Czwartek, 26 grudnia 2024
Kamica nerkowa to choroba, którą trudno wykryć – przede wszystkim dlatego, że potrafi rozwijać się przez wiele lat bez żadnych oznak i objawów. Co więcej, kamienie nerkowe powstają w wyniku połączenia różnych związków i substancji, co skutkuje różnymi odmianami tej dolegliwości. Jedną z nich jest kamica szczawianowo-wapniowa. W jaki sposób powstaje i jak zapobiegać jej nawrotom w przyszłości?
Sam schemat rozwoju kamieni nerkowych w organizmie w każdym przypadku jest taki sam. Przez nasz układ moczowy, poza samym moczem, przepływają również inne substancje, m.in. sole kwasów i minerałów. To osad, który nie rozpuszcza się – powstaje w momencie gdy mocz staje się roztworem przesyconym. Wtedy wytracają się z niego niewielkie kryształki.
W zależności od poziomu przepływu moczu cząsteczki mogą zostać wydalone z organizmu. W przypadku zastoju osad będzie gromadzić się w nerkach, łącząc się z czasem większe i trudniejsze do usunięcia struktury. To właśnie kamienie nerkowe.
Szczawiany wapnia w moczu to jeden z najczęściej wytrącających się elementów. Ich wysoki poziom prowadzi do powstania kamicy szczawianowo-wapniowej. Powstałe w ten sposób kamienie mają zwykle szarą, czarną lub białą barwę oraz ostre krawędzie.
Samo występowanie szczawianów wapnia w moczu wynika z ich dużej obecności w naszej codziennej diecie. To składniki pochodzenia roślinnego, występujący m.in. w szczawiu, rabarbarze, szpinaku, burakach czerwonych i botwinie.
Ponadto duże znaczenie w tej kwestii mają również choroby towarzyszące, sprzyjające powstaniu tej odmiany kamicy. Wśród nich można wymienić m.in. nawrotowe zakażenie układu moczowego, cukrzycę oraz przewlekłe problemy z tarczycą.
Jak zapobiegać powstaniu i rozwojowi kamicy szczawianowo-wapniowej? Podstawą jest zachowanie odpowiedniej diety i trzymanie się żywieniowych wytycznych.
Komentarze (0)