Czwartek, 25 kwietnia 2024

Połóg – co trzeba o nim wiedzieć?

4 października 2016

0

Ciąża to ogromne wyzwanie dla organizmu kobiety. Zmiany, które zaszły w przeciągu 9 miesięcy nie znikną jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki od razu po przyjściu dziecka na świat. Połóg to okres, który rozpoczyna się po porodzie. Dzieli się na trzy etapy – pierwszy, bezpośredni, który trwa do 24 godzin po rozwiązaniu, drugi – obejmujący pierwszy tydzień po porodzie, a trzeci trwający nawet do sześciu tygodni.

Jakie zmiany zachodzą w organizmie kobiety podczas połogu?

Kobiety w połogu najczęściej skarżą się na bóle w podbrzuszu, bóle krocza, trudności z oddawaniem moczu, zaparcia, ogólne zmęczenie, obrzęk piersi oraz nadmierną potliwość. Przemiany, jakie w tym okresie zachodzą w organizmie kobiety są bardzo złożone – od zmian w narządach płciowych i układzie krążenia po zmiany w gospodarce hormonalnej.

Co dokładnie dzieje się wówczas z Twoim ciałem?

  • organizm wydziela tzw. odchody poporodowe
  • zamyka się kanał szyjki macicy (około pierwszego tygodnia po porodzie)
  • obkurcza się macica (około 6 tygodni po porodzie wraca do swoich naturalnych rozmiarów)
  • następują zmiany w układzie krążenia (zmniejsza się objętość krwi w organizmie, a także jej skład)
  • gruczoły mleczne zaczynają wydzielać mleko
  • goją się rany po nacinanym kroczu lub po cesarskim cięciu
  • następuje obniżenie tzw. hormonów ciążowych

Jak dbać o organizm podczas połogu?

  • W przypadku gdy miałaś nacinane krocze, należy często zmieniać podkłady higieniczne, przemywać miejsca intymne specjalnie przeznaczonymi do tego środkami, a potem dokładnie je osuszać. Ponadto należy dbać o to, aby nie przegrzewać obolałych miejsc i nosić bawełnianą, przepuszczającą powietrze bieliznę.
  • W późniejszym okresie ważne jest, aby nie podnosić ciężkich przedmiotów i nie schylać się z pozycji stojącej, ponieważ może spowodować to pęknięcie szwów w okolicach krocza i nadwyrężenie mięśni brzucha.
  • Zrezygnuj z kąpieli w wannie, ponieważ w ten sposób możesz opóźnić proces gojenia się ran krocza.
  • Połóg to także czas abstynencji seksualnej. Około 6 tygodnia po porodzie powinnaś zgłosić się do lekarza, który po zbadaniu narządów rodnych zadecyduje, czy możesz już rozpocząć współżycie.

Pamiętaj, że w tym okresie prawidłowa higiena miejsc intymnych jest szczególnie ważna, ponieważ dużo łatwiej o zakażenie.

Pozwól swojemu organizmowi na regenerację! Poród to ogromny wysiłek – fizyczny i psychiczny, więc daj sobie tyle czasu, ile potrzebujesz i najważniejsze – mimo bólu i zmęczenia staraj się czerpać jak największą radość z pierwszych wspólnych chwil z nowo narodzonym maluszkiem. Za parę lat z pewnością będziesz myślami wracać do tego okresu z tęsknotą i wzruszeniem.

Przeczytaj więcej informacji na temat połogu: http://canpolbabies.com/pl/porady/porada/mothers/17/1501-polog--fizyczne-i-psychiczne-objawy-pologu

Materiał partnera zewnętrznego

Komentarze (0)

Zostaw komentarz