Niedziela, 10 grudnia 2023

Dlaczego warto wybrać fotelik tyłem do kierunku jazdy?

30 kwietnia 2020

0

Zastanawiasz, dlaczego warto wybrać fotelik RWF, czyli montowany tyłem do kierunku jazdy? Odpowiedź jest prosta - to najbezpieczniejszy sposób na przewożenie najmłodszych dzieci w samochodzie.

Warto wybrać fotelik samochodowy RWF, ponieważ najlepiej chroni dzieci od urodzenia do 4 roku życia w przypadku kolizji samochodowej. Czy wiesz, że dzieci podróżujące tyłem do kierunku jazdy rzadziej ulegają poważnym obrażeniom podczas wypadków drogowych?

Kiedy dziecko powinno jeździć tyłem do kierunku jazdy?

Pierwszy fotelik dziecięcy, czyli nosidełko zawsze jest montowane tyłem do kierunku, co wynika z obowiązujących w Unii Europejskiej przepisów. Niestety kołyska samochodowa to wybór na kilka pierwszych miesięcy. Potem rodzice bardzo często rezygnują z przewożenia dzieci tyłem do kierunku jazdy, mimo że na rynku dostępne są modele RWF z grup wagowych 0-18 kg, 0-25 kg, oraz 9-25 kg.  Jest to błąd, ponieważ dziecko do 4 roku ma bardzo słaby kręgosłup szyjny i każde gwałtowne hamowanie może spowodować jego uszkodzenie. W foteliku RWF ten problem zostaje znacznie zmniejszony. 

Najbezpieczniejsze foteliki RWF – jak je wybrać?

Najbezpieczniejsze foteliki RWF to modele, które zaliczyły rygorystyczny szwedzki TEST PLUS. W czasie tego testu sprawdzana jest masa nacisku działająca na głowę i szyję dziecka podczas wypadku. Pozytywny wynik TESTU PLUS otrzymują tylko foteliki RWF, które nie przekroczyły krytycznych wartości, zagrażających zdrowiu i życiu dziecka. Ponadto bezpieczne foteliki dla dzieci są wyprodukowane zgodnie z europejską normą i-Size. Warto pamiętać również, że foteliki z mniejszym zakresem wagowym są bezpieczniejsze, ponieważ łatwiej je dopasować do wzrostu i wagi dziecka.

Dlaczego warto wybrać fotelik RWF?

  • Jak wynika ze statystyk, wśród dzieci przewożonych w fotelikach montowanych tyłem śmiertelność jest mniejsza aż o 25%.
  • Znacznie eliminują urazy spowodowane przez pasy bezpieczeństwa lub uprząż, gdyż dziecko podczas wypadku nie jest wyrywane z fotelika, lecz dociskane do siedziska.
  • Foteliki tyłem RWF w większym stopniu chronią głowę, szyję i kręgosłup dziecka. Masa nacisku działająca w czasie wypadku na głowę i szyję dziecka jest zredukowana do bezpiecznych wartości, które wynoszą 122 kg dla 3 latka i 164 kg dla 4 latka.
  • Chronią przed urazami twarzy. W czasie zderzenia czołowego dziecko przewożone przodem do kierunku jazdy może uderzyć z dużą siłą o przedni fotel.
  • Siedziska montowane przodem do kierunku jazdy w żaden sposób nie chronią kończyn. Dziecko w czasie kolizji uderza najpierw nogami, a potem rękoma o przedni fotel. W przypadku foteli montowanych tyłem bardzo rzadko dochodzi do złamań kończyn na skutek zdarzenia drogowego.
  • Dzieci podróżujące tyłem do kierunku jazdy mają większe pole widzenia, dziecko może obserwować drogę przez całą tylną oraz boczne szyby.
  • Dla dziecka podróżowanie w fotelikach RWF jest zupełnie naturalne, ponieważ w taki sposób jest przewożone od urodzenia.

Foteliki RWF to większe bezpieczeństwo dziecka w razie wypadku, dlatego warto korzystać z fotelika montowanego tyłem do kierunku jazdy nawet do 4 roku życia dziecka.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz