Sobota, 20 lipca 2024

Konstrukcje okularów progresywnych

4 marca 2017

0

Ceny okularów progresywnych mogą się znacząco różnić. Uzależnione są od tego jaką wybierzemy konstrukcję. Chcemy więc powiedzieć o tym co to będzie oznaczać i jak wybór będzie się przekładał na komfort widzenia. Kiedyś soczewki progresywne wykonywane były w tzw konwencjonalnej konstrukcji. Soczewki konwencjonalne mają szeroką dal i bliż, kosztem odległości pośrednich. Nie sprawdza się one u osób, które potrzebują ostrego widzenia na komputer oraz smartfon a także tablet.

To wersja ekonomiczna dla użytkowników, którzy mają niewielkie wymagania wobec okularów  i niska cena będzie dla nich istotna. Dodatkowo minusem takiej wersji będzie to, że pole widzenia w bok jest zdecydowanie mocno zawężone, będzie trzeba mocno ruszać głową na boki. Nowsze nieco konstrukcje są robione w technologii free form a to znaczy, że soczewka poddawana będzie również obróbce cyfrowej. Co to będzie znaczyć dla klienta? To konstrukcje, które będzie można określić jako zoptymalizowane. Do normalnego użytku bardzo dobrze się nadają, jeśli będziemy chcieli przez jakiś czas skorzystać z komputera. Jeśli jednak pracujemy przy tym urządzeniu 8 godzin dziennie zdecydowanie nie będzie to dobre rozwiązanie.

Inne, zaawansowane konstrukcje dadzą nam większy komfort. Pozwolą one na dobre widzenie komputera bez dużych ruchów głową, ponieważ mamy szerokie pole widzenia w dali i odległościach pośrednich. Jeśli ktoś w stosunku do okularów będzie miał duże wymagania to tak naprawdę będzie to dla niego rozwiązanie. W tych okularach rzeczywiście w każdych warunkach można czuć się komfortowo i wykonywanie pracy nie powinno stanowić problemu.

Producenci mają także soczewki indywidualne. W zależności od ich rodzaju uwzględniać będą one różnorakie parametry indywidualne takie jak odległość z jakiej czytamy, pomiary bocznego widzenia. Dodatkowo również wykonuje się specjalne pomiary ustawienia klient – oprawka, odległość między oprawką a rogówką, kąt nachylenia szablonów, panorama oprawy. Wszystkie te parametry pozwalają nam podnieść jakość tych okularów jakie będą wykonywane. Marketingowo soczewki często opisuje się bardzo ładnie. Jednak ruchów głową, pól martwych nie da się wyeliminować nawet jeśli zastosowana będzie najnowsza technologia do produkcji takiej soczewki.

okulary progresywne

Zindywidualizowane rozwiązania polecane są dla osób, które są jednooczne, mają nietypowe moce w okularach oraz dużą różnicę pomiędzy jednym a drugim okiem, duży cylinder, ponadnormatywny rozstaw źrenic (PD) (poniżej 60, powyżej 67). W takiej sytuacji rzeczywiście takie soczewki mają znaczenie i pole widzenia w nich będzie rzeczywiście większe. Zdarzają się osoby, które ze względu na specyfikę pracy albo charakter nie czują się komfortowo w okularach progresywnych. Wtedy dla nich może być także inne rozwiązanie, o czym zostanie jeszcze powiedziane. Kupując okulary progresywne należy pamiętać, tez o tym, że są to takie okulary, które określić można jako uniwersalne. Natomiast, jeśli zdarza się nam kilka godzin czytać czy szydełkować albo pracować w typowej bliży to może się okazać, że okulary progresywne po prostu nie będą dla nas wygodne. W takich okularach patrzenie do bliży będzie wyłącznie przez dolną część soczewki i tym samym na dłuższy czas będzie to niekomfortowe. Możliwości tak naprawdę jest wiele. Kupując okulary progresywne pamiętać należy o tym, że mogą one służyć kilka lat i mają pasować do naszego trybu życia. Wtedy rzeczywiście warto zapłacić nieco więcej za taką opcję, która będzie odpowiadała i w praktyce dobrze się sprawdzi

Komentarze (0)

Zostaw komentarz