Poniedziałek, 2 października 2023

Administracja siecią - powierz ją fachowcom

24 kwietnia 2017

0

Aktualnie administracja siecią jest jednym z bardzo ważnych elementów prowadzenia biznesu. Umiejętność monitoringu oraz diagnostyki sieci informatycznych chroni przed wieloma problemami, między innymi związanymi ze szkodliwym oprogramowaniem, nieodpowiednią konfiguracją, niezautoryzowanymi działaniami.

Administracja siecią to regularny nadzór nad stabilnością, wydajnością oraz bezpieczeństwem sieci oraz systemów bazujących na sieciach informatycznych. Aktualnie ma ona bardzo duże znaczenie w firmach, które zarówno korzystają z sieci wewnętrznych, jak i z internetu. Strony internetowe, dane w chmurze, oprogramowanie – bez właściwej administracji sieciami informatycznymi nie będziemy mogli z nich korzystać.

Dobry administrator sieci zadba o ich prawidłowe działanie

Nad prawidłowością działania sieci informatycznych czuwają administratorzy sieci. To fachowcy, którzy wiedzą, jak obsługiwać sieci kompleksowo. Dbają o ich ochronę, reagują w sytuacjach awaryjnych, prowadzą stały monitoring. Razem z dobrym administratorem sieci nie będziemy musieli obawiać się o działanie systemów informatycznych w firmie.

Czym zajmuje się administrator sieci informatycznej?

Zadaniem administratora jest przede wszystkim kompleksowe zarządzanie siecią komputerową, na przykład w firmach w branży handlowej, przemysłowej, administracyjnej. Bez jego wsparcia sieci informatyczne są narażone ataki i na uszkodzenia, co może przekładać się na działalność firmy – gdy sieć nie będzie działała, firma może być odcięta od swoich zasobów, co automatycznie przekłada się na starty.

Zadania administratora stron to między innymi:

  • projektowanie, integrowanie oraz zarządzanie sieciami

  • nadzór nad prawidłową pracą sieci i urządzeń wspomagających

  • reagowanie na wszelkie zakłócenia i nieprawidłowości

  • zmiany konfiguracji urządzeń i systemów sieciowych

  • zapewnienie ochrony haseł i dostępu do sieci

  • instalowanie nowych wersji oprogramowania

  • konfigurowanie interfejsów sieciowych komputerów

  • archiwizowanie konfiguracji urządzeń

  • prowadzenie szkoleń pracowników dotyczących korzystania z sieci

  • nadzorowanie pracowników pod względem informatycznym

Czy warto zatrudniać własnego administratora sieci?

Administratorzy sieci, podobnie jak inni pracownicy w dziedzinie IT, nie są tani. W związku z tym firmy chcące rozpocząć współpracę z tymi specjalistami, muszą przygotować się wtedy na wyższe koszty. Na takie rozwiązania decydują się tylko duże firmy, które mogą pozwolić sobie na ten wydatek. Mniejsze najczęściej podejmują współpracę z zewnętrznymi firmami informatycznymi na zasadzie outsourcingu.

Outsourcing usług administracji sieciami

Korzystanie z pomocy firm zewnętrznych niesie ze sobą wiele zalet – jednocześnie klient może wtedy korzystać z pomocy fachowców, ale nie musi płacić dużo. Administrator sieci będzie dostępny zawsze wtedy, gdy będzie to konieczne. Z takich usług można skorzystać między innymi w ITCenter – firma zapewnia profesjonalną opiekę nad systemami i sieciami informatycznymi dla ich maksymalnej efektywności oraz ochrony.

Materiał partnera zewnętrznego

Komentarze (0)

Zostaw komentarz