Niedziela, 10 grudnia 2023

Tusz do drukarki - na co zwracać uwagę wybierając zamiennik?

11 stycznia 2017

0

Zamienniki w wielu przypadkach mogą okazać się lepszym rozwiązaniem niż oryginalny tusz. Wynika to nie tylko z różnicy w cenie, ale również w innych parametrach, np. wydajności. Pamiętajmy jednak o tym, że zamiennik zamiennikowi nierówny i że w ostatecznym rozrachunku tusz który jest wyjątkowo tani może okazać się zarazem wyjątkowo kłopotliwy.

Jakość wydruku

Co do zasady  oryginalne tusze gwarantują nieco lepszą jakość niż zamienniki, różnica w jakości jest jednak zazwyczaj tak nieznaczna, że trudno ją uznać za wartą dopłacania. Większość zamienników pochodzących od renomowanych producentów, takich jak chociażby tusz do drukarki Brother oferuje jakość nieznacznie tylko ustępującą oryginałowi. Jeśli decydujemy się na zakup markowego zamiennika dostarczonego przez firmę o niepodważalnej renomie i zastosujemy go w jednym z modeli drukarek wymienionych na opakowaniu jako kompatybilne z produktem, wówczas o jakość wydruku nie będziemy musieli się martwić.

Budowa drukarki

Ważnym czynnikiem podczas wyboru zamiennika będzie konstrukcja drukarki, a konkretnie – czy została ona wyposażona w zintegrowaną głowicę. Jeśli tak – wówczas nawet najtańsze zamienniki nie spowodują problemów z działaniem sprzętu. Inaczej sytuacja wygląda gdy drukarka nie ma zintegrowanej głowicy – wówczas tuszów typu „no name” należy bezwzględnie unikać. Ich założenie w najlepszym razie zaowocuje koniecznością regularnego czyszczenia głowicy, w najgorszym natomiast doprowadzi do jej trwałego uszkodzenia i konieczności wymiany.

Wydajność

To jeden z tych parametrów, na który zwracamy uwagę w pierwszej kolejności. Niestety nie wszyscy producenci informują klientów o przewidywalnej wydajności, zazwyczaj robią to tylko ci, którzy rzeczywiście mają się czym pochwalić. Jeśli więc rozważamy wybór tuszu z przewidywalną wydajnością określoną na np. 800 stron lub wybór tuszu nieco tańszego, na którego opakowaniu nie podano informacji odnośnie wydajności, wówczas możemy się spodziewać, że produkt numer jeden mimo wyższej ceny okaże się zakupem bardziej opłacalnym.

Rodzaj tuszu

Poszczególne zamienniki różnią się od siebie również rodzajem – jedne są gęstsze, inne rzadsze, jedne schną szybciej inne wolniej itp. Rodzaj tuszu jest oznaczony kodem który możemy sprawdzić albo bezpośrednio na kartridżu (choć w kartridżach poszczególnych producentów znajduje się on w innym miejscu) lub z poziomu komputera. W tym celu należy kliknąć ikonę drukarki, wejść w okno oprogramowanie drukarki i następnie wybrać opcję zakup materiałów w internecie. Zostaniemy wówczas przeniesieni na stronę na którym znajdziemy kody produktów kompatybilnych z naszym modelem drukarki.

Cena

Koszt danego tuszu jest istotnym, choć nie powinien być jedynym kryterium podczas wyboru zamiennika. Zamienniki od renomowanych producentów są zazwyczaj droższe od tuszów typu „no name”, jednak oferują znacznie lepszą wydajność, jakość wydruku i są dla naszego sprzętu w stu procentach bezpieczne. W zdecydowanej większości przypadków warto będzie dopłacić.

Materiał partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz