Czwartek, 2 stycznia 2025
Montowanie wideorejestratorów w samochodach staje się coraz popularniejsze. Zalet takiego rozwiązania jest wiele, a do największych należy z pewnością możliwość rejestrowania wszystkich zdarzeń na drodze. Zwłaszcza w przypadku, kiedy dojdzie do kolizji drogowej spowodowanej przez innego uczestnika ruchu. To jednak nie wszystko. Tego typu urządzenia mogą być wyposażone również w inne bardzo przydatne funkcje takie jak np. kamera cofania. Jak to wygląda w praktyce?
Najnowsze modele samochodów ze średniej czy wyższej półki są już z reguły fabrycznie wyposażone w czujniki, a nawet kamery cofania. Nadal jednak nie wszystkie auta mają takie udogodnienia, a w przypadku tych starszych zdarza się to jeszcze rzadziej. Nie jest to jednak coś nie do przeskoczenia. Nowoczesne wideorejestratory z kamerą cofania są doskonałym rozwiązaniem w sytuacji, kiedy nie mamy kamery cofania zainstalowanej fabrycznie, a taką mieć chcemy.
Co istotne, wideorejestrator z kamerą cofania można zamontować praktycznie w każdym samochodzie i nie wiąże się to z żadną poważną ingerencją w karoserii - jak ma to na przykład miejsce w przypadku instalacji czujników parkowania. Przy montażu czujników trzeba zazwyczaj wywiercić otwory w zderzaku, o ile nie były tam już wcześniej przewidziane i ukryte pod specjalnymi zaślepkami.
A zalety wideorejestratorów z kamerą cofania są chyba dla wszystkich oczywiste. Instalując takie urządzenie w swoim samochodzie, możemy zyskać wygodny i dokładny podgląd sytuacyjny z tyłu samochodu w czasie parkowania. To z kolei uchroni nas od przypadkowego uszkodzenia samochodu.
Do jednych z najwygodniejszych w użyciu i w montażu wideorejestratorów z kamerą cofania zaliczyć należy kamerę samochodową montowaną na fabryczne lusterko samochodowe. Urządzenie to wygląda jak lusterko wsteczne, które ma wmontowane w swoją konstrukcję obiektyw. Rejestruje ono to, co się dzieje na drodze z przodu samochodu. Do tego dołączona jest druga kamerka samochodowa montowany z tyłu pojazdu. To ona pełni funkcję kamery cofania.
W chwili wbicia biegu wstecznego na części lusterka wstecznego (lub na całym) pojawia się obraz z tylnej kamery. Można go przybliżyć, a w niektórych modela wideorejestratorów pokazują się również linie pomocnicze parkowania. Ponadto niektóre wideorejestratory z kamerą cofania posiadają także szereg innych funkcji dodatkowych, takich jak tryb parkingowy, GPS, funkcje bezprzewodowe itd.
Jeśli wybierzemy wideorejestrator z kamerą cofania w postaci lusterka, ułatwiamy sobie również montaż urządzenia. Tego typu kamerę wystarczy zamocować do fabrycznego lusterka za pomocą dołączonych do zestawu elastycznych gumek montażowych. Kabel zasilający z kamery należy podłączyć do gniazda zapalniczki lub za pomocą dedykowanego adaptera do instalacji elektrycznej auta. Natomiast tylną kamerę, czyli naszą kamerę cofania, można zamontować na dwa sposoby. Pierwszym jest montaż wewnątrz auta - mocując ją na tylnej szybie za pomocą dołączonej śruby lub taśmy dwustronnej. Równie dobrze można ją zamontować w drugi sposób, czyli na zewnątrz np. przyczepiając do ramki, w której znajduje się tablica rejestracyjna.
Komentarze (0)