Piątek, 29 marca 2024

Jak znaleźć czas dla rodziny w pracy na budowie?

9 sierpnia 2021

0

Czy praca na budowie i czas dla rodziny idą w parze? Wielogodzinny wysiłek fizyczny nie sprzyja spędzaniu wolnego czasu w sposób aktywny, a częsta praca w godzinach nadliczbowych sprawia, że ciężko jest znaleźć chwilę dla bliskich. Czy przysługujący w pracy na budowie urlop i dni wolne mogą wynagrodzić te niedogodności?

Praca na budowie i życie rodzinne: jak je pogodzić?

Wiele osób pracujących na etacie lub w ramach własnej działalności zauważa, że wygospodarowanie czasu wolnego dla najbliższych nie należy do najłatwiejszych. Robi się to jeszcze trudniejsze, gdy w grę wchodzi praca na budowie lub inna ciężka praca fizyczna. 

Żeby odnaleźć balans, należy przede wszystkim zaplanować czas dla najbliższych. Ustal, że każdego dnia po pracy spędzisz godzinę na zabawie z dziećmi i/lub rozmowie ze swoją drugą połówką. Wspólnie wykonujcie codzienne czynności: zakupy, spacery z psem czy gotowanie obiadu mogą Was do siebie zbliżyć. Okazujcie sobie ciepłe uczucia i doceniajcie wspólny czas, celebrujcie rodzinne posiłki. Podczas tych chwil całkowicie skup się na najbliższych - poświęć im całą uwagę, nie odbieraj telefonów i nie myśl o pracy. Podziel się obowiązkami z drugą połówką - dzięki temu oboje będziecie mieć więcej czasu dla bliskich. 

Urlop pracownika budowlanego

Nadzieją na spędzenie dodatkowych chwil z rodziną wydaje się być upragniony urlop. Czy za ciężką pracę fizyczną jego wymiar jest wyższy? Niestety nie. W przypadku pracy na budowie urlop jest taki sam, jak w każdym innym zawodzie. Należy również pamiętać, że przysługuje Ci on wówczas, gdy jesteś zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Jeżeli pracujesz na umowę zlecenie, nie masz zagwarantowanego urlopu (dobrą wolą pracodawcy jest ewentualne udzielenie Ci wolnego, najczęściej bezpłatnego). Podobnie jest w przypadku pozostałych form współpracy: przedsiębiorca nie ma obowiązku zapewnienia swoim pracownikom urlopu wypoczynkowego.

Jeżeli Twój staż pracy wynosi poniżej 10 lat, na umowie o pracę należy Ci się 20 dni urlopu, w przypadku zaś, gdy pracujesz od ponad 10 lat - 26 dni. 

Przerwy w pracy na budowie: jakie przysługują?

Jeżeli jesteś zatrudniony na podstawie umowy o pracę, zgodnie z Kodeksem pracy przysługuje Ci 15-minutowa płatna przerwa, o ile pracujesz przez co najmniej 6 godzin dziennie. Czy można liczyć na dodatkowe przerwy w pracy na budowie? To zależy. 

KP nie określa dodatkowych przerw dla dłuższego, np. 10- lub 12-godzinnego dnia pracy. Pracodawca może jednak zapewnić je pracownikom: przerwy te mogą trwać maksymalnie 60 minut w ciągu dnia i nie są wliczane do czasu pracy. 

Nie przewiduje się również dodatkowych przerw w przypadku pracy fizycznej, te zależą zatem od dobrej woli przedsiębiorcy. 

Praca na budowie a dni wolne

Pracownika budowlanego, który posiada umowę o pracę, obowiązywać będą zapisy zawarte w Kodeksie pracy. Według nich osoba zatrudniona nie ma obowiązku wykonywania swoich zadań w dniach ustawowo wolnych (13 dni w roku), o ile nie świadczy pracy priorytetowej. Praca na budowie nie należy wprawdzie do priorytetowych, jednak wskazane zasady nie zawsze znajdują odzwierciedlenie w rzeczywistości. Pracodawca może poprosić Cię o przyjście do pracy w dzień ustawowo wolny. Wiele osób boi się wówczas odmówić - może to poskutkować utratą zatrudnienia. 

Zgodnie z przepisami pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę powinni pracować nie dłużej niż 40 godzin tygodniowo oraz 8 godzin na dobę. W branży budowlanej często stosuje się jednak tzw. równoważny system czasu pracy. Na tej podstawie pracownicy wykonują swoje obowiązki przez maksymalnie 12 godzin w ciągu doby w zamian za skrócenie czasu pracy lub udzielenie dodatkowych dni wolnych w pracy na budowie. Niektórzy pracodawcy równoważą czas pracy w okresach 4-miesięcznych, co sprawia, że zatrudnieni pracują po 12 godzin dziennie od poniedziałku do soboty, a dni wolne otrzymują poza sezonem, np. zimą, lub w przypadku zastoju. W okresie wakacyjnym wykorzystuje się przepisy, w myśl których pracownicy mogą wykonywać swoje obowiązki w wymiarze do 416 nadgodzin rocznie (z zachowaniem 11-godzinnego odpoczynku dobowego oraz 24- lub 35-godzinnego odpoczynku tygodniowego). W zamian za to otrzymują oni dodatek za godziny nadliczbowe.

Chcąc połączyć pracę na budowie z czasem dla rodziny, dowiedz się, jakie warunki i czas pracy proponuje Twój potencjalny pracodawca, i zdecyduj, czy możesz ją podjąć, nie zaniedbując przy tym bliskich.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz