Sobota, 20 lipca 2024

Jakie wady wzroku można skorygować soczewkami kontaktowymi?

10 grudnia 2021

0

Soczewki kontaktowe pozwalają na skorygowanie takich samych wad wzroku, jak w przypadku okularów korekcyjnych. Mowa nie tylko o krótkowzroczności i dalekowzroczności, ale także pojawiającej się po 40 roku życia starczowzroczności, czyli prezbiopii. Soczewki kontaktowe pozwalają ponadto na skorygowanie astygmatyzmu - a kiedyś możliwe było to wyłącznie dzięki okularom korekcyjnym. Jakie rodzaje soczewek kontaktowych dedykowane są konkretnym wadom wzroku?

Soczewki sferyczne dla krótko - i dalekowidzów

Soczewki sferyczne przypominają swoim kształtem wycinek kuli i mogą mieć moc rozpraszającą lub skupiającą. Oznacza to, że soczewki sferyczne mają moc ujemną lub dodatnią. Soczewki rozpraszające umożliwiają skorygowanie krótkowzroczności, czyli problemów z ostrym widzeniem przedmiotów oddalonych od oka. Z kolei soczewki kontaktowe skupiające dedykowane są osobom dotkniętym problemem dalekowzroczności - takie soczewki sferyczne pozwalają bez problemu czytać czy korzystać z komputera.

Krótko - i dalekowzroczność można skorygować także przy pomocy soczewek asferycznych, które mają identyczną moc optyczną na całej powierzchni, podczas gdy soczewki sferyczne zapewniają lepszą ostrość obrazu na obszarze centralnym niż peryferyjnym. O tym, jakie soczewki sprawdzą się najlepiej, decyduje optometrysta podczas badania wzroku.

Soczewki toryczne dla astygmatyków

Kiedyś osoby dotknięte astygmatyzmem były zmuszone do noszenia okularów korekcyjnych, natomiast obecnie tą wadę wzroku można skorygować także dzięki soczewkom kontaktowym. Mowa o soczewkach torycznych, charakteryzujących się różną mocą optyczną w różnych przekrojach, których kształt przypomina przeciętego wzdłuż obwarzanka. Dzięki tak unikatowej konstrukcji soczewki toryczne pozwalają na przywrócenie ostrości widzenia. Kolejną ważną cechą soczewek torycznych jest ich doskonałe utrzymywanie się na powierzchni gałki ocznej. Podobnie jak w przypadku soczewek dla krótko - i dalekowidzów, soczewki toryczne dostępne są jako soczewki jednodniowe oraz soczewki miesięczne. Wszystkie te modele soczewek można zakupić w sklepie internetowym BezOkularow.pl. Sklep oferuje wyłącznie soczewki najwyższej jakości, dostępne w atrakcyjnych cenach. Dodatkowe korzyści dla klientów to m. in. ekspresowa wysyłka oraz profesjonalną pomoc w procesie zakupowym.

Soczewki progresywne dla osób z prezbiopią

Większość osób po 40 roku życia doświadcza starczowzroczności (prezbiopii), czyli postępujących problemów z akomodacją oka. Pojawiają się wówczas problemy z wyraźnym widzeniem. Taką wadę wzroku koryguje się okularami lub soczewkami kontaktowymi multifokalnymi, zwanymi także progresywnymi. Soczewki progresywne zapewniają ostrość widzenia na różne odległości, co jest możliwe dzięki występowaniu strefy optycznej o zmieniającej się mocy optycznej. Te i wszystkie pozostałe soczewki kontaktowe wykonane są z przyjaznych dla oka materiałów, takich jak kompozyty silikonowo - hydrożelowe. Zapewniają optymalne nawilżenie powierzchni oka i przepuszczanie tlenu, co minimalizuje ryzyko podrażnień.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz