Sobota, 9 listopada 2024
Pyszny, bogaty w cenne składniki i zbawienny dla zdrowia – oto sok z czarnej porzeczki! Dowiedz się więcej o jego właściwościach i koniecznie wprowadź go do swojej kuchni.Co zawiera sok z czarnej porzeczki?Sok z czarnej porzeczki jest prawdziwą bombą witaminową – małe, niepozorne owoce zawierają pięć razy więcej witaminy C niż pomarańcze i można nimi z łatwością zaspokoić całodzienne zapotrzebowanie na ten składnik. W porzeczkach znajdziemy także witaminy B i P (rutynę), biotynę (ważną dla naszych włosów, skóry i paznokci) oraz cenne składniki mineralne (żelazo, magnez, potas, wapń). Sok z czarnej porzeczki zawiera nie tylko przeciwutleniacze, ale też pektyny, związki fenolowe, cukry i barwniki antocyjanowe.
Bogaty i prozdrowotny skład sprawia, że sok z czarnej porzeczki jest wykorzystywany profilaktycznie oraz jako pomoc w leczeniu rozmaitych chorób cywilizacyjnych, w tym nadwagi czy cukrzycy. Ten pyszny sok polecany jest między innymi na:odchudzanie – obecne w czarnych porzeczkach pektyny redukują poziom złego choresterolu i wzmagają uczucie sytości, co wspomaga utratę wagi. Warto dodać, że 100 gramów tych świeżych owoców to zaledwie 60 kalorii!pobudzanie laktacji – niejedna karmiąca matka przekonała się o wpływie soku z czarnej porzeczki na laktację. Dziecko, które otrzymuje swoisty zastrzyk witamin i składników mineralnych, szybko rośnie i przybiera na wadze (trzeba jednak pilnie obserwować, czy u malucha nie pojawią się jakieś reakcje alergiczne),przeziębienie – sok z czarnej porzeczki ma właściwości przeciwwirusowe! Nic dziwnego, że nasze babcie piły go w razie przeziębienia czy grypy,zapalenie pęcherza – przy problemach z pęcherzem czy z pracą nerek można skorzystać na moczopędnym i przeciwgnilnym działaniu porzeczkowego soku,anemię – oprócz tego, że sok wpływa na pobudzanie apetytu, wspomaga również rozszerzanie naczyń krwionośnych i stymuluje wzrost poziomu hemoglobiny,biegunkę – w przypadku rozwolnienia najlepiej sprawdzi się wywar z suszonych czarnych porzeczek,wątrobę – tutaj główną rolę odgrywają obecne w porzeczkach flawonoidy, które usuwają z naszego organizmu toksyny i inne groźne substancje,cukrzycę – owoce czarnej porzeczki posiadają niski indeks glikemiczny (jedynie 15), cukrzycy mogą więc po nie sięgać bez obaw o skoki cukru; picie soku jest wręcz zalecane, ponieważ powoduje spadek poziomu glukozy we krwi,nadciśnienie – zaledwie jedna szklanka soku z czarnej porzeczki dziennie potrafi wpłynąć na obniżenie ciśnienia tętniczego – wynika to z działania owoców na naczynia krwionośne i na wzmacnianie kondycji serca.
Największą ostrożność należy zachować w przypadku dzieci; porzeczki mogą się bowiem okazać silnymi alergenami. Soku nie powinno się spożywać przy zapaleniu wątroby, nadkwasocie żołądka, wrzodach układu pokarmowego i zakrzepowym zapaleniu żył. Nie należy go także łączyć z aspiryną!Jak stosować sok z czarnych porzeczek?Czarne porzeczki mają w kuchni wiele zastosowań. Sprawdzają się jako główny i dodatkowy składnik powideł czy dżemów; ich sok wykorzystuje się również przy przyrządzaniu kompotów, nektarów, nalewek i likierów. Możesz także dodawać owoce lub wyciśnięty sok do deserów, sosów czy sałatek. Wreszcie: porzeczki idealnie nadają się do spożywania same, jako zdrowa przekąska. Warto włączyć je do diety z uwagi na wielokierunkowy i wartościowy wpływ na zdrowie.
W pełni naturalny sok z czarnej porzeczki znajdziesz na http://korabgarden.pl/ >>
Komentarze (0)