Czwartek, 18 lipca 2024

Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci – od jakiego wieku można je nosić?

18 stycznia 2023

0

Okulary przeciwsłonecznie w trakcie lata mogą być bardzo przydatnym akcesorium, ponieważ chronią nasz wzrok przed promieniami słonecznymi. Nosząc takie okulary, funkcjonowanie w słoneczne dni staje się łatwiejsze. Jak się okazuje, również dzieci powinny nosić okulary przeciwsłoneczne, ponieważ ich wzrok rozwija się nawet do 15 roku życia.

Okulary przeciwsłoneczne u dzieci

Oczy dziecka wystawione na działanie promieni słonecznych mogą ulec uszkodzeniu, co w konsekwencji może doprowadzić do poważnych schorzeń, które mogą objawić się nawet dopiero po wielu latach. Aby jednak zapewnić właściwą ochronę oczu dziecka, trzeba zastosować odpowiednie okulary w odpowiednim okresie. Warto więc zadać sobie pytanie, od kiedy dziecko może nosić okulary przeciwsłoneczne, aby było to bezpieczne.

Dlaczego dzieci powinny nosić okulary przeciwsłoneczne?

Promienie słońca, które padają na oczy dziecka, mogą doprowadzić do zapalenia spojówek, rogówki lub mogą również nieodwracalnie uszkodzić oko. Samo patrzenie na słońce w ciepłe dni również może spowodować poparzenia oka oraz wywołać ból gałek ocznych. Wystawianie oczu dziecka na działanie promieni słonecznych może również doprowadzić do tego, że dopiero wiele lat później pojawią się poważne objawy związane z problemami z oczami.

Słońce może być bezpośrednią przyczyną powstawania zaćmy lub innych uszkodzeń siatkówki. Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci mogą skutecznie chronić wzrok dzieci przed negatywnymi skutkami działania promieni słonecznych. Warto jednak mieć na uwadze, że dzieci mogą tak naprawdę używać normalnych okularów przeciwsłonecznych od pewnego wieku.

Od jakiego wieku dziecko może nosić okulary przeciwsłoneczne?

Wzrok dziecka powinien być chroniony już od samego początku. Z tego powodu na rynku można znaleźć okulary przeznaczone już dla półrocznych dzieci. Niestety z uwagi na fakt, że wzrok w pierwszych latach życia bardzo intensywnie się kształtuje, takich okularów nie można nosić zbyt często i długo. Zbyt częste używanie okularów przeciwsłonecznych u dzieci w pierwszych latach życia, może doprowadzić do zaburzenia pola widzenia. Z tego powodu specjaliści zalecają, aby dzieci do pierwszego roku życia nie były wystawiane w ogóle na działanie słońca.

Czasem warto zostać w domu i nie wychodzić z maluchami na zewnątrz, gdy w letnie dni słońce jest bardzo intensywne. Lepszym rozwiązaniem okaże się spacer, gdy słońce będzie już nieco przyćmione. Okulary przeciwsłoneczne można zacząć stosować już przed 4 rokiem życia dziecka. W tym okresie dobrze jest nakładać dziecku okulary w godzinach, gdy słońce jest najbardziej dokuczliwe. W ten sposób dziecko zacznie się przyzwyczajać powoli do noszenia takich okularów.

Gdy maluch osiągnie już 4 rok życia, to może swobodnie nosić okulary przeciwsłoneczne. Od tego momentu noszenie okularów przeciwsłonecznych nie wpływa już negatywnie na rozwijanie się narządu wzroku. Dobrej jakości i odpowiednio dopasowane okulary przeciwsłoneczne, będą skutecznie chronić wzrok dziecka przed promieniami słonecznymi. Funkcjonowanie dziecka w okularach przeciwsłonecznych w żaden sposób nie jest ograniczone, a do tego jest w pełni bezpieczne.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz