Czwartek, 18 lipca 2024

Zegarki sportowe – na jakie warto stawiać?

11 lutego 2020

0

źródło zdjęcia: stock.adobe.com
autor: Oleg Breslavtsev

Czasy, gdy do uprawiania sportu wystarczały wygodne buty, dawno już minęły. Dziś w treningach pomagają nie tylko zaawansowane materiałowo stroje, ale też nowoczesne technologie. Do tych ostatnich zaliczyć można chociażby sportowe smartwatche. Które z nich będą idealną opcją dla Ciebie?

Zegarek dla sportowców – co to właściwie jest?

Dyskusja o sportowych zegarkach nie jest wcale taka prosta. Wynika to z faktu, że pojęcie to jest różnie rozumiane zarówno przez użytkowników, jak i producentów. Skutek tego jest taki, że dla jednych „sportowy” będzie każdy czasomierz, który nie ma super oficjalnego i eleganckiego charakteru. Dla innych z kolei „sportowość” oznaczać będzie co najmniej kilkanaście zaawansowanych funkcji i rozwiązań, które wykorzystać można podczas treningów. Dlatego też szukając zegarka dla siebie, warto porzucić często mylne „szufladki” poszczególnych typów i zastąpić je rozsądkiem. Czyli szukaniem nie po nazwie, a wyglądzie i możliwościach konkretnych modeli. Dzięki takiemu podejściu można mieć pewność, że kupi się dokładnie taki produkt, jakiego się szuka.

Zegarek sportowy, smartwatch czy hybryda – czym się różnią?

Z punktu widzenia użyteczności dużo ważniejsze jest to, czy dany czasomierz to klasyczny „zegarek sportowy”, smartwatch czy też model hybrydowy.

 • Zegarek sportowy tradycyjny – korzysta z reguły z układu kwarcowego lub automatycznego, który odpowiada za podstawowe funkcje. Modele takie nie mają jednak zaawansowanych rozwiązań treningowych, możliwości parowania ze smartfonem itp. Do tej grupy należą, chociażby liczne zegarki Seiko czy Citizen.
 • Smartwatche sportowe – to inteligentne zegarki z mnóstwem multimedialnych funkcji i dodatkowymi trybami i aplikacjami sportowymi. Są to praktycznie wszystkie zegarki Garmin czy Suunto.
 • Hybrydy – czyli połączenie obu rozwiązań, które do wszystkich klasycznych użyteczności dodaje szereg technologii smart.

Jakie funkcje powinien posiadać dobry zegarek sportowy?

Jak już wspomnieliśmy, najważniejsze w wyborze dobrego zegarka sportowego są jego funkcje. W końcu przecież gadżet tego typu kupuje się po to, by z niego korzystać. Z drugiej jednak strony, zupełnie inne opcje będą niezbędne dla kogoś, kto po prostu lubi sobie pobiegać czy pojeździć na rowerze, niż w przypadku osoby prowadzącej regularne treningi w ramach przygotowań do zawodów. Dlatego też nie warto dyskutować o tym, co „musi” mieć dobry zegarek sportowy. Trzeba jednak wiedzieć, co „może” mieć – by zdawać sobie sprawę z dostępnych możliwości.

 • Funkcje pomiarowe – czyli liczniki czasu, dystansu i prędkości.
 • Odbiornik GPS – pozwalający na rejestrację trasy oraz szczegółowych parametrów przemieszczania.
 • Aplikacje treningowe – przydatne do planowania i kontrolowania postępów aktywności.
 • Monitoring parametrów zdrowotnych – pozwalający na ciągłą obserwację tętna, pułapu tlenowego, ciśnienia czy też snu.
 • Inne rozwiązania użytkowe – takie jak mapy, możliwość przekazywania informacji ze smartfona, słuchania muzyki czy dokonywania płatności. Żadna z nich nie jest oczywiście niezbędna podczas treningu, ale każda może się przydać w różnych sytuacjach.

Dane techniczne zegarków sportowych – dlaczego są takie ważne?

Dobry zegarek dla sportowców to jednak nie tylko mniej lub bardziej zaawansowane funkcje. To także odpowiednie rozwiązania techniczne, które mają olbrzymi wpływ na końcową ocenę danego modelu. Na co szczególnie trzeba zwracać uwagę?

 • Jakość i materiały – mają decydujący wpływ na długowieczność danego urządzenia. Wytrzymały pasek oraz mocna koperta zabezpieczona wysokiej jakości szkiełkiem to podstawowe wymogi.
 • Ochrona przed wodą i kurzem – najlepsze modele umożliwiają pływanie z zegarkiem na nadgarstku. Inne z kolei mogą się poddać nawet przy niewielkim kontakcie z wodą.
 • Pojemność baterii – powinna ułatwiać trening, a nie wymuszać jego szybsze zakończenie. Warto pamiętać, że w przypadku smartwatchy używanie zaawansowanych funkcji drastycznie ogranicza czas ich działania.

Najlepsze zegarki sportowe – gdzie ich szukać?

Na jakie zegarki sportowe warto więc stawiać? Przede wszystkim na te, których parametry będą nam odpowiadały. Dlatego też szukając idealnego modelu dla siebie, warto odwiedzać profesjonalne sklepy z czasomierzami – takie jak Zegarownia.pl, które oferują naprawdę szeroki wybór dobrych produktów. Pozwala to na porównanie różnych ciekawych opcji oraz wyszukanie tych najkorzystniejszych pod względem ceny i wyglądu. W końcu cechy te mają także duże znaczenie!

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Zostaw komentarz