Czwartek, 28 marca 2024

Zalety i wady karmienia mlekiem dla niemowląt

28 maja 2018

0

Chociaż karmienie piersią z pewnością ma swoje zalety, nie można zaprzeczyć, że mleko dla niemowląt również zapewnia dzieciom wszelkie niezbędne składniki odżywcze. Mimo to, że karmienie butelką ma swoje wady, zalety tego typu karmienia są ogromne. Jedno jest pewne: gdy matka podejmuje decyzję o karmieniu butelką, nie powinna czuć się winna. Karmienie dziecka specjalistycznym pokarmem z pewnością nie jest działaniem na jego szkodę. Poniżej przedstawiamy wady i zalety karmienia preparatami dla niemowląt.

Wygoda

Dziecko karmione mlekiem dla niemowląt może być karmione przez każdego - niezależnie od tego, czy jest to mama, tata, dziadkowie czy inni opiekunowie. Wygodny plan karmienia pozwala rodzicom na dzielenie się obowiązkami żywieniowymi, co jest szczególnie korzystne, w pierwszych tygodniach i miesiącach życia niemowlęcia, kiedy trzeba je karmić także w nocy. Świeżo upieczona matka może również wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim bez konieczności odciągania mleka czy próby włączenia czasu karmienia w napięty grafik. A jeśli dziecko będzie głodne w miejscu publicznym, butelka może być podawana bez obaw o zachowanie prywatności. Po wymieszaniu preparat może być przechowywany w lodówce do 24 godzin. Należy jednak pamiętać, że czas jego przechowywania w temperaturze pokojowej powinien być dużo krótszy.

Wartości odżywcze

Mleko dla niemowląt zawiera składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju i wzrostu dziecka. Specjalistyczne preparaty spełniają wymagania żywieniowe i standardy bezpieczeństwa. Wiele z nich ma w swoim składzie witaminy i takie składniki odżywcze, jak chociażby żelazo, które pomaga w zapobieganiu anemii. Niektóre preparaty zawierają probiotyki, które mogą pomóc w zwalczaniu biegunki, kolki i zmniejszają ryzyko alergii pokarmowych.

Brak ograniczeń dla matki

Ponieważ niektóre spożywane przez kobiety substancje mogą przenikać do mleka, matki karmiące piersią muszą zwracać szczególną uwagę na rodzaje spożywanych pokarmów i płynów. Tymczasem matka, która karmi dziecko specjalnym mlekiem, może jeść i pić wszystko, co chce. Matki karmiące piersią również muszą uważać na rodzaje przyjmowanych leków, ponieważ te substancje mogą również przenikać do mleka. Kobiety, które karmią dziecko preparatami dla niemowląt, mogą przyjmować leki bez obaw o ich wpływ na dziecko.

Różnorodność

Na rynku dostępnych jest wiele różnych preparatów dla niemowląt dostosowanych do potrzeb dzieci. Najczęściej wytwarza się je z mleka krowiego lub soi, a istnieją również odmiany wytwarzane z białek wstępnie strawionych. Dziecko z reakcją alergiczną na mleko krowie lub z problemami z zaparciami może czerpać korzyści z jedzenia formuły opartej na soi, a jeśli ma problemy z trawieniem, można  wypróbować preparat ze wstępnie przetrawionymi białkami. Pediatra może pomóc w ustaleniu, który z preparatów jest dla dziecka najlepszy, czyli zgodny z jego indywidualnymi potrzebami.

Wady karmienia mlekiem dla niemowląt

Mimo że preparaty dla niemowląt są starannie przygotowywane i zawierają odpowiednią kombinację białka, tłuszczu, cukru i witamin, nigdy nie będą dokładnym odpowiednikiem mleka matki, przede wszystkim dlatego, że nie zawierają przeciwciał, które chronią dziecko przed infekcjami. Dodatkowo, ​​mleko matki zawiera więcej białka serwatki, podczas gdy mleko dla niemowląt zawiera więcej białka kazeiny. Tymczasem białko serwatkowe jest łatwiejsze do strawienia przez niedojrzały układ pokarmowy niemowlęcia. Kolejną wadą stosowania preparatów dla niemowląt jest ich cena. Podczas gdy mleko matki jest darmowe, specjalistyczne mleko może być dość kosztowna. Formuła w proszku jest najtańsza, a receptury gotowe do spożycia są najdroższe. Preparaty specjalne: sojowe lub hipoalergiczne, są również droższe od tradycyjnych.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

Zostaw komentarz