do czynności remontowych warto porozmawiać z dzieckiem o jego wyobrażeniach, dotyczących pokoju marzeń. Aranżację wnętrza zmienia się zwykle raz na kilka lat, dlatego dobrze, aby to właśnie mały domownik miał decydujący głos w takich kwestiach jak temat przewodni czy kolorystyka wnętrza. Zadaniem rodzica jest zaś pomoc w podjęciu właściwej decyzji oraz nakierowanie dziecka na pewne uniwersalne rozwiązania, które pozwolą uniknąć wyboru podyktowanego chwilową modą. Wiele ciekawych inspiracji można znaleźć m.in. na stronie internetowej https://forum.leroymerlin.pl/forum/pokoj-dzieciecy,2,116,t623624.html.

Czas dziewczynek w wieku przedszkolnym upływa głównie na zabawie, dlatego rodzice powinni stworzyć swoim pociechom odpowiednie ku temu warunki. Priorytetowe są takie kwestie jak bezpieczeństwo i wygoda. Królestwo małej księżniczki bardzo ciężko jest utrzymać w idealnym porządku, dlatego warto wybrać praktyczne kosze, komody czy kartonowe pudła, które pomieszczą wszystkie skarby dziecka.

Na ścianie można powiesić tablicę kredową, po której dziecko będzie mogło rysować i pisać, zaś na podłodze położyć kolorową wykładzinę. Rewelacyjnym sposobem na urozmaicenie pokoju dla dziewczynki może być również własnoręcznie naszkicowany na ścianie wzór lub bajkowa postać, którą wspólnie z pozostałymi domownikami można pomalować za pomocą kolorowych farbek.

Pokój dla uczennicy

Dorastająca dziewczynka wraz z upływem czasu staje wobec nowych wyzwań, takich jak np. pójście do szkoły. Pokój urządzony z myślą o kolejnych potrzebach dziecka powinien być przestrzenią sprzyjającą nauce i odrabianiu prac domowych, ale także strefą komfortu i relaksu po wypełnieniu szkolnych obowiązków. Dobrym pomysłem jest rozgraniczenie obu stref. W jednej z nich można zorganizować kącik przeznaczony wyłącznie do nauki, zaś w drugiej urządzić część rozrywkowo-wypoczynkową. Co ważne, kolory ścian w części przeznaczonej do nauki nie powinny być zbyt krzykliwe, ponieważ muszą sprzyjać koncentracji i wyciszeniu się dziecka. W strefie przeznaczonej do zabawy nie może zaś zabraknąć żywych, intensywnych kolorów takich jak oranże czy czerwienie, które skutecznie pobudzą i poprawiają samopoczucie.

Centralne miejsce w pokoju powinno być przeznaczone na biurko (najlepiej z szerokim blatem, aby mógł się na nim zmieścić komputer i niezbędne akcesoria) oraz wygodne krzesło z oparciem i regulowaną wysokością. W przypadku dorastających dzieci wszelkie zabawki zostają stopniowo wyparte przez książki, dlatego w pomieszczeniu nie może zabraknąć także regałów, półek i komód, w których bez problemu można będzie pomieścić wszystkie lektury, podręczniki i zeszyty.

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

Zostaw komentarz