Niedziela, 26 maja 2024

Lokata na nowe środki — czym jest i kto może z niej skorzystać?

6 sierpnia 2021

0

Szukasz sposobu na bezpieczne, wygodne oszczędzanie, które… pomoże zapobiec nieplanowanemu wydawaniu pieniędzy? Załóż lokatę! W artykule wyjaśnimy, czym jest w praktyce, kto może z niej skorzystać i dlaczego warto ją założyć.

Pandemia COVID-19 udowodniła Polakom, jak ważne jest posiadanie choćby minimalnych oszczędności. To właśnie dzięki nim wielu mieszkańców naszego kraju mogło zachować dotychczasowy poziom życia pomimo utraty pracy czy obniżenia wynagrodzenia. Trudna sytuacja spowodowana wydarzeniami ostatnich miesięcy stała się także skuteczną motywacją dla tych, którzy nie oszczędzali. Wyniki badania przeprowadzonego przez Instytut Badań Zmian Społecznych Jaka będzie Polska po epidemii? wskazują, że po zakończeniu pandemii 83% badanych zamierza oszczędzać, w tym niemal 20% osób, które nie planowały tego wcześniej. 18% osób chce oszczędzać więcej niż wcześniej. Skutecznym sposobem na wygenerowanie bezpiecznych oszczędności może być umieszczenie pieniędzy na lokacie.

Czym jest lokata?

Lokata to produkt finansowy stworzony z myślą o bezpiecznym oszczędzaniu przez konkretny, wskazany w umowie okres. Zazwyczaj wynosi on kilka lub kilkanaście miesięcy. Jeśli zdeponujesz pieniądze na lokacie, instytucja finansowa wykorzysta je do udzielania kredytów. W zamian wypłaci nagrodę w postaci odsetek. Znając wartość oprocentowania przed zdeponowaniem środków, precyzyjnie wyliczysz, ile pieniędzy otrzymasz po zakończeniu umowy. Szczególnym rodzajem lokaty jest lokata na nowe środki. Czym jest w praktyce i dlaczego warto po nią sięgnąć?

Lokata na nowe środki

Lokata na nowe środki to lokata oszczędnościowa, na którą można wpłacić środki pieniężne, które wcześniej nie były zdeponowane w danej instytucji finansowej. Definicja nowych środków w zależności od instytucji może się różnić. Aby uniknąć niespodzianek, koniecznie zapoznaj się z warunkami lokaty przed zawarciem umowy.

Przykład. Jeśli będziesz chciał założyć Lokatę na nowe środki dostępną w Kasie Stefczyka, nowe środki będą zdefiniowane jako nadwyżka salda wszystkich rachunków Członka w Kasie na dany dzień bieżącego miesiąca nad saldem wszystkich rachunków Członka w Kasie na koniec 10-go dnia poprzedniego miesiąca.

Jeśli 10 września Twoje środki ulokowane w Kasie wynosiły 3000 zł, a 1 października masz na kontach łącznie 10 000 zł, różnica stanowi 7000 zł. Taką właśnie kwotę możesz zdeponować na Lokacie na nowe środki.

Kto może skorzystać z lokaty na nowe środki?

Z lokaty na nowe środki może skorzystać osoba, która spełnia wskazane przez instytucję finansową wymagania (np. ma konto w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej) i dysponuje określoną kwotą oszczędności.

Dlaczego warto sięgnąć po lokatę na nowe środki?

W większości instytucji finansowych osoby otwierające lokatę na nowe środki mogą liczyć na atrakcyjne oprocentowanie. Taka zasada dotyczy także Lokaty na nowe środki w Kasie Stefczyka. Kwota, którą możesz ulokować wynosi od 300 do 15 000 zł, okres trwania lokaty to 9 miesięcy, a stałe oprocentowanie w skali roku to aż 2,2%. Dziś, kiedy stopy procentowe są najniższe od lat i oprocentowanie kont oszczędnościowych oraz lokat uległo znacznemu obniżeniu, 2,2% to naprawdę jedno z najlepszych oprocentowań lokaty, jakie możesz znaleźć na rynku!

Lokata sposób na nieplanowane wydatki

W przeciwieństwie do konta oszczędnościowego, zapewniającego pełną swobodę dysponowania wpłaconym kapitałem, środki umieszczone na lokacie pozostają niedostępne przez cały okres umowy. Taka konstrukcja ma jednak także zalety. Jeśli odkładasz kapitał na określony cel (np. wakacyjny wyjazd, wkład własny na zakup wymarzonego M czy kosztowny prezent dla dziecka), lokata zdeponowana na określony czas ochroni Twoje pieniądze przed spontanicznym wydaniem. W przypadku zerwania lokaty przed upływem wskazanego w umowie terminu, większość instytucji finansowych nie wypłaca odsetek lub wypłaca jedynie określony, niewielki procent zysku. Możliwość utraty wypracowanych zysków (lub ich potężnej części) dla wielu osób jest skuteczną motywacją, aby pozostawić pieniądze do końca okresu lokaty i pozwolić im zarabiać.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz