Wtorek, 3 października 2023

Jak zadbać o odżywianie całej rodziny, gdy każdy z Was ma inną alergię pokarmową?

29 czerwca 2021

0

Coraz więcej osób ma alergie pokarmowe i choć często ujawniają się one już w wieku dziecięcym, to bywa również tak, że zaczyna się na nie cierpieć dopiero w wieku dorosłym. Problem pojawia się, gdy w rodzinie są różne alergie i trzeba komponować posiłki w taki sposób, aby zapewnić zdrowie i bezpieczeństwo wszystkich. Jak to zrobić? Oto kilka naszych propozycji.

Gdy jedno z Was ma alergię na gluten, a inni nie – czy wszyscy powinni przejść na dietę bezglutenową?

Obecnie panuje swoista moda na dietę bezglutenową, jednak trzeba wiedzieć, że jest ona odpowiednia tylko dla osób mających alergię na gluten, a także cierpiących na celiakię. Jeśli ktoś z Twojej rodziny ma stwierdzoną przez lekarza na podstawie badania krwi alergię na gluten, a u innych została ona wykluczona, to nie powinniście rezygnować z produktów glutenowych tylko dlatego, że ktoś z Was ma alergię. Dieta bezglutenowa będzie dotyczyć tylko i wyłącznie osoby z alergią. Tu czeka Was dość sporo pracy, bo trzeba będzie kupować bezglutenowe pieczywo, a także unikać zbóż w diecie osoby z alergią. Oczywiście nie musi być wcale tak źle wszak, ważne byście dostarczali z dietą gluten obojętnie w jakiej postaci, ale możecie sięgnąć po produkty bezglutenowe, bo w takiej sytuacji Wam nie zaszkodzą. Zatem pieczywo możecie kupować kukurydziane lub czy ryżowe zamiast pszennego. Wy możecie na podwieczorek zjeść kilka ciasteczek zbożowych i dostarczycie porcję glutenu.

Alergia na orzechy, alergia na laktozę – jak sobie z nią radzić?

Bardzo niebezpieczną alergią jest ta na orzechy, bowiem ich śladowe ilości znajdują się w wielu produktach. Trzeba pamiętać, że nawet w pieczywie mogą występować śladowe ilości orzechów, a przy silnej alergii konieczne jest podanie adrenaliny, którą zawsze trzeba mieć w domu w razie potrzeby, aby zapobiec obrzękowi górnych dróg oddechowych i uduszeniu. Dlatego pozostaje bardzo dokładne czytanie etykiet. Popularną alergią jest także alergia na laktozę. W takim przypadku trzeba po prostu zrezygnować z mleka z laktozą i produktów zawierających ten cukier mleczny. Jest wiele produktów bez laktozy, zatem dla osoby uczulonej kupuje się mleko czy przetwory mleczne pozbawione uczulającego składnika.

Dobre planowanie jadłospisu i duża lodówka to podstawa

Jest bardzo wiele rodzajów alergii, a najtrudniej jest gdy pewne produkty są niemożliwe do spożycia przez danego członka rodziny, a te które może jeść są z kolei zakazane w diecie innego. W tej sytuacji trzeba nie tylko planować posiłki, a czasem przygotowywać osobne dla każdego, ale również odpowiednio planować zakupy, by zapełnić pełnowartościową dietę dla każdego. W takiej trudnej sytuacji można zwrócić się także po pomoc dietetyka, który może ułożyć przykładową dietę dla całej rodziny, o ile to możliwe. W innej sytuacji pozostanie gotowanie na kilka garnków. Trzeba też pamiętać o tym, że w lodówce każdy alergik powinien mieć swoją półkę. Można też przyklejać karteczki i opisywać produkty spożywcze, aby nikt się nie pomylił. Jest to dość uciążliwe na dłuższą metę, dlatego przynajmniej od czasu do czasu warto postawić na alternatywne rozwiązanie.

Ułatw sobie życie i zamów tani catering dietetyczny

Nie zawsze ma się czas, a nie zawsze też ma się ochotę na gotowanie i jest to zupełnie naturalne, zwłaszcza jeśli w domu jest wielu alergików o różnych potrzebach. Przynajmniej na weekend można jednak zrobić sobie wolne i zamówić tani catering dietetyczny dla całej rodziny. W tym przypadku należy uwzględnić wszystkie produkty uczulające albo wybrać taki rodzaj, który jest już dostosowany do potrzeb alergika. Znajdziesz np. zestaw nie zawierający glutenu i nabiału, który może być odpowiedni zarówno dla uczulonego na laktozę, jak i gluten. Możesz przeczytać jadłospis na cały dzień i przekonać się czy nie ma w nim składników alergennych. Ale w przypadku tych dedykowanych dla określonych alergików nie musisz tego robić, bo dietetycy współpracujący z firmą cateringową nad tym czuwają.

Tak naprawdę mając wielu alergików musisz albo nauczyć się komponować posiłki z produktów, które są odpowiednie dla każdego albo gotować dla każdego coś innego. My jednak w sposób szczególny rekomendujemy zamawianie zbilansowanego jedzenia, czyli cateringu dietetycznego. To najwygodniejsze, ale też niedrogie rozwiązanie.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz