Niedziela, 26 maja 2024

Jak się przygotować na przyjęcie szczeniaka pod swój dach?

7 listopada 2017

0

Pojawienie się szczeniaka w domu to ogromna radość i frajda zwłaszcza dla dzieci. Ale to także duża odpowiedzialność. Na przyjęcie małego pieska pod swój dach trzeba się dobrze przygotować. Zanim pojawi się w domu, trzeba zakupić wiele rzeczy i przystosować mieszkanie na przyjęcie nowego lokatora.

Wyprawka dla szczeniaka

Przede wszystkim należy zaplanować, gdzie maluszek będzie miał swoje legowisko, miski z karmą i wodą, kto będzie odpowiedzialny za jego żywienie oraz spacery. Małemu czworonogowi należy zapewnić dwie miski (jedna na karmę, druga na wodę) najlepiej stalowe, aby maluch ich nie pogryzł i nie zniszczył. Nie warto też od razu kupować szczeniakowi drogiego legowiska czy kojca.

Na początek wystarczy stary materac lub ciepły koc, który szczeniak będzie mógł do woli obgryzać. Posłanie powinno znajdować się w takim miejscu, z którego nasz pupil będzie mógł swobodnie obserwować, co się dzieje w domu i nie będzie miał zbyt daleko do misek z karmą i wodą.

Niezbędnymi elementami wyprawki dla psiaka są obroża i smycz. Najlepsza będzie obroża lekka parciana lub skórzana podszyta miękką skórą. Nie należy wybierać obroży metalowej, ponieważ jest ona zbyt ciężka. Jeśli chodzi o smycz, najlepiej wybrać z trzema możliwościami długości.

Trzeba też postarać się o karmę dla psa. Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów karm. Biorąc psa z hodowli należy zapytać się, czym do tej pory był karmiony i przez pierwsze dni podawać tę samą karmę. Potem można powoli przestawiać pupila na inną karmę, ale należy wybierać karmy dobrej jakości i kupować je w sklepie zoologicznym lub u weterynarza, a nie w hipermarkecie.

Szczeniakowi przydadzą się także zabawki dla psa. Dzięki nim młody zwierzak będzie czuł się w naszym domu komfortowo i nie będzie się nudził.

Zabezpieczenie mieszkania

Zanim szczenię trafi pod nasz dach, należy też odpowiednio zabezpieczyć mieszkanie, by zwierzę nie zrobiło sobie krzywdy. Maluszek na pewno będzie ciekawy, będzie chciał dobrze poznać swój nowy dom i postanowi wszystko powąchać, sprawdzić, a nawet posmakować.

Warto zabezpieczyć gniazdka i przewody elektryczne oraz wszelkie inne elementy, które mogą zagrażać zwierzęciu, np. ostre krawędzie i inne odstające elementy. Należy też zastanowić się nad roślinami w mieszkaniu. Niektóre z nich mogą być trujące. Należy je umieścić poza zasięgiem zwierzaka lub schować w pomieszczeniach, do których zwierzę nie będzie miało dostępu.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

Zostaw komentarz