Niedziela, 26 maja 2024

Instruktor narciarstwa – wymarzona praca dla aktywnych?

21 grudnia 2016

0

Wydaje się, że zima nie jest najlepszym okresem dla ludzi aktywnych fizycznie – panująca wówczas pogoda może skutecznie zniechęcać do uprawiania jakichkolwiek sportów na świeżym powietrzu. Nie ma w tym ani trochę prawdy, bowiem sporty zimowe, jakim może oddawać się każdy z nas są równie zróżnicowane i fascynujące, a przy tym dają niesamowitą zabawę.

Zimą można oddawać się bardzo wielu różnym aktywnościom, choć większość z nas kojarzy niewiele z nich. Do tego grona zalicza się jazda na nartach – klasyczny przykład i jeden z najstarszych sportów zimowych na świecie. Co roku mnóstwo ludzi w Polsce i na świecie czeka na nadejście pierwszych śniegów, aby móc spakować sprzęt i wyjechać na ośnieżone stoki górskie.

Jazda na nartach to przede wszystkim doskonała zabawa. Taka aktywność na świeżym powietrzu daje sporo satysfakcji i jest bardzo korzystna dla naszego organizmu, szczególnie zimą, kiedy większość ludzi zamyka się w domu i osłabia w ten sposób swoją odporność. Jest to również świetny sposób na relaks, bowiem wspaniałe widoki gór pokrytych śniegiem zawsze działają kojąco na nerwy. Dla niektórych narciarstwo łączy się też z pasją do podróżowania. Można oczywiście jeździć jedynie na dobrze znane sobie stoki w okolicy, ale możliwości są tu znacznie szersze. Dużą popularnością cieszą się choćby kilkudniowe wyjazdy do krajów takich jak Austria czy Szwajcaria, które słyną z potężnych gór i doskonałych warunków do jazdy. Taki sport może być zatem świetnym pretekstem do odkrywania nowych miejsc.

 

szkolenia-gw.pl - instruktor narciarstwa

 

Instruktor narciarstwa

Przy całej wspaniałości jazdy na nartach trzeba pamiętać, że nie jest to łatwy sport. Osoby początkujące powinny poświęcić sporo czasu zarówno na naukę teoretyczną – poznanie podstawowych informacji i zasad bezpieczeństwa – jak i praktyczną. Bez właściwego przygotowania można narazić się na groźne kontuzje, które już na samym początku odbiorą nam możliwość dalszego cieszenia się tym sportem. Można oczywiście uczyć się samodzielnie, ale bardzo dużą popularnością cieszą się lekcje z wykwalifikowanymi instruktorami. W tym miejscu otwierają się ciekawe możliwości dla osób, które pasjonują się tym sportem i chcą z nim związać swoje życie zawodowe. Praca w charakterze instruktora narciarstwa jest zarówno bardzo satysfakcjonująca jak i opłacalna, choć trzeba posiadać do niej dobre predyspozycje i solidnie się przygotować.

Kurs instruktora narciarstwa

Podstawa to kurs instruktora narciarstwa. Na rynku nie brakuje związanych z tym ofert, choć trzeba poświęcić nieco czasu i mieć pewność, że wybiera się coś faktycznie dobrego. Przede wszystkim kursy powinny być prowadzone przed doświadczonych i wykwalifikowanych instruktorów, którzy potrafią w dobry sposób przekazać całą potrzebną tu wiedzę. Trzeba zwracać uwagę również na to, jakie dokumenty otrzymują kursanci po ukończeniu kursu. Podstawa to certyfikat dający uprawnienia do wykonywania takiego zawodu – bez tego cały kurs i wszystkie zdobyte umiejętności będą bezużyteczne. Jedynie posiadając certyfikat można wykonywać taką pracę legalnie. Dobrze jest również postarać się o wydanie dokumentów potwierdzających ukończenie kursu przygotowanych zarówno w języku polskim, jak i angielskim; trzeba się wówczas upewnić, że takie uprawnienia respektowane są w innych krajach UE. Dla wielu osób jest to bardzo ważne. Wykwalifikowani instruktorzy narciarstwa są bardzo cenieni w krajach takich jak Austria czy Szwajcaria – posiadając dobre umiejętności można zdobyć tam naprawdę ciekawą i doskonale płatną pracę.

kurs instruktora narciarstwa

Jaki kurs wybrać?

Kursy dla instruktorów narciarstwa mogą nieco się od siebie różnić, w zależności od ich charakteru. Niektóre kursy skupiają się jedynie na konkretnych technikach jazdy, inne z kolei są bardziej ogólne. W większości przypadków dzielą się jednak na dwie części: praktyczną i teoretyczną. W części teoretycznej poznaje się oczywiście najważniejsze zagadnienia dotyczące narciarstwa i sprzętu narciarskiego, choć zwykle jest ona bardziej rozbudowana. Może obejmować wiele informacji z zakresu anatomii, wychowania fizycznego, dietetyki czy nawet przepisów prawnych obowiązujących w tym sporcie. Część praktyczna to opanowywanie poszczególnych umiejętności i wykonywanie zadań stawianych przez instruktorów. Jazda na nartach stanowi tylko jeden z jej elementów. Kursanci często uczą się tutaj bezpiecznego poruszania w górach, pierwszej pomocy czy budowy obozu sportowego.

Ukończenie kursu to oczywiście niezbędna rzecz, ale równie istotne jest posiadanie odpowiednich predyspozycji do takiej pracy. Dobry instruktor musi być przede wszystkim człowiekiem przyjaznym i otwartym na innych – nawiązywanie dobrego kontaktu ze swoimi kursantami to warunek konieczny, aby lekcje przebiegały w miłej atmosferze. W zawodzie tym raczej nie sprawdzi się również ktoś, dla kogo narciarstwo nie jest życiową pasją. Jest to praca dla osób aktywnych, które swoim zaangażowaniem w rozwój i kondycją fizyczną potrafią dawać dobry przykład i motywację swoim uczniom. Zawodowe zajmowanie się tym nie jest zatem tak łatwe, jak wygląda. Jeśli ktoś jednak włoży w to odpowiednio wiele wysiłku i będzie zdeterminowany do rozwijania się, to zajęcie takie będzie dla niego zarówno satysfakcjonujące, jak i bardzo dochodowe.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz