Piątek, 29 marca 2024

Zalety i wady pigułki antykoncepcyjnej

23 grudnia 2016

0

Rozważasz stosowanie pigułek antykoncepcyjnych? Poznaj zalety i wady wspomnianej metody.

Pigułka antykoncepcyjna stanowi jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży. Głównie z tego względu posiada ona całkiem liczne grono zwolenniczek. Warto przy tym dodać, że stosowanie tego rodzaju medykamentów związane jest również z innymi, pozytywnymi zmianami zachodzącymi w organizmie kobiety. Niemniej jednak antykoncepcja hormonalna nie jest wolna od wad.

Zalety

Jedną z największych zalet stosowania pigułki antykoncepcyjnej jest bardzo wysoki wskaźnik Pearla wynoszący – w zależności od typu tabletki – od 0,1 do 0,54. Jak należy odczytywać te dane? Przykładowo wskaźnik 1 oznacza, że na 100 kobiet w ciążę zaszła tylko 1. Jednak wysoka skuteczność tabletek to zaledwie szczyt góry lodowej listy zalet. W następnej kolejności wymienić należy zmniejszenie krwawień miesiączkowych, uregulowanie cyklu oraz zdecydowaną redukcję dolegliwości przedmiesiączkowych czyli PMS. Poza tym sama metoda jest niezwykle prosta w użyciu i w żaden sposób nie zaburza aktu seksualnego. Warto dodać, iż niektóre panie do listy wspomnianych zalet dołączają także wygładzenie cery czy też zagęszczenie włosów.

Wady

Antykoncepcja hormonalna, jak zresztą każdy rodzaj jakiejkolwiek terapii czy nawet środków działających doraźnie, posiada jednak swoje wady. Niestety, w przypadku tabletek antykoncepcyjnych jest ich – przynajmniej pozornie – o wiele więcej niż… zalet. Dlaczego tylko pozornie? Ponieważ negatywne skutki stosowania tabletek mogą – lecz wcale nie muszą – mieć miejsca. Przejdźmy jednak do konkretów, a takowych nie brakuje. Pierwszą i dość często spotykaną wadą, wiążącą się ze stosowaniem antykoncepcji hormonalnej, jest możliwość przybrania na wadze. Niejednokrotnie zdarza się, że w ciągu pierwszych miesięcy stosowania tabletek, panie skarżą się na bóle głowy, złe samopoczucie, ból piersi, wzdęcia, zmniejszone libido, nudności czy też wymioty. Wśród poważniejszych skutków wskazać należy natomiast możliwość wystąpienia stanów depresyjnych, powikłań zakrzepowo – zatorowych, chorób serca czy też zwiększoną ilość złego cholesterolu. W jaki sposób zmniejszyć ryzyko wystąpienia wspomnianych dolegliwości ubocznych? W tym celu warto sięgnąć po preparaty ochronne dostępne bez recepty, takie jak chociażby Harmonella.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Zostaw komentarz