Sobota, 20 lipca 2024

Żywienie psów małych ras

12 sierpnia 2021

0

Nie ma wątpliwości, że odpowiednie menu czworonoga pozwala mu na funkcjonowanie w pełnym zdrowiu przez wiele lat. Dobrze dopasowane żywienie ma znaczenie w zakresie profilaktyki prozdrowotnej, szczególnie patrząc na stan stawów i kości psiaków. Jedzenie ma też wpływ na wszystkie organy, stan skóry, sierści, zębów czy wzroku. Dobre jedzenie gwarantuje należytą odporność, samopoczucie i energię zwierzaka.

Czym karmić psa?

Codzienny jadłospis psów małych ras znacznie różni się od pożywienia, jakie serwuje się psom dużym. Małe czworonogi są znacznie bardziej wymagające, jednocześnie wrażliwe i delikatne, a ich układ pokarmowy wykazuje większą tendencję do nietolerancji różnych produktów.

Każdy pies jest uzależniony od swoich właścicieli i zje wszystko, co ci nałożą mu do miski. Z całą pewnością złym pożywieniem są resztki domowego jedzenia. Psy małych ras nie powinny jeść produktów przyprawionych, tłustych, smażonych, mącznych. Nie każdy gatunek mięsa im służy.

Najlepszą opcją jest sucha karma, dopasowana do potrzeb czworonoga. W sklepach bez problemu udaje się znaleźć nie tylko suchą karmę dla małych psów, ale też tą dopasowaną ze względu na rasę. Tym samym, z powodzeniem dobierzemy karmę dla yorków czy maltańczyków. Sucha karma powinna stanowić podstawę codziennego jedzenia, ta dobrej jakości zawiera niezbędne wartości odżywcze, jakie są ważne dla rozwoju i funkcjonowania zwierzaka.

Jeśli właściciel psa małej rasy rezygnuje z żywienia go suchą karmą, powinien samodzielnie przygotowywać posiłki. Najczęściej jest to drobno pokrojony, gotowany bez dodatku soli drób z warzywami. Świetnie sprawdza się również dodatek ryżu. Pamiętajmy jednak, że gotowane posiłki mogą być ubogie w niezbędne składniki, dlatego zaleca się wdrażanie do codziennego menu witaminy i minerały, na przykład Gamedog suplementy. Dzięki temu właściciele małych czworonogów mają gwarancję ich należytego żywienia.

Ile razy karmić psa?

Szczeniaki powinny jeść nawet pięć razy dziennie w równych odstępach czasu, zaś dorosłym psom wystarczy jedna, maksymalnie dwie porcje. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż wśród psów coraz częściej diagnozuje się nadwagę. To dlatego, że jedzą zbyt dużo i zajadają pomiędzy głównymi posiłkami produkty niekoniecznie im dedykowane. Trzeba przy tym wskazać, że niektóre produkty z rodzinnego stołu są dla psów szkodliwe, wręcz toksyczne. Przykładem może być czekolada, orzechy, których psy nie trawią czy winogrona. Niekorzystnie na ich układ trawienny działa też pieczywo.

Jeśli właściciele psa postawili na jego dietę z wykorzystaniem karmy suchej, ta powinna być wydzielana we właściwych porcjach. Jedzenie nigdy nie powinno zalegać w misce. Sprzyja to nie tylko wspomnianej już nadwadze, ale i występowaniu różnych chorób. W misce szybko zbiera się zanieczyszczenie, mnożą bakterie, które psiak zjada.

Jeśli planujesz mieć psa małej rasy, najlepiej skonsultuj z lekarzem weterynarii jego podstawową dietę oraz suplementację, aby Twój czworonożny przyjaciel mógł cieszyć się pełnym zdrowiem przez wiele lat. Czy wiesz, że zadbany pies małej rasy może dożyć nawet 18 lat?

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz