Środa, 9 kwietnia 2025

Jakie są przyczyny powstawania zmian skórnych?

26 maja 2020

0

Powstawanie zmian skórnych jest uwarunkowane szeregiem czynników. Wykwity tworzą się w wyniku alergii, nieodpowiedniej pielęgnacji, stresu, a także powikłań po chorobach dermatologicznych. Aby im zapobiec, warto stosować odpowiednie kosmetyki.

Czym są zmiany skórne?

Zmiany skórne to wykwity pojawiające się na powierzchni naskórka i będące cechą charakterystyczną toczącej się w organizmie choroby. Etiologia ich powstawania jest wieloczynnikowa, podobnie jak charakter. Mogą mieć bowiem różnorodny wygląd, a jest on zależny od czynnika sprawczego, który przyczynił się do ich wystąpienia. Zmiany skórne to nie tylko pryszcze czy ropne wykwity, ale również plamy, guzki i pęcherze wypełnione treścią surowiczą. Zalicza się do nich też znamiona barwnikowe, które mogą przekształcić się w nowotwór.

Aby rozpoznać charakter i rodzaj zmian, konieczna jest wizyta u lekarza dermatologa. Przeprowadzi on badanie przedmiotowe i zbierze dokładny wywiad medyczny od pacjenta. Jeśli będzie to niezbędne, zaleci leczenie farmakologiczne w połączeniu z regularną pielęgnacją skóry. Osobom zmagającym się ze zmianami skórnymi szczególnie poleca się dermokosmetyki, ponieważ nie ma w nich sztucznych barwników ani substancji zapachowych. Dzięki temu nie podrażniają i nie uczulają. Co ważne, można je stosować nawet w czasie kuracji farmakologicznej. Dermokosmetyki kupuje się wyłącznie w aptekach i wybranych drogeriach, ponieważ ich skład jest zbliżony do składu leków.

Jakie są przyczyny powstawania zmian skórnych?

Powstawanie zmian skórnych jest uwarunkowane szeregiem czynników. Należą do nich:

  • atopowe zapalenie skóry – jest ono jednym z najczęściej diagnozowanych schorzeń dermatologicznych. Skóra chorego na AZS jest sucha, miejscami szorstka i łuszcząca się oraz uporczywie swędząca;
  • trądzik – jego powstawanie wiąże się na ogół z zaburzeniami hormonalnymi, ale nie jest to czynnik decydujący. Wystąpieniu zmian trądzikowych sprzyja niewłaściwa dieta i nieprawidłowa pielęgnacja skóry;
  • choroby zakaźne – np. ospa lub odra. Ich cechą charakterystyczną jest swędząca wysypka, której drapanie może pozostawić blizny;
  • choroby naczyniowe – ich efektem są rumienie na skórze, a przyczyną znaczne rozszerzenie się naczyń krwionośnych.

Przyczyną powstawania zmian skórnych jest bardzo często alergia kontaktowa. Wysypka, która jej towarzyszy, to reakcja obronna organizmu na kontakt z alergenem. Uczulać mogą zarówno czynniki zewnętrzne, jak i kosmetyki, niektóre pokarmy, leki oraz środki do prania czy płukania tkanin. W takich sytuacjach konieczne są testy dermatologiczne i eliminacja wybranych produktów. 

Niektóre alergie są tak silne, że wymagają leczenia farmakologicznego. Nie są one przeszkodą w odpowiedniej pielęgnacji skóry. Trzeba jednak pamiętać, że w takim przypadku należy zrezygnować z kosmetyków drogeryjnych. Osoby z alergią powinny używać wyłącznie preparatów, które są przeznaczone do tego rodzaju cery. Kosmetyki inne niż apteczne mogłyby ją dodatkowo podrażniać.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Masz ciekawą publikację?
Publikacje sponsorowane dla Twojej firmy

Zapisz się do naszej bazy i otrzymaj informacje na temat możliwości współpracy i publikacji treści sponsorowanych.