Niedziela, 15 września 2024
Postępowanie diagnostyczne bywa niekiedy czasochłonne. Często jest to źródłem frustracji i wydłużenia czasu niezbędnego do postawienia diagnozy, co przekłada się na gorsze wyniki późniejszej terapii. Nie musisz czekać miesiącami na wizytę lekarską! Dowiedz się na czym polega badanie ultrasonograficzne i gdzie wykonasz je najszybciej!
Ultrasonografia jest jedną z podstawowych metod diagnostycznych, stosowanych w diagnostyce obrazowej wielu schorzeń. Pozwala na precyzyjną ocenę wielkości i kształtu narządów wewnętrznych oraz na szybkie wykrycie nawet niewielkich patologii w ich obrębie. Jest to badanie nieinwazyjne i bezbolesne, dlatego może być wykonywane u pacjentów w każdym wieku, w tym również u kobiet w ciąży czy małych dzieci.
Badanie USG wykorzystuje właściwość fal ultradźwiękowych, które wnikają w głąb organizmu, a następnie odbijają się od napotkanych tkanek oraz narządów i powracają do głowicy ultrasonografu. Powstały obraz rzutowany jest na ekranie aparatu USG, a lekarz może w czasie rzeczywistym określić stan badanych tkanek.
Badanie ultrasonograficzne pozwala na dokładną ocenę lokalizacji, kształtu, wielkości i charakteru zmian w obrębie poszczególnych tkanek i narządów. Umożliwia określenie stanu między innymi: tarczycy, nerek, jajników, jąder, a także układu mięśniowo-szkieletowego. USG znajduje także zastosowanie w ocenie rozwoju płodu. Diagnostyka może obejmować zarówno różnego rodzaju urazy mechaniczne oraz stany zapalne, jak i wszelkie zmiany nowotworowe. Wśród najczęściej wykonywanych badań USG znajdują się:
Większość badań USG nie wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania. Podczas niektórych badań (na przykład USG jamy brzusznej lub USG układu moczowego) istnieją pewne konkretne zalecenia, których przestrzeganie ma ułatwić przebieg badania i zwiększyć wiarygodność uzyskanych wyników.
W przychodniach MULTI MED każdy zgłaszający się pacjent może liczyć na krótki termin badania, które zostanie wykonane przez wyspecjalizowaną i doświadczoną kadrę medyczną dbającą zarówno o komfort pacjenta podczas wizyty, jak i rzetelność przeprowadzanego badania.
Artykuł partnera
Komentarze (0)