Sobota, 12 października 2024
Gry strategiczne to ciekawa forma spędzania wolnego czasu z dziećmi. Pozwala nie tylko zacieśniać więzi rodzinne, ale daje również możliwość rozwijania logicznego myślenia. Umiejętność wyciągania wniosków i przewidywania niektórych wydarzeń zdecydowanie przydaje się w dorosłym życiu, dlatego tego rodzaju zabawy pełnią rolę edukacyjne. Jakie gry strategiczne powinny zagościć w naszym domu?
Obecnie gry planszowe przeżywają swój prawdziwy renesans. Na rynku dostępne są coraz nowsze wersje popularnych planszówek, a także całkiem nowe. Modne stają się gry strategiczne, które uczą logicznego myślenia, czy przewidywania konsekwencji zdarzeń.
Gry planszowe dla całej rodziny pozwalają połączyć zabawę i naukę. Modele strategiczne mają niemały wpływ na rozwój sposobu myślenia u dziecka. Wzmacniają takie umiejętności jak analiza, synteza, asertywność czy przedsiębiorczość. Pozwalają również dziecku rozwijać wyobraźnię. Gry planszowe służą także do rozwoju kompetencji społecznych, takich jak współpraca czy współzawodnictwo. Gracze muszą zaakceptować określone zasady i współpracować z pozostałymi uczestnikami zabawy, kiedy jest to konieczne. Gry uczą dzieci nie tylko tego, jak radzić sobie z sukcesem, ale i z porażką, a ponadto przekazują pozytywne wzorce zdrowej rywalizacji.
Dodatkowo gry strategiczne dla dzieci wzmacniają koncentrację i spostrzegawczość. Motywują do samodzielnego poszukiwania rozwiązań problemów i pomagają dzieciom odkryć ich mocne strony. a jednocześnie wskazują te słabsze, nad którymi powinni popracować. Gry strategiczne wpływają również na rozwój kompetencji matematycznych.
Na rynku dostępnych jest wiele gier. Rodzice mogą odczuwać prawdziwy zawrót głowy, chcąc wybrać najlepszą grę strategiczną dla swojego dziecka. Korzystając z oferty sklepu Maludas, można kupić prawdziwe perełki! Najlepsze gry strategiczne dla dzieci, jakie znajdziesz w sklepie to:
To gra, która ma całą listę walorów edukacyjnych. Jest znana od pokoleń, a jej popularność wciąż nie słabnie. Szachy uczą koncentracji i jednocześnie logicznego myślenia. Mają wpływ na kształtowanie umiejętności arytmetycznych. Uczą planować i przewidywać konsekwencje swoich ruchów. Wspomagają rozwój inteligencji emocjonalnej, a ponadto wpływają na podniesienie poziomu IQ dziecka. Uczą również cierpliwości, gdyż dziecko musi poczekać na ruch przeciwnika.
To również bardzo popularna gra strategiczna, które popularność nadal nie słabnie. Nic dziwnego, gdyż jej zasady są proste. Nawet czterolatki są w stanie je opanować. Również wpływają na wszechstronny rozwój umiejętności dzieci. Uczą logicznego myślenia, cierpliwości, a także planowania. Grając w warcaby, dzieci uczą się przewidywać konsekwencje swoich ruchów. Gra uczy także samodzielności w myśleniu - o ile nie pomaga dziecku osoba trzecia, musi ono samo podejmować decyzje.
To gra, w której wcielamy się w inwestora. Zdecydowanie stanowi świetną rozrywkę dla całej rodziny! Rozwija przydatne umiejętności, takie jak zdolność kalkulowania, planowania, przewidywania, a przede wszystkim analitycznego myślenia. Przy okazji pokazuje, że nie zawsze można mieć wszystko, co się chce, bo po prostu nie starcza na to pieniędzy. Uczy liczenia, ćwiczy koncentrację i wytrwałość.
Inaczej zwana Tryktrak. To gra planszowa dla dwóch graczy. Każdy z graczy ma do dyspozycji 15 pionów, które przesuwa po planszy, składającej się z 24 pól, zgodnie z liczbą oczek wyrzuconych na dwóch kostkach. Wygrywa osoba, która jako pierwsza zdejmie z planszy wszystkie swoje piony. Gra uczy strategicznego myślenia, bo obranie odpowiedniej strategii pozwala odnieść zwycięstwo. Podczas rozgrywki kształtowana jest również umiejętność skupienia uwagi. Uczy także szybkiego podejmowania decyzji pod presją czasu.
Na rynku jest wiele odmian tej gry, ale wszystkie sprowadzają się do jednego - zbicia wszystkich okrętów przeciwnika. Gra uczy analitycznego myślenia, a także poprawia koncentrację i pamięć dziecka. Statki (czy też okręty) uczą spostrzegawczości. Uczy dyscypliny w działaniu. Grając w statki, dziecko uczy się opracowywania strategii, a także uczy się przegrywania i wyciągania wniosków z przegranej.
Wybierając gry dla dzieci strategiczne, warto kierować się wiekiem dziecka. To ważne kryterium, gdyż niektóre z nich mogą posiadać skomplikowaną fabułę, z którą młodsze dzieci niekoniecznie sobie poradzą. Jeśli gra będzie zbyt trudna, dziecko nie wciągnie się w nią i nie będzie miało przyjemności z grania. Pamiętajmy, że każda gra strategiczna uczy, dostarczając jednocześnie niesamowitych emocji. To doskonały pomysł na wspólne spędzenie czasu!
Artykuł partnera
Komentarze (0)