Czwartek, 2 stycznia 2025
Rodzina to najmniejsza jednostka społeczna, z którą mamy do czynienia, a jej rola ma duże znaczenie dla życia społecznego jako całości. Ważne są również więzi pomiędzy jej członkami, choć te ostatnie nie zawsze spełniają nasze oczekiwania.
Co zatem zrobić, aby doprowadzić do ich wzmocnienia?
Co warto wiedzieć o relacjach partnerskich Coraz bardziej alarmujące statystyki mówią o tym, że nawet cztery na dziesięć nowych małżeństw skończy się rozwodem. Dane te dotyczą przede wszystkim państw zachodnich i w Polsce jednak zbliżamy się do tego niechlubnego rekordu. Trudno zatem nie zadać sobie pytania o to, dlaczego związki dwojga ludzi tak szybko się rozpadają. Wiele wskazuje na to, że problem dotyczy przede wszystkim podejścia psychologicznego. Kiedyś rozwody niemal się nie zdarzały, dziś jednak mamy swego rodzaju przyzwolenie społeczne na częstą zmianę partnerów. Wystarczy zresztą przyjrzeć się osobom sławnym, które tak często staramy się naśladować. Doniesienia o zmianach partnerów są w ich przypadku na porządku dziennym. Nieustannie zwraca się też uwagę na blaski, a nie cienie miłości, rozwód wydaje się więc najlepszym rozwiązaniem, gdy w związku pojawiają się problemy.
Czy problemowi temu da się w ogóle zaradzić?
Pierwszym krokiem w tym kierunku wydaje się być rozmowa na temat trudności, z którymi się zmagamy. Przeszkoda, na jaką natrafia związek, nie musi być wcale argumentem przemawiającym za tym, aby go zerwać. Wystarczy odrobina dobrych chęci i zaangażowania, a rozwiązanie może się okazać zaskakująco proste.
Relacje dzieci i rodziców
Gdy mówimy o różnych aspektach więzi rodzinnych, nie możemy pominąć i tej relacji, jaka rozwija się pomiędzy rodzicem i dzieckiem, jest to bowiem jeden z najpoważniejszych problemów, z jakim zmagają się rodziny. Pokonanie różnicy pokoleniowej nie jest przecież prostym zadaniem. Oczywiście, na samym początku trudno mówić o poważniejszych problemach generowanych przez dziecko. Wymaga ono stałej opieki, ale zależność ułatwia nam zadanie. Gdy jednak dziecko rozwija się i dorasta, konflikty wydają się nieuniknione. I w tym przypadku recepta nie musi być wcale skomplikowana, okazuje się bowiem, że wiele dobrego daje już samo słuchanie naszych dzieci. Owszem, nie zawsze spełniają one nasze oczekiwania, nie trzeba jednak karać ich krzykiem. Czasem najlepszym rozwiązaniem jest trwanie przy dziecku, bez podejmowania prób sprawowania nad nim kontroli.
Rodzeństwo i jego problemy
W rodzinach wielodzietnych problemy wcale nie ograniczają się na relacji pomiędzy dziećmi i rodzicami oraz między partnerami. Duże znaczenie ma i to, co dzieje się między rodzeństwem. Problemy mogą przecież dać o sobie znać w początkowym okresie życia, gdy dziecko, które do tej pory skupiało na sobie wyłączną uwagę, z czasem musi rywalizować o nią z bratem lub siostrą. Jeśli relacje pomiędzy rodzeństwem są prawidłowe, możemy mieć pewność, że uda im się przetrwać przez całe dorosłe życie. Jest więc bardzo ważne, aby rodzice unikali faworyzowania któregoś z dzieci. Owszem, czasem pojawia się konieczność ich interwencji, wszelkie konflikty pomiędzy rodzeństwem muszą być jednak rozwiązywane maksymalnie dyplomatycznie. Wspieranie jednej strony kosztem drugiej nie wzmocni rodzinnych więzi.
Wzajemne wsparcie gwarancją sukcesu
Jedna z najskuteczniejszych metod pozwalających na poprawę relacji w rodzinie przewiduje wspieranie się nawzajem. Oczywiście, nie jest to wcale tożsame z tworzeniem przeciwnych sobie obozów i walki pełnej zaangażowania. Przeciwnie, strony niezaangażowane w konflikt muszą być mediatorami.
Komentarze (0)