Niedziela, 22 grudnia 2024

6 oznak uzależnienia od alkoholu

28 lutego 2023

0

Nie musisz pić codziennie, aby zostać uznanym za uzależnionego. Nie musisz pić do utraty przytomności lub do całkowitej zmiany życia. Osoba uzależniona może pozostawać w nałogu przez wiele lat, nawet nie przyznając się do tego. Te sześć objawów pomoże Ci zidentyfikować, czy cierpisz na uzależnienie od alkoholu. Jest tylko jeden warunek: musisz być szczery w kwestii swoich zachowań i wyborów, a nie szukać wymówek i usprawiedliwień.

1. Zauważasz u siebie głód alkoholowy

Głód alkoholowy, a dokładniej silne pragnienie wypicia alkoholu, ale tendencja do jego szybkiej realizacji, nie jest oznaką sytuacji ekstremalnych. Głód alkoholowy nie oznacza, że trzeba wstać od biurka i pobiec do najbliższego sklepu monopolowego, bo to za dużo. Byłby to typowy objaw głodu. Obejmowałby on jednak również natrętne myśli o alkoholu w okolicznościach, które zakazują jego spożywania. Głód może objawiać się również subtelnie.

Możesz czuć się tak: Piątkowe popołudnie jest stresujące. Jesteś w pracy. Ale wiesz, że w ciągu najbliższych kilku godzin musisz być tam na swojej cotygodniowej sesji picia. Nie sposób skupić się na pracy, gdy twoje myśli są gdzie indziej.

Głód alkoholowy można łatwo wytłumaczyć innymi rzeczami, dlatego warto być czujnym. Możesz zauważyć pewien wzór w swoim zachowaniu, który Ci się nie podoba.

  • drażliwość
  • nNiespokojność
  • niepokój bez wyraźnego powodu
  • problemy z uwagą i koncentracją
  • słabość
  • niedobór energii
  • eahania nastroju
  • smutek, choć nic się nie stało

To mogą być znaki, że Twój organizm domaga się alkoholu. Te objawy są często widoczne u osób uzależnionych, które piją alkohol przez pewien czas.

2. Przestajesz kontrolować swoje zachowanie związane z piciem

Uzależnienie od alkoholu często charakteryzuje się niemożnością kontrolowania picia. Po wypiciu alkoholu może się okazać, że robisz rzeczy, których nie zrobiłbyś na trzeźwo. Ponieważ nie pamiętasz szczegółów, o wielu sytuacjach, które dotyczą Ciebie, dowiadujesz się od swoich przyjaciół. Po imprezie odczuwasz zażenowanie i wstyd.

Jeśli piłeś alkohol, powinna zapalić się dla ciebie czerwona lampka. Uległeś pokusie i wypiłeś jedno piwo. Następnego dnia rano zostałeś z kacem i zrujnowaną nocą. Możesz też rozważyć picie alkoholu, aby pomóc sobie wstać i ruszyć dalej. Ta "pomoc" może trwać kilka dni i zakończyć się kolejnym regularnym piciem.

3. Masz objawy zespołu abstynencyjnego

Ludzie, którzy nie są uzależnieni od alkoholu, zwykle mają kaca, gdy wypiją za dużo. Jest to połączenie bezsenności i mdłości. Czasem mogą mu towarzyszyć bóle głowy, nudności, a czasem bezsenność. Zazwyczaj ustępuje to szybko po uśpieniu, jajecznicy i uzupełnieniu płynów. Zespół abstynencyjny to poważniejszy stan u osób uzależnionych. Występuje wtedy, gdy gwałtowne odstawienie alkoholu powoduje szereg bardzo nieprzyjemnych objawów fizjologicznych. Należą do nich:

  • drżenie rąk
  • drżenie mięśni
  • wzrost ciśnienia krwi
  • wymioty
  • biegunka
  • problemy z zasypianiem
  • suchość w oczach lub ustach.
  • silne poty
  • niepokój graniczący z paniką
  • lęk

W skrajnych przypadkach może wystąpić padaczka, omamy wzrokowe i słuchowe oraz delirium.

Wszystkie te objawy mogą ustąpić pod wpływem niewielkiej ilości alkoholu. Tworzy to błędne koło naporu. Te "kace" mogą być czymś więcej niż tylko normalnym skutkiem ubocznym picia. Są to objawy choroby alkoholowej, aktualnie rozwijającej się lub już obecnej.

Kobieta pijąca wino

4. Pijesz więcej

Ten objaw ma pomóc ci rozpoznać, że twój problem z alkoholizmem dotyczy ciebie, a nie twoich przyjaciół. Nie porównuj się z nimi. Pijesz więcej alkoholu niż kiedyś. Jest to znane jako zmiana tolerancji na alkohol. Twoja tolerancja na alkohol wzrasta w miarę picia większej ilości alkoholu. Aby osiągnąć ten sam poziom, będziesz musiał wypić więcej alkoholu. Taki sam efekt jak po 2 piwach (ponieważ jest to proces stopniowy) możesz osiągnąć tylko wtedy, gdy wypijesz 4.

Podobne zmiany możesz zaobserwować w swoich nawykach picia. Być może przez długi czas piłeś w weekendy, ale teraz pijesz w czwartki. Albo we wtorek. Albo, po jakimś czasie, zarówno we wtorek, jak i w czwartek. Możesz prowadzić zapiski dotyczące ilości spożytego alkoholu i dni, w których je wypiłeś. Dzięki temu będziesz mógł wszystko wyraźnie zobaczyć. Po miesiącu możesz być zaskoczony wynikami.

5. Powoli twoje życie będzie się kręcić wokół picia

Przekonasz się, że wyrzekasz się tego, co kiedyś sprawiało ci radość. Zawsze możesz przełożyć treningi na jutro. Czujesz się jak marnotrawca, jeśli nie ma procentów. A przecież kiedyś lubiłeś grać z przyjaciółmi w gry planszowe przy herbacie. Kiedyś uwielbiałeś czytać. Ale teraz nie czytasz tak dużo, bo wypiłeś za dużo alkoholu. Trudno jest też skoncentrować się na czytaniu, gdy jest się pijanym. Może się też okazać, że po alkoholu dłużej dochodzisz do siebie. Jeśli zsumujesz czas spędzony na piciu i dochodzeniu do siebie po wypiciu ...., może się okazać, że masz problemy z czasem.

6. Pijesz, nawet jeśli wiesz, że to szkodzi.

Chociaż możesz wiedzieć, że picie sprawia, że czujesz się okropnie następnego dnia, nie możesz temu zaprzeczyć. Nawet jeśli czujesz się gorzej w pracy, nie powstrzymuje cię to przed sięgnięciem po alkohol wieczorem. Ta chęć jest silniejsza niż zdrowy rozsądek. Możesz zdawać sobie sprawę z wielu różnych konsekwencji, takich jak pogarszający się stan zdrowia czy fakt, że bliscy zwracają uwagę na to, że masz problem.

Nie zmienia to jednak faktu, że już rozwinięte uzależnienie uniemożliwia Ci podjęcie racjonalnej decyzji o rzuceniu palenia. Osoba uzależniona w początkowej fazie często będzie próbowała usprawiedliwić skutki nadużywania alkoholu okolicznościami zewnętrznymi. Jest to zwykle przed poważną stratą lub tragedią. Uważa, że alkohol nie jest przyczyną wszystkiego. Zawsze jest jakiś inny powód. Ta iluzja może być pułapką, dopóki nie nadejdzie odpowiedni moment. Każdy uzależniony w końcu doświadczy tej konsekwencji swojego nałogu.

Masz któryś z 6 objawów uzależnienia od alkoholu?

Jeśli uważasz, że ten tekst może dotyczyć sytuacji bliskich Twojemu sercu, nie czekaj. Rozwój uzależnienia wymaga czasu. Nawet jeśli nie wiesz, czy Twoje uzależnienie jest prawdziwe to terapia alkoholowa Kielce pomoże Ci zbadać problem, rozwiać wszelkie wątpliwości i znaleźć rozwiązanie. Im wcześniej poszukasz pomocy, tym większe masz szanse na wyjście z uzależnienia i prowadzenie trzeźwego życia. Dowiedz się więcej na hejos.pl/leczenie-alkoholizmu-kielce/

Komentarze (0)

Zostaw komentarz