Wtorek, 3 października 2023

Tusze do drukarek bez tajemnic

6 października 2016

0

Dokumenty, prace do szkoły, zdjęcia dzieci, tabelki i kalendarze – na domowych drukarkach atramentowych możemy wydrukować już praktycznie wszystko. Dobierając odpowiedni rodzaj papieru oraz tuszu do drukarki, jesteśmy w stanie osiągnąć jakość drukowanych zdjęć podobną albo taką samą jak w przypadku wydruków z fotolabu. Oczywiście, wszystko jest uzależnione do jakości drukarki, z której korzystamy.

Wydruk na domowej drukarce atramentowej powstaje poprzez precyzyjne umieszczenie tuszu na kartce papieru w odpowiednich proporcjach, czyli odpowiedniej rozdzielności. Rozdzielczość jest zawsze podawana w punktach na cal. Możemy to sobie przełożyć na kropki na cal. Głowica drukująca, składająca się w setek dysz, wypycha pojedyncze kropelki tuszu do drukarki na papier, które razem ułożone tworzą raster. Każda dysza może w ciągu sekundy wystrzelić nawet kilka tysięcy kropelek tuszu. Im więcej dysz, tym szybszy proces drukowania i lepsza jakość wydruku. W ten sposób ciasno ułożone kropelki tuszu wypychane z głowicy odwzorowują obraz, który chcemy wydrukować. Więcej przydatnych informacji na temat tuszy do drukarek znaleźć na stronie atramentowka.com.

Czym jest tusz do drukarki

Tusz wykorzystywany w drukarce atramentowej to zwykle niewielkich rozmiarów pudełko wypełnione atramentem, który jest odpowiedzialny za jakość i kolory wydruku. Bywa on nazywany również wkładem i kartridżem, czasami nabojem albo po prostu atramentem. Tusze przeznaczone do drukarek atramentowych w znacznej części składają się z wody. Po wydruku woda z tuszu wyparowuje, a na kartce papieru pozostaje kolor w postaci barwnika.

zamiennik tuszy

Rodzaje tuszów do urządzeń drukujących

Istnieją dwa rodzaje tuszów do drukarek: pigmentowe oraz tusze rozpuszczalnikowe. Co je wyróżnia?

  • Tusze pigmentowe zawierają stałe cząstki barwne, które są odporne na działanie wody i światła – oznacza to, że wydruki nie blakną w miarę upływu czasu, a powieszone na ścianie zdjęcie wydrukowane na naszej domowej drukarce nie traci kolorów. Niestety, jakość wydruków stworzonych za pomocą atramentu pigmentowego odbiega jakością od tych wydrukowanych rozpuszczalnikowym tuszem.
  • Tusz rozpuszczalnikowy pozwala na tworzenie wydruków o bardzo wyraźnych kolorach. Dzięki jego właściwościom możliwy jest wyrzut bardzo małych kropli z dyszy oraz jednocześnie uzyskanie wydruków bardzo dobrej jakości. Jego wadą natomiast jest duża wrażliwość na światło i wilgoć. Wydruki wykonane za pomocą tego rodzaju tuszu są w związku z tym niezwykle wrażliwe.

Niektórzy producenci łączą te dwa rodzaje wydruku, wykorzystując do druku tekstu atrament pigmentowy – co zapewnia trwałość dokumentów, a do wydruku zdjęć i obrazków – tusz rozpuszczalnikowy – który chociaż mniej trwały, zapewnia o niebo lepszą rozdzielczość wydruku.

Czy wiesz, jakiego tuszu potrzebujesz?

Jeśli nie wiesz bądź nie potrafisz się zdecydować na konkretny tusz do drukarki, warto poradzić się specjalistów, którzy nie tylko doradzą, jaki powinien być odpowiedni rodzaj wkładu, lecz również będą w stanie dopasować ewentualne zamienniki i rodzaj tuszu do drukarki. Rozejrzyj się po sklepach oferujących tusze do drukarek oraz inne materiały eksploatacyjne, gdzie można zamówić nawet napełnione i przygotowane do druku wieczne kartridże i zamienniki.

Materiał partnera zewnętrznego

Komentarze (0)

Zostaw komentarz