Poniedziałek, 9 grudnia 2024

Najważniejsze formalności pogrzebowe

9 września 2021

0

​Śmierć bliskiej osoby to dla rodziny wielki cios, ale w tych przykrych okolicznościach trzeba jeszcze pomyśleć o pochowku. A ten wiąże się z formalnościami, których po prostu trzeba dopełnić. Należy zadbać o uzyskanie i przedłożenie właściwej dokumentacji ze szpitala i urzędów. Co konkretnie trzeba pozyskać i gdzie złożyć? Czy te czynności można zlecić firmie pogrzebowej?

Dokumentacja lekarska

Pierwszy dokument, który otrzymuje rodzina po śmierci danej osoby, to zawiadomienie lekarskie i karta zgonu wystawiona przez lekarza w szpitalu lub w innej placówce medycznej. Jest natomiast jedno zastrzeżenie. Ten scenariusz przewidziany jest dla zmarłego, który odszedł w wyniku śmierci naturalnej, a lekarz wystawiający dokument leczył go przez minimum miesiąc przed zgonem.

Natomiast jeśli śmierć była rezultatem wypadku lub innego nagłego zdarzenia, to po wezwaniu karetki karta zgonu wydawana jest przez lekarza pogotowia. Następnie przyjeżdża samochód z zakładu pogrzebowego i przewozi ciało do kostnicy.

Powiadomienie USC

Po uzyskaniu karty zgonu należy udać się wraz z dowodem osobistym po akt zgonu (w trzech odpisach) do urzędu stanu cywilnego.  Dokument urzędowy jest potrzebny do ubiegania się o świadczenie pogrzebowe (zasiłek pogrzebowy ZUS) lub do ubezpieczenia życiowego.

Złożenie dokumentów w zarządzie cmentarza

Kartę oraz akt zgonu składa się następnie w siedzibie zarządu cmentarza, na którym będzie zorganizowany pochówek świecki. Jeśli pogrzeb ma charakter wyznaniowy, to te same dokumenty składa się w kancelarii parafialnej.

Jakie dokumenty do zakładu pogrzebowego?

W zasadzie wszystkie dalsze kroki po uzyskaniu karty zgonu od lekarza można całkowicie pominąć i od razu udać się z pierwszym dokumentem do zakładu pogrzebowego, na przykład do Zakładu Usług Pogrzebowych Anubis z Wrocławia. To na firmie będzie od tego momentu ciążyć obowiązek załatwiania wszelkiego rodzaju formalności.

Oczywiście dzieje się tak tylko wówczas, gdy upoważni się zakład do reprezentowania w sprawach zmarłego.

Chcąc przekazać ciało i zorganizować pochówek, niezbędne będą jeszcze dodatkowo takie dokumenty jak dowód osobisty zmarłej osoby, zaświadczenie o zatrudnieniu, lub ostatni odcinek emerytury, lub renty.

Natomiast warto pamiętać o tym, że wybierając sprawdzonego usługodawcę, nie trzeba się martwić o kwestie formalne. W razie potrzeby specjalista z firmy pogrzebowej po prostu przypomni o tym, czego jeszcze brakuje i co należy uzupełnić. Chodzi bowiem o to, by bliskie osoby dotknięte tragedią nie martwiły się dodatkowo kwestiami, które wymagają szczególnego skupienia i dbałości.  

Komentarze (0)

Zostaw komentarz